Socjalizacja psa z otoczeniem

Socjalizacja psa z otoczeniem

Socjalizacja psa w pierwszych tygodniach jego życia ma bardzo duży wpływ na jego późniejsze zachowania. Nowy członek rodziny często wywołuje u wszystkich domowników radość i zabawę. Przyjmując szczeniaka pod swój dach, musimy pamiętać także o obowiązkach, jakie nas czekają. Mały psiak często przez swoją ciekawość jest źródłem wielu problemów. Kable, ładowarki, ulubione kapcie czy inne przedmioty, które przed przybyciem nowego towarzysza mogły leżeć pozostawione bez opieki, po przybyciu zwierzaka stają się łatwym celem dla jego ostrych zębów. Często małe psy nie zachowują czystości, każdy kąt traktują jak swoją toaletę. Praca z psem od najwcześniejszych tygodni ma bardzo duży wpływ na jego zachowanie w dorosłym życiu.

Najważniejsze zasady podczas socjalizacji psa

Wprowadzając psa do naszego domu pamiętajmy że dla niego jest to coś nowego, każdy zapach, miejsce czy osoba może wywołać u niego strach,  a ten pozostaje w pamięci psa na długo. Pamiętajmy więc, że podczas pokazywania psu nowych sytuacji należy robić to z rozwagą i spokojem, aby pamiętał to jako coś pozytywnego. Do życia szczeniaka nie wprowadzajmy zbyt wielu zmian jednocześnie. Zbudujmy sobie zaufanie z nim zaufanie i okażmy mu uczucie, dzięki którym będzie on uważał naszą osobę za bezpieczny punkt, lecz pamiętajmy, aby nie ograniczyć się tylko do naszej osoby. Warto zapoznawać szczeniaka z innymi osobami o różnej barwie głosu. Czasem pies przyzwyczajony do delikatnego głosu, może czuć się niepewnie gdy usłyszy gruby męski głos.

Kolejnym ważnym punktem podczas socjalizacji jest cierpliwość. Jeżeli widzimy, że pies podczas poznawania nowej sytuacji czy bodźca wykazuje strach, przerwijmy czynność. Wróćmy do niej za kilka dni, pokazując psu, że jest ona bezpieczna i nie trzeba się jej obawiać np. gdy spacerujemy obok placu zabaw, gdzie jest duża ilość dzieci i jest głośno, idźmy w kierunku spokojniejszego miejsca, ale za kilka dni wróćmy tam, gdy dzieci będzie mniej.

Zabierajmy psa na początek na krótkie wycieczki autem, czy komunikacją miejską, aby zapoznał się z transportem i nie obawiał się późniejszych podróży np. do weterynarza.

Jeżeli pogoda pozwana na krótkie kąpiele ucz szczeniaka kontaktu z wodą, z czasem można wprowadzać elementy kąpieli, czy naukę osuszania ręcznikiem zwłaszcza po jesiennych i zimowych spacerach.

Nie bój się pokazywać szczeniakowi nowych rzeczy, głosów lub bodźców. Jeżeli w pobliżu działa kosiarka, suszarka czy pralka pokażmy zwierzakowi, że nie jest to straszna rzecz. Oczywiście musimy wtedy pamiętać, aby maluch nie dostał się pod niebezpieczne rzeczy.

Najczęstsze błędy popełniane przy adaptacji psa do życia

  • Karanie za szczekanie czy pogryzione kapcie. Pies nie wie, że zrobił źle i po kilku minutach, gdy chcemy go ukarać on nie będzie wiedział co zrobił źle.
  • Brak reakcji, gdy naszego pupila atakuje większy osobnik z komentarzem “da sobie radę ” lub “musi nauczyć się bronić”,
  • Pozwalanie psu witać się z każdym psem czy osobą,
  • Dalsza zabawa podczas gdy pies wykazuje nawet minimalne objawy agresji,
  • Odpychanie psa lub brak zainteresowania, podczas gdy on tego potrzebuje np.  w przypadku stresującej sytuacji,
  • Całkowita izolacja od innych psów,

Podsumowanie

Celem socjalizacji psa jest poznanie jak największego obszaru świata i doświadczenie różnych bodźców, wpływających na niego pozytywnie. Pamiętajmy o cierpliwości pracując ze szczeniakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *