Wakacje z psem za granicą

Wakacje z psem za granicą

Zabranie psa na zagraniczne wakacje to krok, na który większość właścicieli czworonogów się nie decyduje. Wydaje nam się, że związana z tym biurokracja przyćmiłaby przyjemność, jaką zazwyczaj czerpiemy z takiego wyjazdu. Taka opinia nieco mija się jednak z prawdą. Owszem, istnieją formalności, których musimy dopełnić. Nie jest ich jednak zbyt wiele, szczególnie, jeśli nie wyjeżdżamy dalej niż sięgają granice Unii Europejskiej. Pies jest pełnoprawnym członkiem rodziny dlaczego więc mielibyśmy pomijać go w wakacyjnych planach? Wystarczy, że wcześniej przygotujemy się do takiego wyjazdu. O czym musimy zatem pamiętać planując wakacje z psem?

Dokumenty i formalności w krajach UE

Podobnie jak każdy obywatel Polski, tak i pies, aby podróżować, musi posiadać odpowiednie dokumenty. Poza samym ich wyrobieniem, musimy dopilnować również kilku formalności. O wszystko to możemy jednak zadbać na długo przed samym wyjazdem.

Psi paszport

Aby móc opuścić granice kraju, każdy pies musi posiadać paszport. Jest to oficjalny dokument Unii Europejskiej, który może wydać uprawniony lekarz weterynarii. Na kartach paszportu prowadzona jest ewidencja szczepień oraz innych procedur medycznych.

Czip

Każdy pies, wyjeżdżający za granicę, musi być zaczipowany. Czip pod skórę czworonoga wszczepia lekarz weterynarii, po uprzednim wykonaniu szczepienia przeciwko wściekliźnie. Procedura ta jest niezbędna do wydania paszportu. Warto przy okazji zaznaczyć, że psy powinniśmy czipować (i dopilnować zarejestrowania naszych danych w bazie) także wtedy, gdy nie planujemy zabierać ich za granicę. To najlepszy sposób ich identyfikacji, który będzie niezwykle pomocny w sytuacji, gdy pies zgubi się lub zostanie skradziony.

Szczepienia

Pies, który jest międzynarodowym podróżnikiem, musi mieć ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie, odnotowane w paszporcie. Do wykonywania tego szczepienia raz w roku zobowiązany jest jednak każdy właściciel czworonoga w Polsce. Nie jest to zatem dodatkowa procedura, którą wykonujemy jedynie przy okazji wyjazdów wakacyjnych, a podstawowy obowiązek posiadacza psa. Niektóre kraje, poza szczepieniem na wściekliznę, wymagają również ważnego szczepienia przeciw chorobom zakaźnym. Podobnie jak w pierwszym przypadku, także i te szczepienia powinniśmy wykonywać regularnie, w trosce o zdrowie naszego psa.

Odrobaczenie

W przypadku większości krajów Unii Europejskiej, dopilnowanie powyższych formalności będzie wystarczające. Niektóre państwa, jak Norwegia czy Wielka Brytania, dodatkowo wymagają również odrobaczenia psa przeciwko tasiemcom, wykonanego bezpośrednio przed wyjazdem. W tym celu musimy wybrać się do weterynarza, który poda psu odpowiednią tabletkę oraz odnotuje odrobaczenie w paszporcie.

Dodatkowe formalności w krajach spoza UE

Jeżeli decydujemy się na wyjazd z psem poza granice Unii Europejskiej, przynajmniej trzy miesiące przed wyjazdem, weterynarz musi pobrać krew naszego pupila w celu zbadania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Procedura ta jest niezbędna, aby pies mógł przekroczyć granicę unii w drodze powrotnej. Każdy kraj, nienależący do Unii Europejskiej, określa swoje własne zasady wwozu zwierzęcia. Należy się z nimi zapoznać na długo przed wyjazdem. W tym celu warto skontaktować się z odpowiednią ambasadą bądź konsulatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *