Oduczamy psa sikania w domu

Oduczamy psa sikania w domu

Gdy zamierzamy kupić lub zaadoptować szczeniaka musimy liczyć się z pewnym ryzykiem. Z pewnością nie będzie on na początku zachowywał się tak, jakbyśmy tego od niego oczekiwali. Być może będzie wynosił nasze kapcie, pogryzie ulubioną koszulę czy też stłucze kilka rzeczy chcąc wskoczyć na niski stół. Takie rzeczy się zdarzają i trzeba być na nie przygotowanym. Najczęstszym problemem psów jest jednak to, że sikają w domu i na wszystko. To może być bardzo frustrujące gdy po ciężkim dniu wracamy i czujemy w pomieszczeniach niemiły zapach. Jednak taka sytuacja nie musi mieć wcale charakteru trwałego. Tak naprawdę możemy nauczyć naszego psa załatwiać się na dworze, choć oczywiście należy poświęcić na to nieco czasu.

Wynoś psa na dwór

Dobrym sposobem jest wynoszenia psa na dwór zaraz wtedy, gdy dostrzeżemy, że zaczyna on sikać. Być może gdy będziemy go nieść, nadal niestety będzie się załatwiać. Jednak gdy zauważy, że przy każdym siku wynosimy go automatycznie na zewnątrz, dość szybko połączy fakty i będzie bardzo dobrze wiedzieć, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby. Gdy chcemy nauczyć kota, że nie drapie się mebli i do tego służy drapak, przenosimy go szybko przy każdym drapaniu do drapaka, dzięki czemu zaczyna on uczyć się wyciągać pazurki tylko na nim. Pies gdy jest wynoszony podczas siku na zewnątrz również zaczyna kojarzyć, iż swoje sprawy musi załatwiać na dworze. Oczywiście może to nieco trwać, nim zacznie on sam piszczeć bądź też szczekać, że musi wyjść. Jednak nie wolno się poddawać i przede wszystkim musimy być konsekwentni w swoich działaniach. Jeśli raz będziemy wynosić psa na zewnątrz, a raz pozwolimy mu na załatwienie swoich spraw w środku, będzie mu dużo trudniej nauczyć się odpowiedniego postępowania.

Regularnie wychodź z psem

Oczywiście niezwykle ważne jest również to, by często wychodzić po prostu z psem na zewnątrz. Gdy pies zrobi siku na dworze, automatycznie możemy podać mu jakiś smakołyk. Musimy to nastąpić szybko, żeby pies zdawał sobie sprawę z tego, że to ma jakiś związek z jego załatwieniem się. Wówczas będzie kojarzył sikanie na dworze z nagrodą i sam chętnie będzie tak właśnie robił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *