Biegunka u psa

Biegunka u psa

Wiadomo, że pies jest pupilem bardzo dużej liczby osób. To też nic dziwnego, iż każdy chce dla niego jak najlepiej i kupuje różnego rodzaju przysmaki. Tak samo jest, gdy dzieje się coś złego. Wówczas staramy się za wszelką cenę mu pomóc. Najczęściej wtedy pomocy szukamy u weterynarza. Jednak, czy koniecznie za każdym razem trzeba się udawać po pomoc do lekarza. Tak, ponieważ lekarz zbada naszego pupila i postawi diagnozę, której niestety samemu jednoznacznie z reguły nie da się określić. Jedną z chorób, jaką często można spotkać u dużej liczby psów jest biegunka. Nie jest to śmiertelna choroba, jednakże pod warunkiem, iż na czas zareagujemy. Co zatem zrobić w przypadku pojawienia się biegunki u psa.

Przede wszystkim, jeśli pojawi się biegunka u psa to trzeba jak najszybciej udać się z psem do weterynarza

Wówczas lekarz zleci szereg badań, które trzeba wykonać, żeby podjąć odpowiednie leczenie. Wśród tych badań jest między innymi morfologia krwi z biochemią, badanie moczu, cytologia odbyty, badanie obrazowe USG i RTG, badanie kału oraz pomiar temperatury. Lekarz oczywiście może zlecić wykonanie innych badań, jeżeli uzna, iż takowe są niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. W momencie oczekiwania na wyniki psu podaje się leki przeciwbiegunkowe. Jeśli natomiast u pupila biegunka jest już przez jakiś czas to dodatkowo konieczne jest podanie mu elektrolitów w postaci kroplówek. Dopiero gdy weterynarz będzie miał wyniki badań to będzie mógł zacząć leczyć przyczynę biegunki.

Przyczyn biegunki może być naprawdę bardzo dużo

To też nie ma się co dziwić, iż lekarz zleca szereg badań, aby ją zdiagnozować. Powodem biegunki u psa może być bowiem zarobaczenie, podawanie psu kiepskiej karmy bądź nieświeżego jedzenia, niedobór witaminy B12 bądź kwasu foliowego, problemy z trzustką lub wątrobą, niedobór enzymów trawiennych, nietolerancja pokarmowa, zaburzenie flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, a także wiele innych przyczyn, o których nawet moglibyśmy nie mieć pojęcia, iż mogą spowodować biegunkę u psa.

To też, jeśli dojdzie już do tego, że nasz pupil będzie miał biegunkę i zostanie u niego zdiagnozowana jej przyczyna to należy zachować szczególną ostrożność, aby problem nie powrócił po skończeniu leczenia. Warto zatem szczególną uwagę przywiązywać do tego, co je. Zadbajmy, żeby było to świeże jedzenie, może nawet przez jakiś czas przyrządzane przez nas samych. Poza tym trzeba nie narażać pieska na przebywanie na upale. Tak, więc jeśli chcemy z nim iść na dłuższy spacer to wybierajmy rano bądź też późniejsze popołudnie. Dodatkowo nie należy pupila narażać na stres. To też najlepiej, aby czas spędzał ze swoją Panią bądź Panem i robił to na co ma ochotę. Przynajmniej przez jakiś czas postarajmy się na niego nie krzyczeć oraz nie droczyć się z nim, aby nie musiał się niepotrzebnie stresować. Wówczas leczenie na pewno przyniesie zamierzony efekt i biegunka przez długi czas nie będzie wracała, a pies i jego właściciel będą mogli się sobą cieszyć i korzystać z życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *