Pies dla rodziny z małym dzieckiem

Pies dla rodziny z małym dzieckiem

Większość dzieci marzy o czworonożnym przyjacielu, z którym mogłyby się radośnie bawić. Dla małych dzieci obcowanie z czworonogiem to także sposób realizacji potrzeby opiekowania się inną istotą i nauki odpowiedzialności za innych od najmłodszych lat. Nawet pięciolatki mogą już uczyć się opieki nad pupilem i wykonywać razem z rodzicami czynności typu: wychodzenie na spacer, kąpiel, karmienie, czesanie. Dzięki temu między dzieckiem a psem narodzi się niezwykła więź, która może przerodzić się w prawdziwą przyjaźń na lata i dlatego warto mądrze wybrać pupila, który także będzie cieszył się z kontaktu z maluchem.

Pies dla rodziny – jak wybrać?

Najważniejszą radą, jakiej powinieneś posłuchać jest ta, że NIE istnieje “pies dla dziecka”. Pies jest członkiem całej rodziny i odpowiedzialność za jego wychowanie i ułożenie spoczywa przede wszystkim na dorosłych. Jeśli wywiążą się oni ze swojego zadania – pies może być również wspaniałym kompanem i przyjacielem dzieci.

Psy z natury są bardzo towarzyskie i poszukują kontaktu z człowiekiem, lecz psiaki, które będą spędzać z dzieckiem dużo czasu, muszą być wyjątkowo łagodne, opiekuńcze i cierpliwe. Małe dzieci bywają nieumyślnie niedelikatne, co powoduje, że nasz czworonożny towarzysz będzie musiał mieć nieprzeciętnie dużo wyrozumiałości. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na rasę – to ona ma największy wpływ na predyspozycje psa, jego temperament i zachowanie. Warto też zastanowić się, w jakim domu mieszkamy, czy prowadzimy bardziej, czy mniej aktywny styl życia i ile czasu pies będzie sam przebywał w domu.

Rasy psa polecane dla małych dzieci

Istnieją rasy psów, które są wyjątkowo polecane dla dzieci, jednak nie należy zapominać, że pies nigdy nie może być tylko “dla dziecka”. To członek rodziny, która bierze za niego odpowiedzialność. Bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko, trzeba brać pod uwagę możliwość przeszkolenia psa w zakresie posłuszeństwa. Będzie to gwarantem bezpieczeństwa nie tylko naszego, ale także osób w naszym otoczeniu.

Wśród dużych psów, które polecane są dla małych dzieci nie bez powodu wymienia się golden retrievera i labrador retrievera. Są to psy o przyjaznym usposobieniu, szybko uczące się i towarzyskie. Ponadto nadają się dla początkujących właścicieli. Trzeba jednak pamiętać, że to psy wyhodowane pierwotnie w celach myśliwskich i z tego powodu potrzebują codziennie solidnej dawki ruchu.

Osoby lubiące psy duże, w typie “misia” z pewnością docenią psa jakim jest leonberger. To typ łagodnego olbrzyma, który za swoim właścicielem, jak i dziećmi poszedłby w ogień – bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Leonbergery są bardzo cierpliwe i opiekuńcze – bardzo zżywają się z członkami rodziny, a przede wszystkim z dziećmi. Kochają także wodę i potrzebują sporej dawki ruchu, lecz nie jest to typ sportowca. Ich długa, bujna sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Są tolerancyjne wobec innych zwierząt domowych.

Małe psy dla dzieci

Rodziny, które mieszkają na małej powierzchni, mogą zainteresować nieco mniejszymi psiakami. Warto zwrócić uwagę na psa rasy cavalier king charles spaniel. To pies pozbawiony agresji, pełen chęci do zabawy. Jego przyjazny i uległy temperament oraz uroczy wygląd czyni go świetnym towarzyszem dzieci. Lubi towarzystwo innych zwierząt domowych.

Buldog francuski to także dobry kandydat na przyjaciela dzieci. To nieco mniejszy od buldoga angielskiego pies o wesołym usposobieniu i niespożytej energii. Bardzo przywiązuje się do właściciela, jest łagodny i towarzyski. Akceptuje też inne zwierzęta w domu. Jego sierść jest krótka i przez to łatwa w pielęgnacji. Potrzebuje niewielkiej ilości ruchu i nadaje się do mieszkania w bloku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *