Jak nauczyć psa czystości?

Jak nauczyć psa czystości?

Wiele osób nie może wyobrazić sobie życia bez posiadania zwierzęcia. Mamy wewnętrzną potrzebę przebywania z tymi istotami, które czasem mogą stać się dla nas nawet przyjaciółmi. Tak bywa z naszymi psami. Trzeba przyznać, że pies może być najlepszym przyjacielem człowieka. Przywiązuje się do nas, darzy szacunkiem, kocha bezwarunkowo. Jednak nie zawsze robi to, czego od niego oczekujemy. Nie dlatego, że nie chce, tylko po prostu wymaga nauki. Tak jak dziecko gdy dorasta, wymaga naszych pouczeń. Musimy nauczyć je załatwiać się na nocnik, zbierać swoje zabawki, mówić. To wszystko mając psa, musimy przełożyć także na niego. Dla wielu ludzi frustrująca jest kwestia uczenia psa czystości. Musimy jednak pamiętać, że psy choć udomowione, nie są przystosowane do życia w takich warunkach. Dlatego to my musimy je przystosować pokazując, jak należy zachowywać się w domu.

Nie krzycz i nie bij

Psa czystości nigdy nie możemy uczyć krzykiem czy też bijąc go. To godne potępienia zachowania, które nie powinny przez nas przemawiać. Powinniśmy psa natomiast uczyć poprzez wydawanie poleceń, stosowanie kar, ale zawsze uzasadnionych. Poza tym pies zawsze oczekuje nagrody i warto mu ją wręczać za dobre postępowanie.

Przeanalizuj liczbę wyjść na dwór

Jeśli nasz pies załatwia się w domu, musimy coś oczywiście z tym zrobić. Przede wszystkim warto przeanalizować, czy nie wychodzimy z nim zbyt rzadko. Wówczas być może będziemy musieli coś zmienić w swoim własnym postępowaniu. Pies, który załatwia się nam na wycieraczkę, nie do końca rozumie co zrobił. Ma normalne potrzeby fizjologiczne, a nie zna żadnych norm, dlatego daje im upust. Należy zatem regularnie wyprowadzać psa na spacery, by mógł załatwić się na dworze. Jeśli tylko zauważymy, że pies przymierza się do załatwienia w domu, wówczas natychmiastowo powinniśmy reagować, wyprowadzając psa na dwór. Dzięki temu szybko pojmie on iż jest to jedyne miejsce, w którym faktycznie może się załatwiać. Oczywiście to wszystko nie przyjdzie do nas od razu, psu na pewno będą zdarzały się również wpadki. Dlatego musimy być cierpliwi, nic bowiem nie dzieje się od razu.

Nagradzaj psa

Kolejną kwestią jest nagradzanie psa. Jeśli pies zauważy, że za posłuszeństwo i załatwianie się na dworze dostanie jakiś smakołyk, wówczas zacznie mu się to naprawdę bardzo dobrze kojarzyć. W takiej sytuacji warto to wykorzystać i oferować psu coś smacznego. Gdy tylko zachce się załatwić, wówczas sam będzie prosił, by wyjść z nim na zewnątrz. Jeśli natomiast pies nadal będzie załatwiał się w domu, wówczas należy nałożyć na niego jakąś karę, by uświadamiała mu złe postępowanie.

Pies jest istotą inteligentną, jednak trzeba nad nim przede wszystkim pracować. Kary, nagrody i systematyczność. Musimy nawet w środku nocy wybiegać z psem na dwór, jeśli zamierza on zesikać nam się na dywan. Jeśli będziemy tak postępować, pies szybko zrozumie o co nam chodzi. Nie wolno nam jednak krzyczeć na niego, podnosić ręki. Wówczas pies będzie zastraszony i każda czynność fizjologiczna, będzie mu się kojarzyła z karą, co nie wyjdzie nam na dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *