Sylwester to trudny czas dla naszego czworonoga. Jak mu pomóc?

Sylwester to trudny czas dla naszego czworonoga. Jak mu pomóc?

Sylwester to dla większości ludzi czas bardzo dobrej zabawy. Niekoniecznie ten dzień, a raczej hałasy z nim związane, dobrze działają na zwierzęta. Na wystrzały fajerwerków i huk petard szczególnie źle reagują psy. Wpadają w panikę, kulą się, drżą, próbują uciekać, chować się lub nadmiernie się ślinią, szczekają i wyją, a nawet bezwiednie wypróżniają się w mieszkaniu. Dlatego też każdego roku wielu właścicieli psów zastanawia się, jak pomóc swoim czworonogom w przetrwaniu tego trudnego dla nich okresu.

Długi spacer, aby zmęczyć czworonoga

Gdy ktoś dobrze żyje z sąsiadami, może na przykład spróbować nakłonić ich, aby zrezygnowali z odpalania fajerwerków. Powiedzieć im, jak bardzo w tym czasie pies cierpi. Gdy go lubią, mogą wziąć pod uwagę takie prośby. Ale są to oczywiście tylko działania doraźne i w najbliższym otoczeniu. Petardy i fajerwerki odpalane przez innych nadal będą drażniły zwierzę. Jeżeli więc ktoś mieszka w dużym mieście i ma taką możliwość, to może zwierzę wywieźć na sylwestra na przykład do rodziny lub znajomych na wsi. Tam na pewno będzie ciszej niż w dużych aglomeracjach.

Bez względu na inne rozwiązania i na to, czy w czasie sylwestra będziemy z psem w domu, czy też zostawiamy go samego, warto wybrać ostatniego dnia roku ze swoim czworonogiem na bardzo długi spacer. Dobrze jest próbować go nieco zmęczyć, ponieważ wybiegany pies będzie mniej impulsywnie reagował na petardy. Trzeba jedna wybrać takie miejsce, na przykład las, czy osiedle domków jednorodzinnych na obrzeżach miasta, gdzie nie będzie dochodził sylwestrowy hałas z blokowisk, który zaczyna się przecież już po południu. Nie zaszkodzi również udać się weterynarza, który przepisze psu odpowiednią dawkę leków wyciszających i uspokajających. Pomogą one przetrwać mu ten trudny czas.

Legowisko z kocami

Gdy zostaniemy z psem w domu, to w momencie, gdy huk fajerwerków jest największy i pies zacznie szczekać, wyć lub robić inne niespotykane w innych sytuacjach rzeczy, nie wolno na niego krzyczeć lub przesadnie uspokajać i głaskać. To tylko spotęguje jego negatywne zachowania. Lepiej starać się odwrócić jego uwagę od hałasu. Gdy pies zostaje sam w domu, to najlepiej zostawić mu również sporo zabawek, przede wszystkim takich do gryzienia. To może pomóc w poradzeniu sobie ze stresem. Warto też zasłonić mu okna i nawet zostawić cicho włączoną muzykę, radio lub telewizor. Oczywiście ma to być lekki szum, który może zagłuszyć dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Nigdy w takim dniu nie wolno zamykać psa na przykład w łazience. Tam i tak dochodzi huk, a zwierzę w takim zamknięciu może jeszcze bardziej denerwować się hałasami. Lepiej natomiast dać mu dużą przestrzeń do życia i dodatkowo wyłożyć jego legowisko na przykład kocami. Będzie mógł się w nie zakopać, gdy poczuje strach. To też pomaga. Jednym ze sposobów zapewnienia psu spokoju na koniec roku jest również umieszczenie go w specjalnym hostelu dla zwierząt. Ceny za pobyt w nim wynoszą zwykle kilkadziesiąt złotych i zależą o wielkości czworonoga oraz boksu, czy pokoju, który się dla niego wybierze.

Spodobają Ci się również te posty

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Tym razem chcę napisać parę słów o zwierzętach nie mieszkających w ciepłych domach  i mieszkaniach, ale trzymanych na zewnątrz w budach i kojcach. Niektórzy myślą, że każdy pies jest w stanie poradzić sobie w zimie i że jego organizm przystosowany jest do niskich...

Efekt kobry w szkoleniu psa

Efekt kobry w szkoleniu psa

Brytyjski rząd kolonialnych Indii był zaniepokojony wzrostem populacji kobry. Dlatego zaoferował nagrodę za każdą martwą kobrę. Początkowo program rządowy odnosił duży sukces. Wypłacano coraz większe sumy jako nagrody za zabite kobry. Wtedy przedsiębiorczy Hindusi...

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Mały szczeniak jest jak małe dziecko – sika często i nie kontroluje tego.  Uczenie szczeniaka załatwiania się na dworze wymaga uważności i niezłego refleksu. Po pierwsze – szczeniak zwykle załatwia się w następujących momentach: po przebudzeniupo jedzeniupo...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *