Zoofizjoterapia – wymysł czy obowiązek?
Właściciele korzystający z usług zoofizjoterapeuty często spotykają się z niezrozumieniem otoczenia. Kiedy zoofizjoterapia to przesada, a kiedy obowiązek? Wszystko zależy od sytuacji i stanu zdrowia zwierzaka. Sprawdź, czy Twój pupil potrzebuje rehabilitacji.
Wizyta u zoofizjoterapeuty – decydująca diagnoza
Czy Twój zwierzak wymaga rehabilitacji? Dowiesz się tego na wizycie u zweterynarza lub zoofizjoterapeuty. Pies, kot czy inny pupil nie powiadomi Cię o bólu czy problemach z poruszaniem. Można zauważyć pewne symptomy, jednak faktyczne samopoczucie zwierzaka pozostaje zagadką. Zwierzęta, takie jak psy, są niezwykle aktywne. Codzienne spacery, bieganie, chodzenie po schodach – psy potrzebują ruchu. Co robi człowiek po wyczerpującym treningu, gdy odczuwa bóle stawów i mięśni? Udaje się do fizjoterapeuty, aby na czas zdiagnozować problem i uniknąć powikłań. Podobnie powinno się postąpić, gdy nasz pupil jest bardzo aktywny. Stawy i kości są narażone na ubytki, choćby w wyniku przeforsowania. Jeśli więc chcesz uchronić zwierzaka przed wystąpieniem dysplazji i innych zniekształceń – udaj się do zoofizjoterapeuty. Być może, Twój czworonóg nie wymaga rehabilitacji. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą w celach profilaktycznych. Jeśli natomiast obserwujesz u swojego czworonoga skurcze mięśni, kulenie, skomlenie, nadwagę i obrzęki – rehabilitacja najprawdopodobniej jest już koniecznością!
Jak przebiega zoofizjoterapia?
W zależności od zaistniałego problemu, konieczna może być kinezyterapia, fizykoterapia lub terapia masażem. Kinezyterapia jest zalecana w przypadku problemów ze stawami i rekonwalescencji po zabiegach. To rehabilitacja, której najważniejszym elementem jest ruch. Wykonywane są ćwiczenia czynne i bierne. Odpowiednie zestawy ćwiczeń ruchowych dobierze tylko specjalista. Z kolei fizykoterapia polega na wykorzystaniu temperatury, ultradźwięków, zabiegów laserowych, zabiegów elektromagnetycznych. Stosowana jest w przypadku leczenia stanów pourazowych i przeciążeniowych. Fizykoterapia pomoże zniwelować bóle kości i stawów. Natomiast terapia masażem wspomaga rozluźnienie napięć mięśniowych i łagodzi ból. Ważne, aby rehabilitacja była przeprowadzana przez wykwalifikowanego zoofizjoterapeutę. Podobnie jak w przypadku ludzi, nieprawidłowo przeprowadzona rehabilitacja może poskutkować negatywnie. Właściciele korzystający z usług profesjonalistów, zauważają wyraźną poprawę jakości życia swoich czworonogów.
Czy zoofizjoterapia to tylko moda?
Z pewnością jest to nowość, jednak bardzo przydatna i korzystna. Właściciele zwierząt powinni do swoich obowiązków podchodzić poważnie. Życie i zdrowie czworonogów jest w rękach ludzi. Niestety zwierzęta nie mają szansy, by jasno zakomunikować, z jakimi problemami się borykają. Dlatego nawet w przypadku braku jakichkolwiek objawów, warto okresowo przeprowadzać badania kontrolne u zoofizjoterapeuty. To wielki, pozytywny krok w stronę lepszego życia pupili domowych. To także ogromne ułatwienie dla właścicieli, którzy mogą uniknąć przyszłych trudności. W przypadku zaniedbań, leczenie może być bardzo kosztowne.