Przyczyny i sposoby zapobiegania agresji u psów
Agresja u psa może być podyktowana wieloma czynnikami. Często psy zachowują się w sposób nerwowy z winy właściciela, który nie wpoił zwierzęciu właściwych zasad. Warto również zdać sobie sprawę z tego, że niektórzy kształtują u psa złe zachowania, nawet o tym nie wiedząc. Dlatego tak ważne jest ułożenie zwierzęcia jeszcze w okresie szczenięcym i co najważniejsze – stosowanie przy tym odpowiednich metod. Co jednak zrobić w momencie, gdy pies nie jest już szczeniakiem i przejawia agresję?
Agresja u psa
Przeciwdziałanie agresji u psa zależy przede wszystkim od jej typu. W większości przypadków, gdy pies jest konfliktowy i takie zachowanie nie jest podyktowane strachem ani złym wychowaniem, wystarczy zwykłe rozładowanie energii. Wówczas, zupełnie jak w przypadku ludzi, należy poświęcić więcej czasu na spacery i zabawy, które pozwolą psu zmęczyć się. Warto wykorzystać przy tym różnego rodzaju zabawki lub kawałek kija, który pozwoli na przeciąganie się z psem. Daj mu wygrać. Niech gryzie i szarpie zabawkę. Takie ćwiczenia powinny być stosowane regularnie, a 20 minut dziennie to już doskonała dawka, by rozładować nagromadzoną energię. Chcąc zachęcić psa do gryzienia, można też zaszyć smakołyki w woreczku lub zabawce. Wtedy będzie on musiał ją rozerwać, aby dobrać się do przekąsek. Co więcej, wtedy nasza bezpośrednia ingerencja w zabawę nie jest konieczna.
Niepohamowany popęd łowczy
Jeśli Twój pies ściga koty, rowery, samochody i inne psy, musisz wiedzieć, że robi to zgodnie z instynktem łowcy. Wówczas agresję wyzwalają wszystkie dźwięki, zapachy i poruszające się rzeczy. Jak wyeliminować wrogie i napastliwe zachowanie? Najlepszym sposobem jest pospolita zabawa w aportowanie. Psy, które posiadają popęd łowczy z chęcią uczą się aportować. Wówczas można nie tylko zająć psa, ale też zmęczyć go. Natomiast w momencie, gdy pies zobaczy kota lub inny element, który chciałby zaatakować, natychmiast zwróć jego uwagę na siebie. Pociągnij lekko za smycz i wydaj komendę “zostaw”. Powtórz jeśli to konieczne. Gdy pies skupi na Tobie uwagę, idź w przeciwną stronę i nie zwracaj na niego uwagi. Jeżeli pies mimo wszystko nie ustąpi, po prostu mocniej przytrzymaj go na smyczy do czasu aż się uspokoi. Komendę “zostaw” trzeba oczywiście odpowiednio wyćwiczyć i nie zacznie ona działać już od pierwszego razu.
Popęd do walki z ludźmi i innymi psami
Agresja w stosunku do ludzi i innych psów, nie wynika z instynktu łowcy, ale z popędu walki, który w porównaniu z instynktem łowczym, może być bardzo niebezpieczny. Popęd ten rodzi się w wyniku złego wychowania albo przesadnego rozpieszczania. Gdy zwierzę staje się agresywne, nie można napinać smyczy. Dlaczego? Wówczas sylwetka psa wysyła innym sygnał do walki. Oprócz tego, należy wołać psa przyjaznym tonem głosu. Szarpiąc go i wydając krzykliwe komendy, będziemy zagrzewać go do walki. Warto również zastanowić się nad zastosowaniem kagańca.
Agresja podyktowana strachem
Inaczej postępujemy też w przypadku agresji ze strachu. Takie psy powinny mieć uporządkowany tryb życia tak, aby ich nie stresować. Zwierzę powinno dostawać jasne komunikaty czego od niego oczekujemy. Nie powinniśmy wówczas stosować żadnej przemocy wobec psa ani podniesionego głodu. Ten rodzaj agresji jest wywołany przez strach. Wówczas pies, nie widząc innego rozwiązania, gryzie. Zadbaj więc o bezstresowe wychowanie.