Podróż z psem – co warto wiedzieć?

Podróż z psem – co warto wiedzieć?

Wakacyjne wyjazdy kojarzą nam się pozytywnie, choć w niektórych przypadkach musiałyby się wiązać z rozłąką z naszym ukochanym psem. Oznaczałoby to smutek zarówno właściciela, jak i pupila, nawet jeżeli zapewnimy mu dogodne warunki w postaci opieki przyjaciół czy też obsługi specjalnego hotelu dla zwierząt. Z tego względu wiele osób decyduje się by zabrać psa ze sobą. O czym należy pamiętać w przypadku takiej podróży?

Zorientowanie się w miejscu docelowym

Nim rozpoczniemy rezerwacje i wybierzemy lokalizację naszego pobytu, należy się w takim przypadku skupić na tym, czy miasto lub kurort, do którego się wybieramy sprzyja wakacjom z psami. Dotyczy to przede wszystkim ośrodka, bowiem niektóre hotele, a nawet pensjonaty zabraniają pobytów ze zwierzętami. Na szczęście coraz więcej placówek dostosowuje się do takich wymogów, więc z pewnością odnajdziemy ośrodki przyjazne psom. Dobrze jest się zorientować czy w danej miejscowości są restauracje z ogródkami, bowiem właściciele takich lokali z reguły nie widzą przeszkód we wpuszczeniu tam klientów z ich pupilami, zatem będziemy mogli spokojnie zjeść obiad na mieście. Gdy podjęliśmy już decyzję o wyjeździe, to warto zorientować się także, gdzie na miejscu znajdziemy najbliższy ośrodek weterynaryjny i rozplanować też trasy na dłuższe spacery – na wakacjach będziemy mieli dużo czasu, więc jest to okazja, by zwierzak się wyszalał. Szczególne udogodnienia spotkają nas nad morzem czy w górach, gdzie odnajdziemy wiele przystosowanych tras do takich pieszych wycieczek, a psy niezwykle raduje także możliwość pobiegania po plaży.

Co zabrać ze sobą?

Z pewnością przyda się wygrawerowanie na obroży lub dołączenie do niej tabliczki z danymi właściciela, by można było odnaleźć pupila, jeżeli ucieknie nam w trakcie spaceru. Niezbędna będzie książeczka zdrowia, w przypadku której należy się też zawczasu upewnić czy aktualne są wszystkie szczepienia, a przy podróżach zagranicznych zwierzakowi trzeba wyrobić specjalny paszport. Na poczet wycieczek konieczne będą smycz i kaganiec, bowiem w miejscach typowo turystycznych z pewnością będzie też wiele dzieci, więc należy dbać również o bezpieczeństwo innych. Na wyjazd z naszym psem trzeba wziąć miseczki (czasem udostępniają je ośrodki, lecz nie zawsze) i zapas ulubionej karmy, gdyby okazało się, iż nie będzie jej w lokalnych sklepach. Jeżeli podróżujemy z psem samochodem, to trzeba zastosować się do kilku kolejnych zasad. Zwierzak powinien posiadać zabezpieczenie w postaci dodatkowych uprzęży lub klatki. Będziemy mieli zarówno pewność, że pies nie przeszkodzi kierowcy pod wpływem jakiegoś niespodziewanego bodźca, a przy okazji zapewnimy mu bezpieczeństwo na wypadek gwałtownego hamowania. Co do zasady psów nie karmi się przed podróżą, by nie wystąpiła u nich choroba lokomocyjna. Na czas jazdy trzeba także zapewnić wodę i organizować postoje co około dwie godziny, z krótkimi spacerami i czasem na napojenie. W szczególności latem należy także uważać na odpowiednią temperaturę w samochodzie i co najważniejsze psa nigdy nie można zostawiać w aucie samego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *