Pupil zostaje sam w domu
Psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Są szczere, oddane i bezgranicznie kochające. Najchętniej nie odstępowałyby swojego pana na krok, towarzysząc mu w każdej minucie dnia codziennego. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Kiedy musimy wyjść do pracy, a nasz pupil musi zostać sam, często pojawiają się problemy. Większość psów źle znosi samotność. Kiedy zostają same w mieszkaniu czekają w napięciu na powrót właściciela, skamlą, szczekają czy gryzą meble. Te zwierzęta z reguły są przyzwyczajone do życia w stadzie, nawet jeśli stado stanowi jedynie wasz duet. Mimo, że nie będzie to łatwe, powinniśmy nauczyć psa przebywania w samotności.
Ucz od szczeniaka
Kiedy w naszym życiu pojawia się mała, puchata kulka niejednokrotnie staje się oczkiem w głowie. Spędzamy z nowym członkiem rodziny każdą wolną chwilę, pozwalamy spać z nami w łóżku, a co za tym idzie, przyzwyczajamy do swojej stałej obecności. Najlepiej zacząć małymi kroczkami i mieć szczeniaczka cały czas na oku. Można zacząć od zabudowania legowiska lub odgrodzenia części domu specjalnymi barierkami dla dzieci. Dzięki temu możemy cały czas obserwować reakcje naszego podopiecznego.
Pamiętaj o zabawkach
Kiedy piesek zauważy, że nie ma cię cały czas w pobliżu zacznie szukać innych rozrywek. Warto kupić specjalne gryzaki i zabawki, które zajmą pupila podczas twojej nieobecności i oszczędzą ulubione buty przed śladami zębów.
Środki bezpieczeństwa
Przed wyjściem z domu, w którym zostawimy naszego pupila, obowiązkowo należy zadbać o jego bezpieczeństwo. Trzeba zabezpieczyć wszystkie kable, aby pies nie mógł się do nich dobrać. Sprawdzić czy środki czystości są schowane, by pies się nie otruł. W przypadku szczeniaków możemy rozważyć zakup specjalnego kojca, ponieważ malca będzie ciekawić wszystko, co znajduje się w zasięgu jego zębów.
Zanim wyjdziesz z domu
Przed zostawieniem pupila samego najlepiej zabrać go na spacer. Piesek będzie miał czas, by pobiegać i nieco się zmęczyć i załatwić fizjologiczne potrzeby. Po małej przechadzce jest szansa, że piesek utnie sobie drzemkę pod naszą nieobecność. Należy również zapewnić mu dostęp do świeżej wody. Sprawdzą się też zabawki, które zajmią psa czy zostawienie bluzy przesiąkniętej naszym zapachem.
Po powrocie do domu
Kiedy przez drzwi dociera do ciebie rozpaczliwy płacz twojego pupila nie wchodź od razu do domu. Jeśli to zrobisz, pies uzna, że jego muzyczne wyczyny skutkują i następnym razem da jeszcze głośniejszy koncert. Po twoim powrocie pies prawdopodobnie będzie bardzo rozemocjonowany. Warto oszczędzić sobie wylewnych powitań i poczekać, aż piesek ochłonie i znów przyzwyczai się do naszej obecności.
Nie karaj
Może zdarzyć się tak, że po powrocie do domu znajdziesz zniszczenia, których autorem był pozostawiony sam czworonóg. Rozsypany kosz na śmieci, w którym odkrył zachęcający smaczek; nagryzione kapcie czy podrapana kanapa również nie powinny dziwić. Takie rzeczy mogą spotykać nas szczególnie przy pierwszych samotnych godzinach psa w mieszkaniu. Jednak nie należy go karać za te rzeczy. Pies dokonał tych zniszczeń prawdopodobnie kilka godzin wcześniej i nie połączy z nimi wymierzonej kary.
Praktyka czyni mistrza!
Nie poddawaj się! Postępuj zachowawczo i wykaż się cierpliwością. Myśl pozytywnie i ciesz się z małych sukcesów pupila. Twój dobry nastrój i optymizm udzielą się twojemu czworonogowi.