Strach u psa: Jak walczyć z strachem u naszego psiaka?

Jak walczyć z strachem u naszego psiaka?

Strach u psa. Nie każdy pies musi być odważny. To dokładnie taka sama sytuacja jak w przypadku ludzi. Nie każdy z nas jest przecież otwarty na wszystko, niemal każdy czegoś się boi.

Większość właścicieli psów uznaje jednak, że brak lęku u czworonoga to coś oczywistego. Nikt przecież nie lubi mówić “Nie bój się, ” za każdym razem, gdy wiatr poruszy firanką. Jak sprawić, żeby nasz psiak był nieco bardziej odważny? To nie takie trudne.

Kontakt z innymi psami

Kontakt z innymi psami jest niezbędny dla każdego szczeniaka. Warto jednak nie podsuwać naszemu zwierzęciu pod nos starszych szczeniaków, gdyż mogą one po prostu próbować zdominować naszego pupila. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zapoznanie go z dorosłymi, opiekuńczymi psami, które lubią się bawić. Kontakt z takimi psami pozwoli naszemu szczeniakowi na nabranie odwagi i przyzwyczajenie się do innych przedstawicieli swojego gatunku.

Jeśli posiadamy szczeniaka dużej rasy, warto trzymać go z dala od szybciej dorastających małych psów. W takiej sytuacji może dojść do średnio przyjemnej sytuacji, w której to trzy razy większy pies będzie uciekał przed swoim małym kolegą.

Kontakt z ludźmi

Jeśli szczeniak nie miał dotychczas zbyt wielu okazji do poznawania nowych ludzi, to z pewnością będzie obawiał się widoku każdego nowego człowieka. Najgorsze, jeśli taki wejdzie na jego teren. Wtedy może dojść do ucieczki lub nawet agresywnej obrony. Lęk przed obcymi może wzbudzić u psa ogromną agresję spowodowaną strachem.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie takiego problemu jest zabranie psa w bardzo ruchliwe miejsca. Widok tłumów nie spowoduje u psa aż tak dziwnej reakcji, jak w przypadku spotkania pojedynczego człowieka. Dobrym pomysłem może być również próba podania psu smakołyka. Jest to najprostszy sposób na zaskarbienie sobie jego sympatii. Należy jednak pamiętać o powolnych i spokojnych ruchach.

Nieustraszony właściciel

Jeśli pies patrzy na ciebie jak w obrazek, musisz pokazać mu, że jesteś odważny. Nic lepiej nie zadziała niż to, gdy Twój pies będzie widział ciebie walczącego z wszystkimi przeciwnościami losu. Kluczem do dobrego wychowania psa jest zagwarantowanie mu za młodu jak największej ilości bodźców. Tłuczenie w garnki, chowanie do szuflady, zamykanie w szafie powinno być traktowane jako zabawa. Wtedy pies na starość będzie już naprawdę nieustraszony.

Obracanie strachu w zabawę to najlepszy sposób na to, by przekonać psa do wykrzesania z siebie trochę odwagi jest zamiana wszystkiego w zabawę. Zwierzę powinno mieć sporo luzu (o ile nie ma ryzyka, że zrobi komuś krzywdę) i czasu na dokładne zapoznanie się ze wszystkim naokoło i obwąchanie każdego miejsca.

Stonujmy emocje

Pies wymaga naszego wsparcia, dlatego nie możemy wybuchać gniewem przy każdej sytuacji, w której okazuje strach. Nie możemy go także pocieszać, gdyż uzna on wtedy, że jego zachowanie jest normalne i można je powtarzać bez żadnych przeszkód. Jeśli pies się czegoś przestraszy – zignorujmy to lub podejdźmy do źródła strachu i pokażmy psu, że to, co wzbudza tak wiele emocji to w rzeczywistości nic strasznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *