Pies kopie dołki w ogrodzie. Jak zmienić niepożądane zachowanie w dobrą zabawę?

Pies kopie dołki w ogrodzie

Rozkopany trawnik i zdemolowane rabatki kwiatowe to częsty widok w ogródkach właścicieli psów. Z naszej perspektywy, pies kopie dołki w ogrodzie, ale ze strony czworonoga sytuacja jest o wiele bardziej złożona.

Dlaczego pies kopie dołki w ogrodzie?

To rewelacyjne miejsce do zabawy! Zakopywanie i odkopywanie jedzenia lub zabawki to całkowicie naturalne zachowanie, kierowane chęcią ukrycia swojego skarbu przed innymi osobnikami. Jest to instynktowne działanie, dlatego ciężko będzie całkowicie wyeliminować kopanie dołków, które jest bardzo silną potrzebą u niektórych psów zwłaszcza u terierów czy jamników. Słowo Terra to łacińska nazwa ziemi, dlatego właśnie teriery to psy ziemne, zwane również norowcami.

Jak pogodzić spełnienie potrzeby kopania psa i jednoczenie utrzymać piękny ogród?

➡️ Zapewnijmy psu wyznaczone miejsce w ogrodzie, w którym będzie mógł swobodnie oddać się kopaniu. Takim miejscem może być piaskownica. Jest to wyraźnie zaznaczony obszar, dlatego psu łatwo będzie zrozumieć na nowo wytyczone granice.

➡️ Piaskownica powinna być na tyle duża aby pies swobodnie się w niej zmieścił.

➡️ Piaskownice można uzupełnić ziemią lub piaskiem, w której pochowane będą naturalne gryzaki, piłeczki czy niepsujące się smakołyki.

Na początku należy psa zachęcić do kopania w nowo wyznaczonym miejscu oraz dopingować go, gdy sam podejmie takie działanie. Co w sytuacji, gdy pies zaczyna kopać w innym miejscu? Możemy powiedzieć „nie” oraz odprowadzić psa w wyznaczone do tego miejsce. Jeśli pies zacznie kopać w piaskownicy to możemy radośnie pochwalić psa. Dopóki pies nie zrozumie w którym miejscu warto kopać, nie powinniśmy pozostawiać psa bez kontroli. Po odpowiedniej ilości wzmocnień kopania w piaskownicy i blokowania kopania w innym miejscu niż wyznaczone nasz pies zrozumie nowe reguły przebywania w ogrodzie.

Czy wasze psy kopią dołki❓ A może macie już piaskownice dla swojego psa❓

Ada Dębska trenerka i behawiorystka Wesołej Łapki Puławy/Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *