Pies zostawiony w samochodzie – nie rób tego!

Pies zostawiony w samochodzie – nie rób tego!

To straszne, ale nadal zdarzają się w Polsce sytuacje, gdy właściciel zostawia psa w samochodzie na parkingu i beztrosko udaje się na zakupy do galerii handlowej. Nigdy tego nie rób!
Dowiedz się, dlaczego zamykanie psa w aucie jest groźne dla jego zdrowia i życia.

Pies w nagrzanym samochodzie

Jak czuje się pies zamknięty w aucie w gorący dzień? Dosłownie gotuje się żywcem… Warto pamiętać, że pies się nie poci, tylko schładza swoje ciało dysząc. Gdy robi to intensywnie, w zamkniętej przestrzeni zaczyna brakować tlenu. Uchylenie okna wcale nie pomaga. Nawet otwierając wszystkie okna, niewiele zmienisz, gdy na zewnątrz jest ciepło i świeci słońce. Jeśli samochód stoi na asfaltowym parkingu, otwarte okna tylko pogarszają sytuację. Przykładowo, kiedy na dworze jest słonecznie i około 20 – 25° , temperatura w aucie wzrasta nawet do 50 stopni! W upalne lato, kiedy temperatury przekraczają 30° Celsjusza, w aucie może być nawet 100 stopni! To nie żart, wykonano eksperymenty potwierdzające te dane. Zresztą wystarczy posiedzieć chwilę bez klimatyzacji w swoim samochodzie i sprawdzić na własnej skórze. Pies, oprócz tego, że się nie poci, ma zazwyczaj sporo sierści. Temperatura jego ciała zawsze jest wyższa niż u człowieka (zdrowy pies może mieć nawet 39°). Delikatne poduszki łapek, mogą ulec poważnym poparzeniom w kontakcie z tapicerką fotela.
Podsumowując – Twój pies zamknięty w samochodzie w ciepły dzień może umrzeć w męczarniach! I to szybciej niż Ci się wydaje.

Odpowiedzialność karna i wybita szyba

Żadne przepisy nie wypowiadają się precyzyjnie na temat zasad podróżowania z czworonogami. Na szczęście, aby zapobiegać tragicznym sytuacjom, wprowadzono w Polsce mandaty za zamknięcie psa w samochodzie bez dostępu do świeżego powietrza. Jego wysokość to nawet 500 zł. Ale to nie koniec wszystko. W Ustawie o Ochronie Zwierząt istnieje zapis mówiący, że zamykanie psa w samochodzie to znęcanie się. Konsekwencją może być kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet więzienia. Poza tym sąd może odebrać psa właścicielowi, jeśli uzna to za uzasadnione.

Jeśli ktokolwiek zauważy psa w aucie, w gorący dzień i uzna, że jego zdrowie lub życie jest w niebezpieczeństwie, ma prawo, a nawet powinien, wybić szybę, aby uratować zwierzę. Jeśli nieodpowiedzialny właściciel psa, chciałby kogoś oskarżyć o zniszczenie mienia, nie ma najmniejszych szans. Nie pomoże także tłumaczenie, że szyby były uchylone albo wymówki w stylu: “nie było mnie tylko chwilę”.

A jeśli nie ma innego wyjścia?

Czasami zdarza się, że naprawdę nie ma innego wyjścia i pies w samochodzie zostać musi. Jeśli taka sytuacja się wydarzy, zrób wszystko, aby spędził tam jak najmniej czasu. Po drugie zadbaj o jego komfort. Jeśli jest gorąco, zanim wyłączysz silnik samochodu, pokręć klimatyzację, aby maksymalnie schłodzić powietrze. Miskę na wodę dla psa trzeba mieć zawsze w samochodzie. Jeśli wychodzisz – zadbaj, aby zwierzę mogoł swobodnie się napić. Świetnym pomysłem jest mały wentylator na baterie.

Pamiętaj: nigdy nie zostawiaj psa w aucie stojącym w pełnym słońcu! Zrób wszystko, żeby znaleźć odrobinę cienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *