O czym musisz pamiętać zanim weźmiesz szczeniaka do domu

O czym musisz pamiętać zanim weźmiesz szczeniaka do domu

Przed wzięciem szczeniaka do domu należy pamiętać, że podejmujemy się obowiązku opieki się nad żywą i czującą istotą uzależnioną od nas, nawet na kilkanaście lat, dlatego należy rozważyć:

Wygląd

Biorąc śliczną, puszystą kuleczkę, należy pamiętać, że za kilka miesięcy będzie inny. Urośnie, zmieni proporcje, może mieć inny temperament i potrzeby. Przed zakupem należy zapoznać się z opisami ras psów i dopasować do naszych możliwości. Biorąc kundelka, nie da się określić jak będzie wyglądał. Nie należy też kierować się modą na daną rasę psów.

Warunki mieszkaniowe

Nie musimy mieć domu z ogrodem, żeby mieć szczeniaka. Oczywiście jest wygodniej, ale wiele psów szczęśliwie mieszka w blokach, nawet w małych mieszkaniach. Ważne by szczeniak miał swoje miejsce, spokojne, bezpieczne, w którym może odpocząć np.: klatki kenellowe, lub przyjemne posłanie. Warto przemyśleć, gdzie w domu będzie psi kącik i nie zmieniać tego miejsca. Posiadanie ogrodu nie rozwiązuje sprawy spacerów, szczeniak będzie chciał eksplorować dalsze okolice.

Czas

Szczeniaki są jak dzieci, potrzebują uwagi i ciągłego przebywania z nimi. Należy wykroić ze swojego dnia kilka godzin na opiekę i zabawę z psem. Konieczne to będzie w początkowym okresie do nauki czystości, bardzo częstego wyprowadzania i przyzwyczajania do załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Ważna będzie aktywność fizyczna, dopełnieniem będzie rozwój intelektualny i korygowanie zachowań szczeniaka, zapewniające całość potrzeb zwierzęcia. Pomocne będą różnego rodzaju szkolenia. Zorganizowanie i wypełnienie czasu szczeniakowi stworzy silną więź, zaspokoi jego potrzeby, zagospodaruje jego siły, a to uchroni nas przed niszczeniem naszego dobytku. Trzeba rozważyć, kto będzie codziennie zajmował się szczeniakiem, jak zaplanujemy weekendy i urlopy. Kto zaopiekuje się psem podczas naszych wyjazdów?

Koszt

Psa można kupić w hodowli, trzeba się liczyć z wysokim kosztem. Można nieodpłatnie adoptować szczeniaka ze schroniska. Nie wolno kupować szczeniaka z nielegalnych źródeł. Jest to niezgodne z prawem i niemoralne. W kosztach należy uwzględnić kwoty na wyżywienie szczeniaka, specjalistyczną karmę, podstawowe szczepienia, zabezpieczenia przed pasożytami, wizyty weterynaryjne. Dodać należy koszt posłania, szelek lub obroży, smyczy i zabawek. Trzeba pamiętać, że szczeniak szybko wyrośnie lub zniszczy zakupione akcesoria i potrzebne będą nowe. Z czasem potrzebna będzie nowa karma, której ilość przeliczyć po przeliczeniu da nam koszt wyżywienia.

Zdrowie

Ważne jest zdrowie szczeniaka. Jeżeli jest z hodowli, musimy mieć dostęp do rodziców szczeniaka, dokumentów i badań weterynaryjnych. To daje pewność na dobrą kondycję zwierzęcia i nieobciążenie wadami genetycznymi. Biorąc psa z niewiadomego źródła, możemy spodziewać się niespodzianek w postaci chorób i zaburzeń psychicznych. To ciągnie za sobą wysokie koszty leczenia Bez względu na pochodzenie szczeniaka, konieczne będą wizyty u weterynarza, przynajmniej raz do roku na obowiązkowe szczepienia.

Cel

Większość bierze szczeniaka do towarzystwa. Niektórzy, mają zaplanowaną przyszłość szczeniaka. Wystawy, rozród i dalsza hodowla. Szkolenia specjalistycze: ratownicze, tropiące, terapeutyczne, pomocnicze. Każdy szczeniak musi być przebadany przez zoopsychologa w kierunku predyspozycji w danym kierunku i dalej trenowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *