Pierwsza wizyta u weterynarza – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u weterynarza – jak się przygotować?

Decydując się na posiadanie psa, powinniśmy zadbać także o to, aby posiadał on odpowiednią opiekę medyczną. Bez względu na to, czy kupujemy pieska, czy przygarniamy go ze schroniska, warto zabrać go do lekarza weterynarii, aby zadbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Bardzo często, jeśli dobrze zaplanujemy taką wizytę i przygotujemy na nią naszego podopiecznego, oszczędzimy mu tym wielu stresu i traumy związanych z lecznicą.

Kiedy umówić się na pierwszą wizytę?

Po nabyciu pieska zdecydowanie nie powinniśmy jej odwlekać. W przypadku psów, które jeszcze nie były szczepione i są bardziej narażone na patogeny, ryzykujemy tym, że zachorują, a samo leczenie choroby może okazać się uciążliwsze i kosztowniejsze niż jej prewencja. W trakcie wizyty lekarz sprawdzi także, czy nic nie dolega naszemu psiakowi i jest on w pełni zdrowy. Dodatkowo ustali odpowiedni kalendarz szczepień i odrobaczania. Jeśli nie odkładamy zbyt długo pierwszej wizyty, zwykle jest ona po prostu zapoznaniem pieska z lekarzem i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi traumami.

Szczeniak w przychodni

Wybierając się do lecznicy ze szczeniakiem, musimy pamiętać o tym, że jest on szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju wirusy i bakterie. Poczekalnie i gabinety weterynarzy zwykle są pełne patogenów, dlatego zabierając tam swojego pupila, postarajmy się ograniczyć jego kontakt z nimi do minimum. Dobrym pomysłem jest trzymanie pieska na rękach. Dzięki temu zwierzę będzie czuło się znacznie pewniej w całkowicie obcym sobie miejscu, a dodatkowo uniknie kontaktu z patogenami z podłogi.

Gdy już jesteśmy w gabinecie, również powinniśmy trzymać szczenię na rękach. Jeśli kładziemy je na wadze lub stole, zawsze dbajmy o to, aby lekarz położył wcześniej specjalny podkład. Małe pieski są praktycznie nieodporne na zarazki, dlatego bardzo łatwo mogą paść ofiarą różnych chorób. Z tego powodu podczas wizyty musimy otoczyć je szczególną troską i zadbać o ich bezpieczeństwo.

Smakołyki dla pieska

Aby uniknąć negatywnych skojarzeń z weterynarzem, warto zapewnić naszemu podopiecznemu w trakcie wizyty odpowiednie nagrody za bycie dzielnym pacjentem. Dbajmy o to, by nasz piesek był wygłaskany i czuł się dobrze. Bardzo często również sami lekarze fundują milusińskim smakołyki w trakcie zabiegu, ponieważ pomaga to odwrócić uwagę psiaków od nieprzyjemnych procedur i sprawia, że są one spokojniejsze i bardziej skore do współpracy. W niektórych przypadkach wizyta w lecznicy może okazać się bardzo męcząca i stresująca dla naszego psa, pamiętajmy więc o tym, żeby wiązała się ona przynajmniej z nagrodą za poniesione trudy.

Zachowajmy spokój

Weźmy pod uwagę to, że nasze emocje i zachowanie również ma wpływ na naszego pieska. W trakcie wizyty zachowajmy spokój. Starajmy się, aby swoim zachowaniem psu dodatkowych powodów do niepokoju. Bardzo często to właśnie przez nasze pełne nerwów zachowanie, a w niektórych przypadkach także kurczowe trzymanie na rękach psa, odbiera on całe zajście jako coś strasznego i próbuje uciekać lub wyrywa się weterynarzowi. Spokój i opanowanie jest kluczem do tego, aby cała procedura okazała się jak najmniej nieprzyjemna zarówno dla nas, jak i naszego psiego towarzysza.

Spodobają Ci się również te posty

Wpływ żywienia na psychikę psa

Wpływ żywienia na psychikę psa

Autorka: Izabela Sekuła. Ogromna ilość psów wykazuje zaburzenia psychiczne oraz zachowania trudne do zaakceptowania. Nadmierna szczekliwość, ucieczki, destrukcja otoczenia, lęk separacyjny, nadwrażliwość na bodźce słuchowe, brak tolerancji innych zwierząt, dzieci,...

Jak nauczyć psa samodzielności

Jak nauczyć psa samodzielności

Dzień, w którym mama przyprowadza swoje dziecko do przedszkola i musi ono zostać bez niej z obcymi ludźmi, dziećmi, których nie zna i w otoczeniu, które jest inne, niż to, w którym czuło się bezpiecznie, jest często prawdziwym koszmarem i dla dziecka i dla jego...

9 sposobów jak mądrze nagradzać psa

9 sposobów jak mądrze nagradzać psa

9 sposobów jak mądrze nagradzać psa Nagradzanie psa jest bardzo szerokim tematem. Trzeba to robić umiejętnie, gdyż często psy okazują się sprytniejsze od nas. Podstawą dobrego wychowania psa jest odpowiednia motywacja. Nagradzanie może być drogą do prawidłowej...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *