Pies w klatce – jak odpowiednio go do niej przyzwyczaić?

Pies w klatce – jak odpowiednio go do niej przyzwyczaić?

Dla niektórych osób umieszczanie psa w klatce wydaje się barbarzyństwem, ograniczaniem mu wolności i stwarzaniem swego rodzaju więzienia. Wielu innych, w tym treserzy, wskazują na liczne korzyści z tego działania, jak chociażby wyznaczanie psu jego własnego azylu, miejsca, w którym może odpocząć od zgiełku, w spokoju pobyć sam w domu lub mieszkaniu podczas nieobecności opiekuna, a także być przewożony w podróży. Wprowadzenie klatki do życia psa należy jednak robić umiejętnie i stopniowo. Jak powinno to wyglądać?

Odpowiednie miejsce do podstawa

Właściciel psa powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie chce on być całkowicie odizolowany i pozostawiony sam sobie. Z drugiej strony zbyt duża ilość bodźców w postaci ciągłego przechodzenia obok niego domowników i innych ludzi, a także odgłosów urządzeń jak klimatyzator, wentylator czy lodówka, nie pozwoli mu odpocząć. Miejsce, w którym będzie mógł się zrelaksować, a jednocześnie od czasu do czasu widywać opiekuna będzie dla niego idealnym i pozwoli szybciej zaklimatyzować się w klatce.

To nowy element, więc pozwól mu się z nim zaznajomić

Nagłe wepchnięcie psa do klatki i zatrzaśnięcie drzwiczek w sytuacji, gdy do tej pory funkcjonował swobodnie będzie dla niego szokiem, spowoduje stres i dostarczy mu nerwów. Lepiej zrobić to powoli, zostawić otwarte drzwiczki po przyniesieniu jej do pomieszczenia i pozwolić mu swobodnie do niej wejść, obwąchać, a gdy do niej wejdzie nagrodzić za pomocą słów, gestu lub smakołyka. Dzięki temu będzie to miejsce kojarzył z przyjemnością.

Zabawki i jedzenie podawaj do klatki

Kolejnym pomysłem na pogłębianie u psa skojarzenia przyjemności z klatką jest wstawianie miski z karmą i wodą do jej środka, a także wszelkiego rodzaju zabawek, jak np. gryzaki. Gdy będzie bawił się nimi lub jadł w środku można przymykać drzwiczki, przyzwyczajając go do tego, że przestrzeń jest ograniczona, ale jednocześnie dając mu możliwość wyjścia, jeśli poczuje się jeszcze niepewnie.

Naucz psa komendy na wejście i wyjście

Jeśli już pies czuje się swobodnie  w klatce, to jest to odpowiedni czas na to, by nauczyć go wchodzenia do niejnie tylko wtedy, kiedy on chce, ale także wtedy, gdy opiekun tego oczekuje. Na początku będzie potrzebował zachęty, a nic nie motywuje tak, jak smakołyk. Można zatem prowadzić psa niosąc w dłoni przekąskę, którą on dostanie, gdy cały wejdzie do klatki. Gdy już tego się nauczy, niektórym wystarczy kilka, a innym więcej prób, pora na gest, wskazujący na wejście do niej i oczywiście nagroda w postaci smakołyka, gdy wykona polecenie. Kolejnym krokiem jest dołączenie do gestu komendy głosowej, jak np. „kojec”, „na miejsce” itp., a z czasem pozostanie tylko przy niej.

Podobnie wypuszczanie go z klatki powinno odbywać się w sposób kontrolowany, by po otwarciu drzwiczek pies nie wybiegał w pełni ekscytacji w mieszkaniu lub tym bardziej innym miejscu, w którym będzie się znajdował (szczególnie w nowym środowisku i towarzystwie innych psów). Można go tego nauczyć otwierając je powoli i zamykając, gdy tylko zbyt energicznie chce przez nie wyjść. Po kilku próbach pies odpuści. Wtedy po otwarciu drzwiczek należy zachęcić go do wyjścia za pomocą komendy, połączonej z gestem lub przekąską.

Przyzwyczaj go do nieobecności

Mimo że pies czuć się już może swobodnie w klatce to jednak pozostawanie w niej bez obecności opiekuna może być dla niego niepokojące. Warto wprowadzać to zatem, jak i poprzednie kroki, stopniowo. Można np. zamknąć drzwiczki i zniknąć w drugim pomieszczeniu na chwilę, a po niej pojawić się i wynagrodzić spokojne zachowanie przekąską. Nieobecność można stopniowo wydłużać, za każdym razem pamiętając, by nagradzać psa za to, że pozostawał spokojny. Inne pomieszczenie można z czasem zastąpić wyjściem na korytarz lub przed dom, by później już bardziej swobodnie zajmować się normalnymi rzeczami, jak zakupy, drobne prace w ogrodzie itp. Należy przy tym pamiętać, że  klatka to nie jest najlepsze miejsce dla psa do pozostawiania go na 8 i więcej godzin, ponieważ potrzebuje on ruchu. Poza tym ma swoje potrzeby fizjologiczne, a z natury stara się ich nie załatwiać w miejscu, w którym śpi.

Jak widać przyzwyczajenie psa do klatki to proces, który powinien przebiegać stopniowo, a nie zdarzenie, które można narzucić mu nagle. Odpowiednie rozplanowanie i postępowanie przyniesie jednak wymierne skutki w postaci spokoju zarówno po stronie opiekuna, jak i jego czworonożnego przyjaciela.

Spodobają Ci się również te posty

Szczeniak, czy podrostek?

Szczeniak, czy podrostek?

Dla wielu osób pies niewielkich rozmiarów w wieku 8 - 10 miesięcy to ciągle „szczeniak”. W rzeczywistości jednak jest to już prawie dorosły pies. Kiedy więc możemy powiedzieć, że nasz piesek przestał być szczeniakiem i wkroczył w kolejną fazę - okres młodzieńczy?...

Wpływ żywienia na psychikę psa

Wpływ żywienia na psychikę psa

Autorka: Izabela Sekuła. Ogromna ilość psów wykazuje zaburzenia psychiczne oraz zachowania trudne do zaakceptowania. Nadmierna szczekliwość, ucieczki, destrukcja otoczenia, lęk separacyjny, nadwrażliwość na bodźce słuchowe, brak tolerancji innych zwierząt, dzieci,...

Jak nauczyć psa samodzielności

Jak nauczyć psa samodzielności

Dzień, w którym mama przyprowadza swoje dziecko do przedszkola i musi ono zostać bez niej z obcymi ludźmi, dziećmi, których nie zna i w otoczeniu, które jest inne, niż to, w którym czuło się bezpiecznie, jest często prawdziwym koszmarem i dla dziecka i dla jego...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *