Jak przyzwyczaić psa do podróży samochodem?

Jak przyzwyczaić psa do podróży samochodem?

Podróż autem z czworonożnym pupilem nie zawsze bywa łatwa. Nie wszystkie psy z entuzjazmem wskakują do samochodu i bez problemu pokonują długie trasy. Spora część psów ma awersję do pojazdów mechanicznych i może to wynikać z różnych czynników np. złych doświadczeń z przeszłości. Sprawa jest łatwiejsza, gdy mamy do czynienia z młodym psem, który dopiero uczy się wszystkiego. Co jednak zrobić, gdy musimy przyzwyczaić naszego pupila do jazdy? W jaki sposób pomóc psu przełamać lęk?

Oswajanie psa z samochodem

Pierwszym etapem musi być zaznajomienie psa z autem i cierpliwe budowanie pozytywnych skojarzeń. Jeżeli nie uda nam się od razu namówić czworonoga, by wszedł do auta, najlepiej będzie zacząć od zabaw w pobliżu pojazdu. Kolejnym krokiem jest stopniowe zbliżanie się do zaparkowanego samochodu. Pamiętajmy, by w początkowej fazie wszystkie czynności wykonywać ze zgaszonym silnikiem, tak by nasz pies nie bał się i nie wystraszył już na tym etapie. Gdy już uda nam się przekonać psa, by wszedł do wnętrza pojazdu i zaznajomił się z nim, warto nagrodzić go przysmakiem lub w inny sposób pokazać, że dobrze się spisał. Jeżeli pies bez problemu wchodzi już do auta i nie boi się, możemy zapalić silnik i w kolejnym kroku zrobić krótką przejażdżkę. Stopniowo wydłużając pokonywaną trasę, przyzwyczajamy psa do zamkniętej przestrzeni i pokazujemy, że nie ma się czego bać. Warto przy każdym postoju i na koniec podróży pochwalić psa, by utwierdzić w nim przekonanie, że jazda autem to coś dobrego a jego zachowanie jest odpowiednie. Najlepszym sposobem na okazanie, że dobrze się spisał, będzie uhonorowanie go ulubionym przysmakiem.

Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni i bezpieczeństwa

Przyzwyczajenie psa do samochodu to połowa sukcesu. Podczas jazdy niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa pupilowi, a co za tym idzie pozostałym pasażerom. Niezależnie od tego, z jakim psem podróżujemy, musimy dopilnować, by pies nie mógł bez kontroli przemieszczać się w samochodzie. Mogłoby to być bardzo niebezpieczne, gdyż skupienie kierowcy podczas jazdy nie powinno być zakłócane. W związku z tym musimy koniecznie zaopatrzyć się w szelki zabezpieczające lub specjalne kojce do przewożenia zwierząt. Niezależnie od opcji, na którą się decydujemy, również w tym wypadku konieczne będzie przyzwyczajenie czworonoga do pewnego ograniczenia jego swobody. Decydując się na odpowiednich rozmiarów kojec, warto już w domu przyzwyczajać psa do przebywania w nim. Przyzwyczajony zwierzać nie będzie wówczas odczuwał skrępowania podczas jazdy. Włóżmy do kojca ulubiony kocyk i drobne smakołyki. To z pewnością poprawi komfort jazdy naszego pupila. Oprócz bezpieczeństwa musimy pamiętać też o postojach i zapewnieniu pożywienia i dostępu do wody. To szczególnie ważne, gdy wyruszamy w dłuższą trasę.

Biorąc pod uwagę to, jak różne mogą być doświadczenia psa z samochodami, konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość i kompleksowe podejście do tematu. Warto systematycznie przyzwyczajać czworonoga do nowej sytuacji i nie spieszyć się, gdyż niewłaściwe podejście i zmuszanie psa do podróży może przynieść tylko negatywne skutki i pogłębienie strachu przed samochodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *