Zima a psy na dworze: Jak pomóc zwierzętom w mroźne dni

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Tym razem chcę napisać parę słów o zwierzętach nie mieszkających w ciepłych domach  i mieszkaniach, ale trzymanych na zewnątrz w budach i kojcach, czyli zima a psy na dworze.

Czy każdy pies może zimą mieszkać w budzie?

Niektórzy myślą, że każdy pies jest w stanie poradzić sobie w zimie i że jego organizm przystosowany jest do niskich temperatur. 

Tak jednak wcale nie musi być

Temperatury na zewnątrz spadają nawet do -10 -15 stopni C. Takie zimno dla wielu zwierząt oznacza śmierć. 

Pies podwórzowy zimą

Pies, który przebywa na zewnątrz domu NIE MOŻE mieć metalowej obroży, ponieważ przewodzi ona ciepło i może spowodować dotkliwe odmrożenia skóry w miejscach gdzie się z nią styka. 

Psy przebywające na podwórzach, w budzie muszą mieć ją ocieploną. Jeśli buda nie jest ocieplona warstwą styropianu lub w inny skuteczny sposób – weź psa do domu. Inaczej zamarznie. Również woda do picia zamarza w miskach. Sprawdź, czy pies ma co pić! 

Wejście do budy trzeba koniecznie osłonić grubą tkaniną. Może być to ostatecznie stara kotara lub koc. Do środka włóż pocięty na kawałki polar. Polar nie nasiąka wodą, trzyma ciepło, dobrze izoluje. A pies wymości w nim sobie legowisko, które będzie go chronić przed zabójczym mrozem. 

W czasie mrozu jedzenie jakie podajemy psom przebywającym na zewnątrz musi być odpowiednio kaloryczne. Cennym źródłem energii jest tłuszcz. Jedzenie powinno być lekko podgrzane, podobnie jak woda do picia.  

Koty zimą

Pamiętajmy też o kotach. Nawet zwykłe pudło kartonowe wystawione na działce, gdzie gromadzą się koty i wypełniony kawałkami polaru może im uratować życie! 

Być może gdzieś w Twoim sąsiedztwie mieszka ktoś, kto trzyma psa na zewnątrz domu i te informacje mogą być dla niego bardzo ważne. 

Być może gdzieś w Twoim sąsiedztwie mieszka ktoś, kto trzyma psa na zewnątrz domu i te informacje mogą być dla niego bardzo ważne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *