Uczymy psa chodzić na smyczy

Uczymy psa chodzić na smyczy

Przybycie psa do domu to wielkie wydarzenie – zyskujemy nowego członka rodziny. Jednak żeby mieć dobre relacje ze zwierzakiem należy nauczyć go paru właściwych zachowań. Wśród nich należy wymienić podstawowe chodzenie na smyczy, gdyż dużo czasu będziemy spędzać z psem na zewnątrz podczas codziennych spacerów. Prawidłowe zachowanie zwierzęcia gdy jest na smyczy, ułatwia życie nie tylko nam, ale także ważne jest dla bezpieczeństwa innych, jak i samego psa. Panowanie nad własnym pupilem w miejscach publicznych jest z tego powodu bardzo istotne.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? – porady dla początkujących

Jeżeli nie mamy jeszcze doświadczenia w uczeniu psa chodzenia na smyczy, warto zacząć od czegoś prostego, czyli od oswajania psa z obrożą. Można to robić w domowym zaciszu, co jest szczególnie istotne w przypadku szczeniąt, które mogą być świeżo po szczepieniach i nie mogą jeszcze wychodzić na podwórko. Ważny przy tym jest wybór odpowiedniej obroży, które nie będzie sprawiała zwierzęciu dyskomfortu. Żeby sprawdzić, czy obroża nie jest za ciasna, należy wsunąć między nią a ciało psa dwa palce. Dzięki temu z czasem kompletnie przestanie ją zauważać, a my będziemy mogli przejść do kolejnego etapu – oswajania psa ze smyczą. Każdy pies może nauczyć się spokojnego chodzenia na smyczy, najważniejsze są cierpliwość i samozaparcie właściciela.

Oswajanie ze smyczą

Gdy pies oswoi się z obrożą, możemy przypiąć smycz. Warto najpierw pokazać mu ją kładąc na podłodze. W ten sposób będzie mógł obwąchać nowy przedmiot. Jeśli przypięta obroża nie będzie mu się podobała albo będzie wyraźnie niepokoiła psa, należy odwracać jego uwagę ulubionymi zabawkami. Smycz powinna być wykonana z trwałego, mocnego materiału, który powinien być także elastyczny. Zapięcie także powinno być mocne, by nie poluzowało się i odpięło, gdyby zwierzak chciał się zerwać.

Po pierwszym ćwiczeniu nie wolno zapomnieć o nagrodzeniu czworonoga, jeśli zachowywał się odpowiednio. Z każdym kolejnym ćwiczeniem należy wydłużać czas, kiedy pies ma przypiętą smycz.

Początkowe szkolenie będzie się odbywało w domu, dlaczego należy zadbać, by miało formę zabawy. Pozytywne bodźce sprawią, że szczeniak będzie miał dobre skojarzenia i szybko zaakceptuje smycz. Należy tylko pilnować, by jej nie gryzł. Szkolenie rozpoczynamy nauczeniem psa tego, by wracał do właściciela, który stoi w miejscu. Kluczowym elementem tego ćwiczenia jest nagradzanie psa za każdym razem, gdy do nas podejdzie.

Pierwsze spacery po mieszkaniu mają na celu zachęcenie psa do podążania za właścicielem. Z początku będziemy ignorować szarpanie smyczą czy zatrzymywanie się pupila. Ćwiczenie kończymy, gdy pies znajdzie się obok właściciela, wtedy też odpinamy smycz. Dzięki temu psiak zapamięta, że gdy pozostaje na smyczy, musi pilnować się człowieka.

Pierwszy spacer

Pierwsze wyjście na podwórko będzie wiązało się z wieloma silnymi emocjami i nowymi rzeczami oraz zapachami. Podekscytowany pies będzie się zachowywał inaczej niż w warunkach domowych. Od początku możliwa jest nauka chodzenia wyłącznie na luźnej smyczy. Oznacza to, że pies ma możliwość swobodnej penetracji okolicy, węszenia, obserwacji środowiska. Właściciel wyznacza tempo i kierunek marszu. Koniecznie należy pamiętać, aby nie dopuścić do ciągnięcia smyczy przez zwierzaka.

Na naukę chodzenia przy nodze przyjdzie czas – jest to ćwiczenie wymagające dużej koncentracji ze strony psa. Poza tym taki tryb marszu jest konieczny tylko w określonych sytuacjach np. przechodzenia przez jezdnię.

Czego nie robić ucząc psa chodzenia na smyczy?

  • do nauki chodzenia na smyczy nie należy używać smyczy typu flexi- pozostaje ona ciągle lekko napięta, co uniemożliwia naukę chodzenia na luźnej smyczy.
  • absolutnie nie wolno krzyczeć na psa w czasie szkolenia
  • w czasie ćwiczeń nie należy wydawać innych dodatkowych komend
  • nie wolno szarpać psa

Uczymy psa chodzić na smyczy – ile to trwa?

Nauka chodzenia na luźnej smyczy jest zależna od wielu czynników, takich jak wiek psa, jego rasa czy też usposobienie. Najczęściej trwa od kilku tygodni, ale czasem nawet wydłuża się do kilku miesięcy. Szkolenie wymaga konsekwencji i przede wszystkim cierpliwości. Przydatnymi akcesoriami będą ulubione smakołyki i zabawki naszego pupila.

Jeden komentarz

  1. witam,
    a jesli moj pies juz zle chodzi na smyczy. czyli szarpie i biegnie w swoja strone… czy istnieje ratunek dla nas?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *