Pies demoluje dom, co zrobić?

Pies demoluje dom, co zrobić?

Obecnie wiele osób decyduje się na posiadanie psa. Powodem tego może być pasja związana ze zwierzętami i opieką nad nimi oraz chęć zdobycia prawdziwego przyjaciela na długie lata. Niemal każdy pies, gdy jest mały wydaje się być „słodkim, niewinnym stworzeniem” i z reguły rzeczywiście tak jest. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zwierzęta rosną a właściciele spotykają się z wieloma problemami, które próbują samodzielnie i niestety nie zawsze prawidłowo zwalczyć.

Znanym kłopotem prawie każdego posiadacza psa jest początkowy nieład i bałagan w domu lub mieszkaniu powodowany przez zwierzę. Wiele osób jest pełne obaw przed zostawianiem pupila samego, ponieważ nie wiedzą, czego mogą się spodziewać i co spotkać po powrocie. Warto więc przeanalizować mnóstwo kwestii dotyczących posiadania psa i dowiedzieć się jakie są możliwości skutecznego wytresowania zwierzęcia oraz zadbania o nienaruszony ład w domu.

Jaka jest przyczyna bałaganiarstwa u psów?

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego psy zabierają się za demolowanie miejsca w którym przebywają? Właśnie! W końcu nasz dom, czy mieszkanie to miejsce, w którym zwierzę powinien czuć się dobrze i bezpiecznie. Pamiętajmy jednak, że pies zupełnie inaczej pojmuje świat niż człowiek.

Z punktu widzenia zwierzęcia samotność zwykle jest bardzo ciężkim przeżyciem. Obawia się on, że zamknięte drzwi mogą nigdy się nie otworzyć i pozostanie zupełnie sam. Poza tym pies nieprzyzwyczajany pozostawania samemu odczuwa lęk separacyjny nawet przy krótkich rozłąkach.

Szczeniakowi wyrzynają się zęby

Kolejnym powodem demolowania może być wyrzynanie się zębów u szczeniaków, które manifestują zazwyczaj właśnie gryzieniem różnych mebli. W tym przypadku jednak zwykle pies robi to nie tylko podczas nieobecności właściciela, ale także, gdy on jest w domu.

Przyczyną demolowania może być także brak odpowiedniej ilości ruchu u psa. Swoją frustrację okazuje on wówczas w pełnej krasie. Niszczenie może być też efektem znudzenia wszelkimi zabawkami.

Nieposłuszeństwo związane z rozpuszczeniem pupila

Ważnym aspektem jest też fakt, że nieposłuszeństwo psa może być wynikiem zbytniego rozpieszczenia.

Istnieje dużo więcej przykładów przyczyn bałaganiarstwa psów. Należy jednak pamiętać, że ze wszystkim można sobie poradzić i każdego psa wytresować. Wymaga to jednak samozaparcia i ciężkiej a czasem długiej pracy.

Jak zapobiec negatywnym zachowaniom pupila?

Najważniejszą kwestią dla każdego właściciela psa powinna być systematyczna tresura, zapobiegająca ewentualnym niechcianym postawom. Jeśli widzimy że pies przymierza się do pogryzienia czegoś, energicznie zawołajmy go, zwróćmy jego uwagę i dajmy zastępczy produkt, którym może się pobawić. Istotnym elementem są zabawki, gryzaki i smakołyki. Czasem to wystacza w uniknięciu niechcianych zniszczeń.

Przed pozostawieniem psa należy wyprowadzić go na długi, wyczerpujący spacer tak, aby swoją energię pozostawił na zewnątrz. Ponadto warto usamodzielniać zwierzę zaczynając od krótkich rozłąk- kilkunastominutowych i stopniowego ich zwiększania.Istnieje więc masa sposobów i rad, które pomogą w zapobieganiu wystąpieniu zniszczeń w mieszkaniu. Warto więc zapoznać się z nimi zanim zaczniemy zostawiać psa samego w domu.

Leave a Reply