Zooterapia – jak leczą zwierzęta?
Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów – to były element własnego świata. Nazywamy je mianem własnych najlepszych przyjaciół. Bezinteresownie trwają przy naszym boku na dobre oraz na złe. Zooterapia to działanie wytyczone na uzyskanie określonego celu przy udziale szczególnie przygotowanych zwierząt, jakie stanowią nieodłączną część mechanizmu leczniczego. Obecnie owa metoda kuracji coraz prężniej się rozwija.
Zwierzę jako terapeuta
Zooterapia, odmiennie nazywana animaloterapią, to jedna spośród naturalnych form leczenia polegająca na kontakcie człowieka ze zwierzętami. To specjalnie wytyczona interwencja, podczas jakiej zwierzę spełnia dane zadania, mające na celu polepszenie kondycji zdrowotnej pacjenta. Bardzo ważny w wypadku owego rodzaju kuracji jest dotyk dopasowany do poziomu podatności cierpiącego na czynniki zewnętrzne. Tu lekarzem jest zwierzę, natomiast mechanizm leczenia odbywa się m.in. przez dotykanie go, obejmowanie czy dotykanie. Zooterapia zapewnia niezwykle dobre rezultaty w leczeniu nadciśnienia, dolegliwości psychicznych, depresji, schorzeń ruchu lub autyzmu. Z terapii ze zwierzętami mogą skorzystać zarówno dzieci, jak również osoby starsze. Istotny podczas kuracji jest dotyk. Możliwość pogłaskania zwierzęcia powoduje, iż chory staje się spokojniejszy, relaksuje się, poprawie podlega jego generalne nastawienie. Obniża się uczucie wyobcowania oraz pobudza przy tymże wrażliwość.
Zooterapia – jakie zapewnia korzyści?
Zooterapia gra istotną funkcję w leczeniu rozmaitych schorzeń, ponieważ dla każdego człowieka kontakt ze zwierzęciem jest niezwykle istotny. W przebiegu leczenia oraz kuracji ogromne znaczenie ma dotyk. Zwierzę jest istotą żywą, jaką można brać na ręce, głaskać, obejmować, opiekować się nią. Bliski kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do wytwarzania endorfin, popularnie określanych “hormonami szczęścia”, jakie przedstawiają wartości przeciwbólowe. Skutkuje również pobudzeniem układu immunologicznego systemu i zmniejszeniem stopnia hormonów stresu, więc kortyzolu oraz noradrenaliny.
Dogoterapia, leczenie z udziałem psa
Jest to metoda kuracji, jaka robiona jest z udziałem przeszkolonego psa. Do owej metody leczenia przeważnie dopuszcza się Berneńskie Psy Pasterskie, Labradory, Nowofundlandy bądź Golden Retrievery. Brany pod uwagę jest delikatny charakter psa, jednakże mnóstwo pozostałych ras, nie należących do klasy czworonogów obronnych, też idealnie sprawuje się w dogoterapii. Przez owe terapie leczy się zakłócenia w dziedzinie umysłowej, fizycznej, intelektualnej oraz społecznej. W szczególności na dzieci owa metoda leczenia ma pozytywny wpływ. Przeważnie są to indywidualne bądź prowadzone w grupach dwu-trzyosobowych ćwiczenia.
Hipoterapia
Ogromnym powodzeniem cieszą się zajęcia z udziałem konia. Hipoterapia (gr. hippis – koń) jest dopełnieniem podstawowej terapii. Podczas jazdy konnej stosowane są właściwe ćwiczenia gimnastyczne, jakie pobudzają do naprawy sprawności zakresu objętego terapią. Ćwiczenia psychoruchowe z koniem usprawniają koordynację wzrokowo-ruchową, orientację przestrzenną i podnoszą motywację do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Dołącz do dyskusji