Wypadanie sierści u psa. Kiedy należy udać się do weterynarza?
Z problemem wypadającej sierści u psa musi mierzyć się każdy właściciel czworonoga. Linienie występuje zwykle dwa razy w roku podczas zmiany pory roku. To naturalny proces, który nie jest powodem do niepokoju. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nasz pupil nadmiernie gubi sierść. Może to być znak, że z psem dzieje się coś złego. Co mówi nam nadmierne linienie i kiedy powinniśmy zabrać naszego psa do weterynarza?
Co może powodować nadmierne wypadanie sierści?
Zbyt obfite linienie u psa widać gołym okiem. Na ciele psa pojawiają się gołe placki pozbawione sierści. Jest kilka przyczyn, które mogą wpływać na kondycje sierści naszego pupila.
- Żywienie – karma, którą podajemy naszemu pupilowi ma ogromny wpływ na jego stan fizyczny. Kiedy żywienie naszego czworonoga jest nieprawidłowe włosy wypadają z psa w nadmiarze w równomierny sposób. Często łysienie psa wynika z niedoboru cynku i biotyny w organizmie. Psy, które karmione są resztkami ze stołu, często mają problem z niedoborem tych składników. W tym wypadku rozwiązaniem będzie zmiana sposobu żywienia.
- Alergia – alergia u psa może być wywołana pyłki drzew lub roztocza. Nierzadko też wywołuje ją jakiś składnik odżywczy z karmy dla psa. U zwierząt z alergią można zaobserwować świąd i drapanie w określonych miejscach czy nawet całym ciele.
- Grzybica – grzybica u psa może występować równomiernie na całym ciele, może też występować w pojedynczych miejscach na ciele psa. Wypadająca sierść z powodu grzybicy zwykle ma postać okrągłych placków pozbawionych sierści, w ich środku zwykle odrastają nowe włosy, które są słabe i suche. Często pojawia się także łupież.
- Leki – podczas stosowania antybiotyków czy chemioterapii często zdarza się, że psu wypada sierść. W miejscach, w których podaje się zastrzyki również może dojść do wypadania sierści.
- Stres – w przypadki, kiedy pies narażony jest na duży stres, może dojść do wypadania sierści. Zwykle jest to jednorazowe, a nie przewlekłe. Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym można zauważyć, że włos psa wypada z większą częstotliwością. Może również pojawić się łupież.
Kiedy zabrać psa do weterynarza?
Do weterynarza należy się udać, kiedy zauważymy u psa łyse placki, zaczerwienioną skórę i świąd. Łupież i nieprzyjemny zapach również powinny skłonić nas do odwiedzenia psiego lekarza. Warto również zwrócić uwagę na zachowanie naszego pupila. Jeśli widzimy, że nasz pies jest wyraźnie osłabiony, senny i nie chce jeść, nie powinniśmy się wahać. Szczególnie jeśli widzimy, że inne zwierzęta w domu zachowują się podobnie. To powinno wzbudzić nasz niepokój.
Linienie psa jest zupełnie normalne i nie da się go uniknąć. Są jednak sytuacje, kiedy linienie staje się nadmierne i jest powodem do niepokoju. Niekiedy wystarczy niewielka zmiana diety i wszystko wraca do normy. Jednak nadmierne wypadanie sierści może być również objawem poważnej choroby i nie należy go lekceważyć. Jeśli widzimy, że nasz pies linieje bardziej niż zwykle, drapie się a jego zachowanie odbiega od normy, powinniśmy jak najszybciej zabrać czworonoga do weterynarza.