W jaki sposób prawidłowo wykąpać psa?

W jaki sposób prawidłowo wykąpać psa?

Psia kąpiel nie jest zjawiskiem często spotykanym. Zazwyczaj właściciele fundują kąpiel swoim pupilom 2-3 razy w miesiącu, lub w wyjątkowych sytuacjach np. jeśli pies ubrudził się błotem będąc na dworze. Mycie oraz pielęgnacja psa może się też okazać sporym wyzwaniem dla właściciela danego psa, toteż warto wiedzieć jak zrobić to w prawidłowy sposób oraz jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

 

W jaki sposób prawidłowo wykąpać psa?

Dla części właścicieli psów ich wykąpanie oraz pielęgnacja ich sierści może okazać się niemałym problemem. W związku z tym, aby ułatwić sobie wykonanie tego zadania i nie stresować niepotrzebnie psa do wanny należy włożyć gumowy dywanik. Jest to kluczowe, gdyż zapobiega ślizganiu się psa na mokrej powierzchni wanny oraz daje mu poczucie bezpieczeństwa. Psa należy postawić w taki sposób, aby jego głowa byłą przy jednej z naszych rąk (w zależności od tego czy jesteśmy praworęczni lub leworęczni). Takie ustawienie znacząco ułatwia umycie psa oraz zapewnia większą swobodę manewrowania właścicielowi.

Następnie można przystąpić do procesu mycia. Należy pamiętać, aby psa zawsze umyć dwukrotnie. Pierwsze mycie dotyczy oczyszczenia psa z wszelkiego brudu oraz zanieczyszczeń. Następnie należy dokładnie opłukać psa jednocześnie zwracając uwagę, aby woda nie zalewała głowy oraz oczu psa. Drugie mycie służy zapewnieniu świeżości oraz nadaniu objętości i blasku sierści psa. Ostatnim etapem jest dokładne spłukanie sierści psa oraz wysuszenie go ręcznikiem. Na sam koniec dla nadania jeszcze większego połysku dla sierści dobrym rozwiązaniem jest użycie specjalnego balsamu nawilżającego do sierści psa.

 

 Jakie są najczęściej popełniane błędy przy myciu psów?

Choć teoretycznie proces mycia psa nie wydaje się skomplikowany na pierwszy rzut oka, rzeczywistość dosyć często wygląda zupełnie inaczej. Warto zatem wiedzieć, jakie są najczęściej popełniane błędy oraz jak ich unikać. Do najczęściej popełnianych błędów podczas mycia psa można zaliczyć m.in:

  • Nieodpowiednia temperatura wody podczas mycia psa – optymalna temperatura wody podczas mycia psa powinna wynosić pomiędzy 15 a 20 stopni Celsjusza. Nieodpowiednia temperatura sprawia, iż mycie psa jest utrudnione, ze względu na jego często kręcenie się (ciężko jest utrzymać psa w jednej pozycji);
  •  Zbyt ostro płynący strumień wody – zbyt intensywny strumień wody sprawia, iż pies zaczyna się wymykać z rąk. Dobrym rozwiązaniem jest uspokojenie psa, trzymanie go delikatnie za głowę i delikatne oraz stopniowe namaczanie jego sierści;
  • Wybranie złego szamponu do mycia psa – sierść każdego psa jest inna, toteż należy skonsultować się z weterynarzem, aby być pewnym, jaki szampon można użyć, aby nie powodować wysuszenia sierści;
  • Zła technika czesania – czesanie sierści psa jest bardzo ważne. Jeżeli po uczesaniu psa jego sierść jest zaplątana, należy delikatnie ją rozszczekać tak, aby sierść była prosta i układała się w jednym kierunku.

W celu lepszego zobrazowania, w jaki sposób unikać najczęściej popełnianych błędów przy myciu oraz czesaniu psa warto sprawdzić na zdjęciach lub filmach dostępnych w Internecie jak to robić. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze strony.  Można tam znaleźć przykładowe zdjęcia, w jaki sposób wykąpać lub też wysuszyć i uczesać swojego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *