Pies podczas upałów
Upalne dni to trudny czas nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Doskonale wiadomo, że w upalny dzień pod żadnym pozorem nie należy zostawiać naszego psa np. w samochodzie, nawet jeśli planujemy tylko “wyskoczyć do sklepu”. Co jednak zrobić z psem, którego w trakcie upałów musimy pozostawić na kilka godzin w domu? Jest to dopuszczalne, ale wcześniej zawsze musimy zapewnić naszemu pupilowi odpowiednie warunki, zwłaszcza jeżeli w mieszkaniu/domu nie ma klimatyzacji.
Jak zadbać o naszego psa w upalne dni?
Dla zdecydowanej większości z nas termin “wakacje” bynajmniej nie odnosi się do całego okresu letniego. Przeważnie odpoczywamy przez 2 lub 3 tygodnie w roku. Oznacza to, że w większość upalnych dni w czerwcu, lipcu lub sierpniu również musimy stawiać się w pracy, tak samo jak dzieje się to w każdej innej porze roku. Oczywiście, zabieranie ze sobą psa do pracy w ogromnej większości wypadków w żaden sposób nie wchodzi w grę. Siłą rzecz, nasz czworonogi ulubieniec musi więc zostać pozostawiony w domu.
Pamiętajmy jednak, że psy również są wrażliwe na zbyt wysokie temperatury. Dotyczy to oczywiście w pierwszej mierze ras obdarzonych grubą sierścią, dla których upały mogą być naprawdę ciężkim czasem. Nie oznacza to jednak, że mając np. Dalmatyńczyka lub Owczarka Niemieckiego możemy pozostawić psa “samego sobie”, w przekonaniu, że kilka godzin w temperaturze przekraczającej 25 stopni w żaden sposób mu zaszkodzi.
Jak więc zapewnić psu odpowiednie warunki w upał? Pierwsza kwestia to oczywiście dostęp do wody. Jedna miska to zdecydowanie zbyt: psy odczuwają pragnienie na tej samej zasadzie, co my, tj. piją wtedy, gdy domaga się tego ich organizm. Pamiętajmy także, że psi organizm nie posiada naturalnego “systemu chłodzenia”, w jaki wyposażone jest ludzkie ciało, czyli licznych gruczołów potowych(u psa Gruczoły potowe znajdują się jedynie pod opuszkami łap). Jedyną naturalną formą, przy pomocy której pies może samodzielnie radzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą ciała, to ziajanie.
Kolejne istotne kwestie to oczywiście wentylacja: jeśli możemy, postarajmy się zostawić pootwierane okna, tak aby pies miał okazję np. położyć się w przeciągu, jeśli będzie miał taką ochotę. Możemy również rozstawić dwa lub trzy wiatraki. Oczywiście, umieszczanie ich bezpośrednio na ziemi jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy nasz pupil nie ma np. nawyku gryzienia kabli. W innym wypadku wiatraczki powinny być umiejscowione na odpowiedniej wysokości, ze strumieniem powietrza skierowanym w dół.
Inne ważne kwestie
Oprócz wymienionych powyżej sposobów, warto także wyposażyć się w bardziej specjalistyczne akcesoria, jak specjalne maty chłodzące a także kamizelki chłodzące dla psów(te ostatnie oczywiście nie powinny być zbyt ciężkie; nie mogą również powodować nacisku na organy wewnętrzne).
W upalne dni należy także regularnie mierzyć naszemu psu temperaturę. Powinna ona wynosić d 37,5°C do 39,5°C. W sytuacji, gdy temperatura przekracza granicę 40,5°C możemy mieć do czynienia z udarem cieplnym.
Pamiętajmy również, aby w upały nie zostawiać psa w zamkniętym pomieszczeniu, w którym nie ma przepływu powietrza. Zostawiając psa w domu w upał należy także pozasłaniać okna: pozwoli to nieco obniżyć temperaturę w mieszkaniu.