Życie z psem – jakie się wydaje, a jak wygląda naprawdę?

Życie z psem – jakie się wydaje, a jak wygląda naprawdę?

Wiele osób uważa, że życie z psem jest bardzo proste, a przy tym czworonóg to źródło nieustannej radości. Inna grupa uznaje, że posiadanie psa to same obowiązki i ograniczenia. Warto dokonać zestawienia tych stanowisk, by określić jak wygląda życie z psem pod jednym dachem oraz na co muszą przygotować się właściciele. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania, kiedy czworonóg pojawi się w domu.

Pies w domu, czyli obowiązki

Nie da się ukryć, że posiadanie psa nakłada na nasze barki dodatkowe obowiązki, a życie z czworonogiem nie jest sielanką kreowaną przez media. Pies musi załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego wymaga regularnego wyprowadzania i spacerów. Kilka razy dziennie należy go wyprowadzić – nie można wykorzystać wymówki, że właśnie pada deszcz lub jest zbyt gorąco. Pies powinien co najmniej dwa razy dziennie móc załatwić nie tylko swoje potrzeby, ale również zażyć większej ilości ruchu, przez co spacery powinny trwać dłużej niż 10 minut. Mniejszym problemem jest regularne karmienie psa, szczególnie jeśli właściciel wybiera gotową karmę. Warto również pamiętać o konieczności regularnego odwiedzania weterynarza, dokonywania szczepień kontrolnych czy zapobieganiu pasożytom – każda taka wizyta wiąże się z wydaniem pieniędzy, a weterynarze dobrze cenią swoje usługi.

Wyrzeczeń ciąg dalszy

Posiadanie w domu psa to ciąg wyrzeczeń, które mogą diametralnie zmienić życie. Jeśli ktoś był przygotowany na wygodne życie w czystym mieszkaniu i do częstych wyjazdów na wakacje, musi nieco zweryfikować swoje plany. Nie zawsze jest z kim zostawić psa, a same czworonogi mogą ciężko przeżywać rozstania. Należy pożegnać się ze sterylnie czystym domem, w którym przecież pojawi się sierść, a także błoto czy piasek przyniesione ze spacerów. Posiadanie psa może być również związane ze sporymi wydatkami – zwierzaki chorują, wymagają leczenia farmakologicznego lub nawet zabiegu chirurgicznego. Niestety, usługi weterynaryjne nie należą do tanich i może się okazać, że leczenie psa pochłonie całe oszczędności.

Czy posiadanie psa to wyłącznie problemy?

Powyższe argumenty mogą przedstawiać posiadanie psa w złym świetle, jednocześnie jednak przygotowują właścicieli czworonogów do sytuacji, w której nie będą oni zdziwieni nadchodzącymi zmianami. Droga do czerpania radości z posiadania psa jest kręta i wyboista, jednak osiąga ją większość właścicieli. Dzięki poświęceniu kształtuje się mocna więź między psem i jego właścicielem, która przetrwa wiele wspólnie spędzonych lat. Razem z czworonogiem można przeżywać radości, miło spędzać wolny czas czy oddać się rozrywce. Nie bez przyczyny mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka – przyjemnie jest wracać do domu, gdzie czworonóg zawsze wita nas merdającym ogonem i nie oczekuje niczego w zamian. Lepiej nie planować życia z psem, ponieważ jedno jest pewne – będzie stanowiło dużą niespodziankę i po prostu nie da się go przewidzieć. Z całą pewnością można jednak przyznać, że życie z czworonogiem nigdy nie będzie nudne, a obecność czworonożnego towarzysza może oddalić wiele codziennych trosk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *