Złe nawyki u psa i kota przy jedzeniu. Jak je zwalczyć?
Zaburzenia odżywiania nie występują tylko u ludzi. Bardzo często cierpią na nie także nasze zwierzęta domowe. Do nieprawidłowych nawyków możemy zaliczyć m.in. żebranie, jedzenie bez opamiętania, a także agresję w stosunku do znajdujących się przy stole domowników. Jakie są inne przykłady złych nawyków i jak je zwalczyć?
Nieprawidłowe nawyki psów i kotów przy jedzeniu
Do nieprawidłowych nawyków możemy zaliczyć m.in.:
- notoryczne żebranie przy stole
- wyjadanie pokarmu z misek innych zwierząt
- zjadanie wszelkich resztek znalezionych na spacerach
- próby zjedzenia wszystkiego, nawet tego, co nie nadaje się do jedzenia
- nadpobudliwość i agresję w momencie, gdy w pobliżu podaje się jedzenie
- strach przed spożywaniem pokarmu w obecności opiekunów i innych osób
Większość tego typu problemów opiera się o złe nawyki zwierząt lub też są one efektem błędów popełnianych przez opiekunów. Rzadko kiedy przyczyna jest inna.
Jak nie dopuścić do powstania złych nawyków?
- Żebranie
Najbardziej powszechnym szkodliwym zwierzęcym zwyczajem jest przesiadywanie w pobliżu stołu i patrzeniu na spożywających właśnie pokarm ludzi. Oczywiście nie chodzi tu o bezinteresowne uwielbienie właścicieli, ale o wyżebranie kawałka kiełbaski, mięska, czy innego smakołyku. Nie ma chyba osoby, która byłaby w stanie sprostać smutnemu spojrzeniu zwierzaka, dlatego też najczęściej kończy się to na dokarmianiu. W taki sposób pupil uczy się, że w momencie, gdy wszyscy zasiadają do stołu, dostanie on coś dobrego. Co prawda nawyk ten nie jest szkodliwy, ale dużo lepszym pomysłem będzie oduczenie naszego zwierzaka takiego podejścia.
Jedynym sposobem, by zwierzak zrezygnował z prób żebrania, jest regularne odmawianie mu poczęstunku w trakcie naszego posiłku. Dobrym pomysłem może być również nakładanie mu jego własnego jedzenia w tym samym czasie.
- Agresja
Jeśli zwierzak przez cały czas obserwuje swoją miskę i reaguje agresywnie w momencie, gdy ktokolwiek do niej podchodzi to znak, że coś jest nie tak. Zachowanie to bardzo często tyczy się psów ze schroniska i bardzo ciężko je wyeliminować. Zwierzę musi po prostu zrozumieć, że naszym celem nie jest zabranie mu jedzenia i wcale nie musi go bronić. To, że podchodzimy do jego talerza, musi kojarzyć mu się tylko z tym, że zaraz dostanie coś dobrego do jedzenia. Jeśli chcemy przekonać do siebie naszego pupila, powinniśmy raz na jakiś czas zdecydować się na podawanie mu jedzenia z ręki. Na początku nie będzie to łatwe, ale w końcu zaskarbimy sobie jego serce.
Nadmierny apetyt lub jego brak
W tym przypadku mamy do czynienia z depresją lub stresem. Jeśli chcemy wyeliminować ten problem, musimy sięgnąć do źródła i zastanowić się, czym zwierzę może być zestresowane. Jeśli ostatnio się przeprowadzaliśmy lub też ktoś z naszej rodziny niedawno zmarł, to prawdopodobnie to jest powodem stresu u naszego pupila. Warto urozmaicić zwierzęciu codzienną egzystencję, dodając mu ciekawe aktywności lub też po prostu zwracając na niego więcej uwagi.
Jeśli nasze działanie nie przynosi efektów, warto skontaktować się z weterynarzem.