Wypadanie sierści u psa. Kiedy należy udać się do weterynarza?

Wypadanie sierści u psa. Kiedy należy udać się do weterynarza?

Z problemem wypadającej sierści u psa musi mierzyć się każdy właściciel czworonoga. Linienie występuje zwykle dwa razy w roku podczas zmiany pory roku. To naturalny proces, który nie jest powodem do niepokoju. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nasz pupil nadmiernie gubi sierść. Może to być znak, że z psem dzieje się coś złego. Co mówi nam nadmierne linienie i kiedy powinniśmy zabrać naszego psa do weterynarza?

 

Co może powodować nadmierne wypadanie sierści?

Zbyt obfite linienie u psa widać gołym okiem. Na ciele psa pojawiają się gołe placki pozbawione sierści. Jest kilka przyczyn, które mogą wpływać na kondycje sierści naszego pupila.

  1. Żywienie – karma, którą podajemy naszemu pupilowi ma ogromny wpływ na jego stan fizyczny. Kiedy żywienie naszego czworonoga jest nieprawidłowe włosy wypadają z psa w nadmiarze w równomierny sposób. Często łysienie psa wynika z niedoboru cynku i biotyny w organizmie. Psy, które karmione są resztkami ze stołu, często mają problem z niedoborem tych składników. W tym wypadku rozwiązaniem będzie zmiana sposobu żywienia.
  2. Alergia – alergia u psa może być wywołana pyłki drzew lub roztocza. Nierzadko też wywołuje ją jakiś składnik odżywczy z karmy dla psa. U zwierząt z alergią można zaobserwować świąd i drapanie w określonych miejscach czy nawet całym ciele.
  3. Grzybica – grzybica u psa może występować równomiernie na całym ciele, może też występować w pojedynczych miejscach na ciele psa. Wypadająca sierść z powodu grzybicy zwykle ma postać okrągłych placków pozbawionych sierści, w ich środku zwykle odrastają nowe włosy, które są słabe i suche. Często pojawia się także łupież.
  4. Leki – podczas stosowania antybiotyków czy chemioterapii często zdarza się, że psu wypada sierść. W miejscach, w których podaje się zastrzyki również może dojść do wypadania sierści.
  5. Stres – w przypadki, kiedy pies narażony jest na duży stres, może dojść do wypadania sierści. Zwykle jest to jednorazowe, a nie przewlekłe. Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym można zauważyć, że włos psa wypada z większą częstotliwością. Może również pojawić się łupież.

 

Kiedy zabrać psa do weterynarza?

Do weterynarza należy się udać, kiedy zauważymy u psa łyse placki, zaczerwienioną skórę i świąd. Łupież i nieprzyjemny zapach również powinny skłonić nas do odwiedzenia psiego lekarza. Warto również zwrócić uwagę na zachowanie naszego pupila. Jeśli widzimy, że nasz pies jest wyraźnie osłabiony, senny i nie chce jeść, nie powinniśmy się wahać. Szczególnie jeśli widzimy, że inne zwierzęta w domu zachowują się podobnie. To powinno wzbudzić nasz niepokój.

Linienie psa jest zupełnie normalne i nie da się go uniknąć. Są jednak sytuacje, kiedy linienie staje się nadmierne i jest powodem do niepokoju. Niekiedy wystarczy niewielka zmiana diety i wszystko wraca do normy. Jednak nadmierne wypadanie sierści może być również objawem poważnej choroby i nie należy go lekceważyć. Jeśli widzimy, że nasz pies linieje bardziej niż zwykle, drapie się a jego zachowanie odbiega od normy, powinniśmy jak najszybciej zabrać czworonoga do weterynarza.

Spodobają Ci się również te posty

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Tym razem chcę napisać parę słów o zwierzętach nie mieszkających w ciepłych domach  i mieszkaniach, ale trzymanych na zewnątrz w budach i kojcach. Niektórzy myślą, że każdy pies jest w stanie poradzić sobie w zimie i że jego organizm przystosowany jest do niskich...

Efekt kobry w szkoleniu psa

Efekt kobry w szkoleniu psa

Brytyjski rząd kolonialnych Indii był zaniepokojony wzrostem populacji kobry. Dlatego zaoferował nagrodę za każdą martwą kobrę. Początkowo program rządowy odnosił duży sukces. Wypłacano coraz większe sumy jako nagrody za zabite kobry. Wtedy przedsiębiorczy Hindusi...

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Mały szczeniak jest jak małe dziecko – sika często i nie kontroluje tego.  Uczenie szczeniaka załatwiania się na dworze wymaga uważności i niezłego refleksu. Po pierwsze – szczeniak zwykle załatwia się w następujących momentach: po przebudzeniupo jedzeniupo...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *