Pies demoluje dom, co zrobić?
Obecnie wiele osób decyduje się na posiadanie psa. Powodem tego może być pasja związana ze zwierzętami i opieką nad nimi oraz chęć zdobycia prawdziwego przyjaciela na długie lata. Niemal każdy pies, gdy jest mały wydaje się być „słodkim, niewinnym stworzeniem” i z reguły rzeczywiście tak jest. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zwierzęta rosną i spotykają się z wieloma problemami, które próbują samodzielnie i niestety nie zawsze prawidłowo zwalczyć.
Znanym kłopotem prawie każdego posiadacza psa jest początkowy nieład i bałagan w domu lub mieszkaniu powodowany właśnie przez zwierzę. Wiele osób jest pełne obaw przed zostawianiem pupila samego, ponieważ nie wiedzą, czego mogą się spodziewać i, co spotkać po powrocie. Warto więc przeanalizować mnóstwo kwestii dotyczących w ogóle posiadania psa i dowiedzieć się jakie są możliwości skutecznego wytresowania zwierzęcia oraz zadbania o nienaruszony ład w domu.
Jaka jest przyczyna bałaganiarstwa u psów?
Na początku należy odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego psy zabierają się za demolowanie miejsca, w którym przebywają? Właśnie! W końcu nasz dom, czy mieszkanie to miejsce, w którym zwierzę ma czuć się dobrze i bezpiecznie, więc dziwna i niejasna jest postawa urwisowska. Pamiętajmy jednak, że pies zupełnie inaczej rozumuje świat niż człowiek i dopóki nie zostanie mu coś wyjaśnione, on sam się nie domyśli swojego figlarnego występku.
Z punktu widzenia zwierzęcia samotność zwykle jest bardzo ciężkim zjawiskiem. Obawia się, że zamknięte drzwi mogą nigdy się nie otworzyć i pozostanie zupełnie sam. Poza tym nieprzyzwyczajany do opuszczania przez właścicieli pies odczuwa lęk separacyjny nawet przy krótkich rozłąkach.
Szczeniakowi wyrzynają się zęby
Kolejnym powodem demolowania może być wyrzynanie się zębów u szczeniaków, które za wszelką cenę próbują zwalczyć niewygodnie uczucie w jamie ustnej zazwyczaj właśnie poprzez gryzienie różnych mebli. W tym przypadku jednak zwykle pies robi to nie tylko podczas nieobecności właściciela, ale także, gdy on jest w domu.
Karygodną przyczyną bałaganiarstwa jest brak odpowiedniej ilości ruchu, z czego pies ma prawo czuć się niezadowolony. Swoją frustrację wówczas wyrzuca tam, gdzie zostanie pozostawiony. Zwykle jest to też efekt znudzenia wszelkimi zabawkami.
Nieposłuszeństwo wiąże się z rozpuszczeniem pupila
Ważnym aspektem jest też fakt, że nieposłuszeństwo psa może być wynikiem zbytniego rozpieszczenia. Wówczas zwierzak gubi się w hierarchii i czasem czuje, że jest ponad swoim właścicielem i może nim rządzić.
Istnieje dużo więcej przykładów przyczyn bałaganiarstwa psów. Należy jednak pamiętać, że ze wszystkim można sobie poradzić i każdego psa wytresować. Wymaga to jednak samozaparcia i ciężkiej, a czasem długiej pracy.
Jak zapobiec negatywnym zachowaniom pupila?
Najważniejszą kwestią dla każdego właściciela psa powinna być systematyczna tresura, zapobiegająca ewentualnym niechcianym postawom. Warto wiedzieć, że pies uczy się przed popełnieniem gafy, a nie po niej, więc jeśli widzimy, jak przymierza się do negatywnego działania, automatycznie, energicznie zawołajmy go, zwróćmy stanowczo uwagę i dajmy zastępczy produkt, którym może się pobawić. Istotnym elementem są zabawki, gryzaki i smakołyki, które mogą zadowolić psa, a zwłaszcza na początku jego tresury. Czasem są wystarczające i pomagają w uniknięciu niechcianych uszkodzeń.
Przed pozostawieniem psa należy wyprowadzić go na długi, wyczerpujący spacer tak, aby swoją energię pozostawił na zewnątrz. Ponadto warto usamodzielniać zwierzę zaczynając od krótkich rozłąk- kilkunastominutowych i stopniowego ich zwiększania.Istnieje więc masa sposobów i rad, które pomogą w zapobieganiu wystąpieniu demolki w mieszkaniu. Warto więc przed podjęciem decyzji o pozostawieniu zwierzęcia samego zapoznać się z nimi.