Rośliny trujące dla psa
Które rośliny są toksyczne dla psów? Czy na pewno nasze rośliny ogrodowe są bezpieczne dla czworonoga? I czy rośliny domowe także mogą zaszkodzić pupilowi? ABC Rośliny trujące dla psa
Warto poznać odpowiedzi na powyższe pytania, aby wyeliminować potencjalne zagrożenia dla psa w naszym najbliższym otoczeniu. Niektóre rośliny mogą wywoływać wiele niepożądanych skutków zdrowotnych, a nawet przyczynić się do śmierci naszego czworonoga. Dlatego tak ważne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy na ten temat.
Czy pies jest bezpieczny wśród trujących roślin?
Rośliny trujące, które są w zasięgu naszego pupila powinny zostać wyeliminowane albo odpowiednio zabezpieczone, aby pies nie mógł ich zjeść. Najczęściej w pułapkę zatruć przez spożycie roślin, wpadają koty. Jednak nie można zapominać, że pies także może paść ich ofiarą, w szczególności podczas niekontrolowanych spacerów lub czasem w wyniku nudy. Psy też częściej zjadają sam owoc niż zieloną część rośliny, a w niektórych przypadkach bywa ona najbardziej niebezpieczna.
Zwykle bardziej narażane są samice, choć bywają od tego odstępstwa. Toksyna znajdująca się w roślinie może wpłynąć różnie na dwa, pozornie takie same osobniki. Dzieje się tak nie tylko przez choroby przewlekłe, małą odpornością i stres, ale także poprzez wpływ czynników środowiskowych na samą roślinę, jej fazę rozwoju i miejsce występowania.

Które kwiatki są trujące dla psów?
Jest wiele roślin, które są toksyczne i nie powinny być zjadane przez zwierzęta. Wśród nich są np. bluszcz oraz cis, u których najbardziej trujące są kolorowe owoce. Objawy zatrucia cisem mogą obejmować nudności, wymioty oraz zaburzenia nerwowe.
Warto również zwrócić uwagę na trujące kwiaty domowe, które mogą znajdować się w naszych mieszkaniach. Rośliny takie jak begonia, krokus, narcyz czy azalia zawierają toksyny, które mogą prowadzić do zatrucia u psa. Dlatego ważne jest, aby nie tylko zadbać o bezpieczeństwo w ogrodzie, ale także wewnątrz naszych domów.
Co jeśli mój pies się zatruje?
Oczywiście, w przypadku gdy podejrzewamy u psa spożycie trującej rośliny, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. W niektórych sytuacjach, gwałtowne reakcje następują bardzo szybko. Powinniśmy obserwować naszego psa. Jeśli zauważymy, że pupil zachowuje się inaczej niż zazwyczaj, a w szczególności wymiotuje, ma biegunkę lub ślinotok, warto udać się do najbliższej przychodni weterynaryjnej. Gdy podejrzewamy, że pies spożył trującą roślinę lub inną niebezpieczną substancję, należy powiedzieć o tym weterynarzowi, aby ten mógł szybko zacząć działać w odpowiednim kierunku.
Warto także poznać tajniki pierwszej pomocy w nagłych przypadkach u psów. Na jednym z naszych kursów, możesz zdobyć tą przydatną wiedzę! Kliknij tutaj i przejdź do bezpłatnego kursu z pierwszej pomocy.
Emilia Rózik