Pies zostawiony w samochodzie – nie rób tego!

Pies zostawiony w samochodzie – nie rób tego!

To straszne, ale nadal zdarzają się w Polsce sytuacje, gdy właściciel zostawia psa w samochodzie na parkingu i beztrosko udaje się na zakupy do galerii handlowej. Nigdy tego nie rób!
Dowiedz się, dlaczego zamykanie psa w aucie jest groźne dla jego zdrowia i życia.

Pies w nagrzanym samochodzie

Jak czuje się pies zamknięty w aucie w gorący dzień? Dosłownie gotuje się żywcem… Warto pamiętać, że pies się nie poci, tylko schładza swoje ciało dysząc. Gdy robi to intensywnie, w zamkniętej przestrzeni zaczyna brakować tlenu. Uchylenie okna wcale nie pomaga. Nawet otwierając wszystkie okna, niewiele zmienisz, gdy na zewnątrz jest ciepło i świeci słońce. Jeśli samochód stoi na asfaltowym parkingu, otwarte okna tylko pogarszają sytuację. Przykładowo, kiedy na dworze jest słonecznie i około 20 – 25° , temperatura w aucie wzrasta nawet do 50 stopni! W upalne lato, kiedy temperatury przekraczają 30° Celsjusza, w aucie może być nawet 100 stopni! To nie żart, wykonano eksperymenty potwierdzające te dane. Zresztą wystarczy posiedzieć chwilę bez klimatyzacji w swoim samochodzie i sprawdzić na własnej skórze. Pies, oprócz tego, że się nie poci, ma zazwyczaj sporo sierści. Temperatura jego ciała zawsze jest wyższa niż u człowieka (zdrowy pies może mieć nawet 39°). Delikatne poduszki łapek, mogą ulec poważnym poparzeniom w kontakcie z tapicerką fotela.
Podsumowując – Twój pies zamknięty w samochodzie w ciepły dzień może umrzeć w męczarniach! I to szybciej niż Ci się wydaje.

Odpowiedzialność karna i wybita szyba

Żadne przepisy nie wypowiadają się precyzyjnie na temat zasad podróżowania z czworonogami. Na szczęście, aby zapobiegać tragicznym sytuacjom, wprowadzono w Polsce mandaty za zamknięcie psa w samochodzie bez dostępu do świeżego powietrza. Jego wysokość to nawet 500 zł. Ale to nie koniec wszystko. W Ustawie o Ochronie Zwierząt istnieje zapis mówiący, że zamykanie psa w samochodzie to znęcanie się. Konsekwencją może być kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet więzienia. Poza tym sąd może odebrać psa właścicielowi, jeśli uzna to za uzasadnione.

Jeśli ktokolwiek zauważy psa w aucie, w gorący dzień i uzna, że jego zdrowie lub życie jest w niebezpieczeństwie, ma prawo, a nawet powinien, wybić szybę, aby uratować zwierzę. Jeśli nieodpowiedzialny właściciel psa, chciałby kogoś oskarżyć o zniszczenie mienia, nie ma najmniejszych szans. Nie pomoże także tłumaczenie, że szyby były uchylone albo wymówki w stylu: “nie było mnie tylko chwilę”.

A jeśli nie ma innego wyjścia?

Czasami zdarza się, że naprawdę nie ma innego wyjścia i pies w samochodzie zostać musi. Jeśli taka sytuacja się wydarzy, zrób wszystko, aby spędził tam jak najmniej czasu. Po drugie zadbaj o jego komfort. Jeśli jest gorąco, zanim wyłączysz silnik samochodu, pokręć klimatyzację, aby maksymalnie schłodzić powietrze. Miskę na wodę dla psa trzeba mieć zawsze w samochodzie. Jeśli wychodzisz – zadbaj, aby zwierzę mogoł swobodnie się napić. Świetnym pomysłem jest mały wentylator na baterie.

Pamiętaj: nigdy nie zostawiaj psa w aucie stojącym w pełnym słońcu! Zrób wszystko, żeby znaleźć odrobinę cienia.

Spodobają Ci się również te posty

Wpływ żywienia na psychikę psa

Wpływ żywienia na psychikę psa

Autorka: Izabela Sekuła. Ogromna ilość psów wykazuje zaburzenia psychiczne oraz zachowania trudne do zaakceptowania. Nadmierna szczekliwość, ucieczki, destrukcja otoczenia, lęk separacyjny, nadwrażliwość na bodźce słuchowe, brak tolerancji innych zwierząt, dzieci,...

Jak nauczyć psa samodzielności

Jak nauczyć psa samodzielności

Dzień, w którym mama przyprowadza swoje dziecko do przedszkola i musi ono zostać bez niej z obcymi ludźmi, dziećmi, których nie zna i w otoczeniu, które jest inne, niż to, w którym czuło się bezpiecznie, jest często prawdziwym koszmarem i dla dziecka i dla jego...

9 sposobów jak mądrze nagradzać psa

9 sposobów jak mądrze nagradzać psa

9 sposobów jak mądrze nagradzać psa Nagradzanie psa jest bardzo szerokim tematem. Trzeba to robić umiejętnie, gdyż często psy okazują się sprytniejsze od nas. Podstawą dobrego wychowania psa jest odpowiednia motywacja. Nagradzanie może być drogą do prawidłowej...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *