Pies zostawiony w samochodzie – nie rób tego!

Pies zostawiony w samochodzie – nie rób tego!

To straszne, ale nadal zdarzają się w Polsce sytuacje, gdy właściciel zostawia psa w samochodzie na parkingu i beztrosko udaje się na zakupy do galerii handlowej. Nigdy tego nie rób!
Dowiedz się, dlaczego zamykanie psa w aucie jest groźne dla jego zdrowia i życia.

Pies w nagrzanym samochodzie

Jak czuje się pies zamknięty w aucie w gorący dzień? Dosłownie gotuje się żywcem… Warto pamiętać, że pies się nie poci, tylko schładza swoje ciało dysząc. Gdy robi to intensywnie, w zamkniętej przestrzeni zaczyna brakować tlenu. Uchylenie okna wcale nie pomaga. Nawet otwierając wszystkie okna, niewiele zmienisz, gdy na zewnątrz jest ciepło i świeci słońce. Jeśli samochód stoi na asfaltowym parkingu, otwarte okna tylko pogarszają sytuację. Przykładowo, kiedy na dworze jest słonecznie i około 20 – 25° , temperatura w aucie wzrasta nawet do 50 stopni! W upalne lato, kiedy temperatury przekraczają 30° Celsjusza, w aucie może być nawet 100 stopni! To nie żart, wykonano eksperymenty potwierdzające te dane. Zresztą wystarczy posiedzieć chwilę bez klimatyzacji w swoim samochodzie i sprawdzić na własnej skórze. Pies, oprócz tego, że się nie poci, ma zazwyczaj sporo sierści. Temperatura jego ciała zawsze jest wyższa niż u człowieka (zdrowy pies może mieć nawet 39°). Delikatne poduszki łapek, mogą ulec poważnym poparzeniom w kontakcie z tapicerką fotela.
Podsumowując – Twój pies zamknięty w samochodzie w ciepły dzień może umrzeć w męczarniach! I to szybciej niż Ci się wydaje.

Odpowiedzialność karna i wybita szyba

Żadne przepisy nie wypowiadają się precyzyjnie na temat zasad podróżowania z czworonogami. Na szczęście, aby zapobiegać tragicznym sytuacjom, wprowadzono w Polsce mandaty za zamknięcie psa w samochodzie bez dostępu do świeżego powietrza. Jego wysokość to nawet 500 zł. Ale to nie koniec wszystko. W Ustawie o Ochronie Zwierząt istnieje zapis mówiący, że zamykanie psa w samochodzie to znęcanie się. Konsekwencją może być kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet więzienia. Poza tym sąd może odebrać psa właścicielowi, jeśli uzna to za uzasadnione.

Jeśli ktokolwiek zauważy psa w aucie, w gorący dzień i uzna, że jego zdrowie lub życie jest w niebezpieczeństwie, ma prawo, a nawet powinien, wybić szybę, aby uratować zwierzę. Jeśli nieodpowiedzialny właściciel psa, chciałby kogoś oskarżyć o zniszczenie mienia, nie ma najmniejszych szans. Nie pomoże także tłumaczenie, że szyby były uchylone albo wymówki w stylu: “nie było mnie tylko chwilę”.

A jeśli nie ma innego wyjścia?

Czasami zdarza się, że naprawdę nie ma innego wyjścia i pies w samochodzie zostać musi. Jeśli taka sytuacja się wydarzy, zrób wszystko, aby spędził tam jak najmniej czasu. Po drugie zadbaj o jego komfort. Jeśli jest gorąco, zanim wyłączysz silnik samochodu, pokręć klimatyzację, aby maksymalnie schłodzić powietrze. Miskę na wodę dla psa trzeba mieć zawsze w samochodzie. Jeśli wychodzisz – zadbaj, aby zwierzę mogoł swobodnie się napić. Świetnym pomysłem jest mały wentylator na baterie.

Pamiętaj: nigdy nie zostawiaj psa w aucie stojącym w pełnym słońcu! Zrób wszystko, żeby znaleźć odrobinę cienia.

Spodobają Ci się również te posty

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Tym razem chcę napisać parę słów o zwierzętach nie mieszkających w ciepłych domach  i mieszkaniach, ale trzymanych na zewnątrz w budach i kojcach. Niektórzy myślą, że każdy pies jest w stanie poradzić sobie w zimie i że jego organizm przystosowany jest do niskich...

Efekt kobry w szkoleniu psa

Efekt kobry w szkoleniu psa

Brytyjski rząd kolonialnych Indii był zaniepokojony wzrostem populacji kobry. Dlatego zaoferował nagrodę za każdą martwą kobrę. Początkowo program rządowy odnosił duży sukces. Wypłacano coraz większe sumy jako nagrody za zabite kobry. Wtedy przedsiębiorczy Hindusi...

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Mały szczeniak jest jak małe dziecko – sika często i nie kontroluje tego.  Uczenie szczeniaka załatwiania się na dworze wymaga uważności i niezłego refleksu. Po pierwsze – szczeniak zwykle załatwia się w następujących momentach: po przebudzeniupo jedzeniupo...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *