Zachowanie a wiek psa
Dla wielu osób pies niewielkich rozmiarów w wieku 8 – 10 miesięcy to ciągle „szczeniak”. W rzeczywistości jednak jest to już prawie dorosły pies. Kiedy więc możemy powiedzieć, że nasz piesek przestał być szczeniakiem i wkroczył w kolejną fazę – okres młodzieńczy? Jakie wyzwania związanymi z tym okresem stoi właściciel psa i czego możesz się spodziewać oraz jak postępować z dorastającym czworonogiem?
Przede wszystkim – jeśli właściwie postępowałeś ze szczenięciem w okresie socjalizacji – możesz sobie pogratulować, ponieważ zdecydowanie łatwiej będzie przejść kolejne fazy rozwojowe.
Większość autorów zgodna jest co do tego, że okres socjalizacji szczenięcia kończy się mniej więcej w 12 – 16 tygodniu życia. Gdy szczenię zaczyna zmieniać zęby na stałe – wkracza w okres młodzieńczy.
Tak! Trzeci – czwarty miesiąc życia to moment rozpoczęcia fazy młodzieńczej u psów, która potrwa mniej więcej do 6 miesiąca życia, gdy rozpocznie się dojrzewanie płciowe.
Czego można spodziewać się w tym okresie?
Przede wszystkim psiak traci zęby mleczne i wyrastają mu zęby stałe. Jest to związane z uczuciem swędzenia i dlatego pies może poszukiwać gryzaków, które złagodzą świąd. Będzie więc bardziej skłonny do gryzienia butów, mebli, kanap, patyków itp. Warto więc zapewnić mu dostęp do bezpiecznych gryzaków, dzięki czemu ocalimy nasze mieszkanie przed kreatywnymi zapędami czworonożnego projektanta wnętrz.
Jeśli chodzi o zachowanie – zaczniemy zauważać pewną tendencję. Co prawda podrostek ciągle jest bardzo związany z opiekunem, ale w czwartym miesiącu życia przechodzi okres „tępoty fizjologicznej” i możesz mieć wrażenie, że pies nagle przestał rozumieć znane wcześniej polecenia.
To normalne w tym okresie rozwojowym, związanym z nierównowagą układów pobudzenia i hamowania, więc nie ma się czym przejmować. Potrzebna jest cierpliwość i pewna doza wyrozumiałości ze strony opiekuna, aby ten moment po prostu przetrwać.
Częściej też będziemy obserwować wzrastającą samodzielność psa, który zaczyna eksplorować otoczenie z większą niezależnością i bywa, że nie zwraca uwagi na swojego przewodnika.
Dlatego podstawowym nakazem spacerowania po mieście, w miejscach gdzie jeżdżą samochody powinno być asekurowanie psa smyczą. Jest to również bardzo dobry moment do rozpoczęcia trochę bardziej zaawansowanych ćwiczeń posłuszeństwa, ponieważ otoczenie dostarcza podrostkowi mnóstwa rozpraszających bodźców.
Zauważyć można również zmieniającą się nieco relację do innych, nieznanych psów. Wczesniej nasz szczeniaczek cieszył się swoistym „immunitetem”, teraz zacznie się to zmieniać. Niektóre psy mogą znacznie bardziej wyraźnie zaznaczyć, że zachowanie naszego pupila im się nie podoba. Nie martw się jeśli starszy, zrównoważony pies warknie na twojego psiaka, gdy ten np. wspina się na jego grzbiet, albo usiłuje ukraść zabawkę, którą ma w pysku. To normalny etap społecznej edukacji psów i nie jest żadną patologią.
Faza młodzieńcza to jeszcze nie jest moment, gdy pies będzie celowo sprawdzać granice, grając dorosłym psom na nerwach.
Jak trenować z młodym psem?
W tym okresie dobrym pomysłem jest poświęcenie czasu na trening posłuszeństwa z Twoim psem, ponieważ właśnie w ten sposób budujesz zaufanie psa do Ciebie i jednocześnie uzyskujesz szereg umiejętności wpływania na zachowanie Twojego przyjaciela, dzięki czemu będziesz mógł lepiej reagować w różnych trudnych sytuacjach, pojawiających się później, w okresie dojrzewania.
W treningu prowadzonym w tym okresie staramy się przede wszystkim opierać na pozytywnym wzmocnieniu, czyli zaznaczaniu i nagradzaniu oczekiwanych zachowań oraz na blokowaniu (uniemożliwianiu) zachowań niepożądanych. Pamiętaj – im więcej razy uda Ci się zakończyć dane ćwiczenie sukcesem – tym lepiej będzie ono zapamiętane i utrwalone przez psa.
W kolejnym tekście podpowiem Ci jak możesz bezpiecznie i w miarę spokojnie przeprowadzić Twojego psiaka przez okres dojrzewania. Zobacz także na inne nasze wpisy tworzone przez trenerów.
Jeżeli zaś chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniu psa i poznać niezbędne w codziennym życiu komendy, zapraszamy na kurs! W ofercie dostępnych jest też wiele innych ciekawych kursów, dzięki którym zdobędziesz cenną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Ja kupiłam szczeniaka, i szczerze to nie myślałam o podrostku, ale bardzo dobrze mi się czytało ten wpis, pozdrawiam 🙂
Z narzeczonym planujemy wziąć na wiosnę pieska i właśnie zastanawiamy się czy ma to być już troszkę większy czworonóg, czy jednak szczeniak. Dobrze, że trafiłam na ten wpis, daje wiele do myślenia, pozdrawiam! 🙂