O czym musisz pamiętać zanim weźmiesz szczeniaka do domu

O czym musisz pamiętać zanim weźmiesz szczeniaka do domu

Przed wzięciem szczeniaka do domu należy pamiętać, że podejmujemy się obowiązku opieki się nad żywą i czującą istotą uzależnioną od nas, nawet na kilkanaście lat, dlatego należy rozważyć:

Wygląd

Biorąc śliczną, puszystą kuleczkę, należy pamiętać, że za kilka miesięcy będzie inny. Urośnie, zmieni proporcje, może mieć inny temperament i potrzeby. Przed zakupem należy zapoznać się z opisami ras psów i dopasować do naszych możliwości. Biorąc kundelka, nie da się określić jak będzie wyglądał. Nie należy też kierować się modą na daną rasę psów.

Warunki mieszkaniowe

Nie musimy mieć domu z ogrodem, żeby mieć szczeniaka. Oczywiście jest wygodniej, ale wiele psów szczęśliwie mieszka w blokach, nawet w małych mieszkaniach. Ważne by szczeniak miał swoje miejsce, spokojne, bezpieczne, w którym może odpocząć np.: klatki kenellowe, lub przyjemne posłanie. Warto przemyśleć, gdzie w domu będzie psi kącik i nie zmieniać tego miejsca. Posiadanie ogrodu nie rozwiązuje sprawy spacerów, szczeniak będzie chciał eksplorować dalsze okolice.

Czas

Szczeniaki są jak dzieci, potrzebują uwagi i ciągłego przebywania z nimi. Należy wykroić ze swojego dnia kilka godzin na opiekę i zabawę z psem. Konieczne to będzie w początkowym okresie do nauki czystości, bardzo częstego wyprowadzania i przyzwyczajania do załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Ważna będzie aktywność fizyczna, dopełnieniem będzie rozwój intelektualny i korygowanie zachowań szczeniaka, zapewniające całość potrzeb zwierzęcia. Pomocne będą różnego rodzaju szkolenia. Zorganizowanie i wypełnienie czasu szczeniakowi stworzy silną więź, zaspokoi jego potrzeby, zagospodaruje jego siły, a to uchroni nas przed niszczeniem naszego dobytku. Trzeba rozważyć, kto będzie codziennie zajmował się szczeniakiem, jak zaplanujemy weekendy i urlopy. Kto zaopiekuje się psem podczas naszych wyjazdów?

Koszt

Psa można kupić w hodowli, trzeba się liczyć z wysokim kosztem. Można nieodpłatnie adoptować szczeniaka ze schroniska. Nie wolno kupować szczeniaka z nielegalnych źródeł. Jest to niezgodne z prawem i niemoralne. W kosztach należy uwzględnić kwoty na wyżywienie szczeniaka, specjalistyczną karmę, podstawowe szczepienia, zabezpieczenia przed pasożytami, wizyty weterynaryjne. Dodać należy koszt posłania, szelek lub obroży, smyczy i zabawek. Trzeba pamiętać, że szczeniak szybko wyrośnie lub zniszczy zakupione akcesoria i potrzebne będą nowe. Z czasem potrzebna będzie nowa karma, której ilość przeliczyć po przeliczeniu da nam koszt wyżywienia.

Zdrowie

Ważne jest zdrowie szczeniaka. Jeżeli jest z hodowli, musimy mieć dostęp do rodziców szczeniaka, dokumentów i badań weterynaryjnych. To daje pewność na dobrą kondycję zwierzęcia i nieobciążenie wadami genetycznymi. Biorąc psa z niewiadomego źródła, możemy spodziewać się niespodzianek w postaci chorób i zaburzeń psychicznych. To ciągnie za sobą wysokie koszty leczenia Bez względu na pochodzenie szczeniaka, konieczne będą wizyty u weterynarza, przynajmniej raz do roku na obowiązkowe szczepienia.

Cel

Większość bierze szczeniaka do towarzystwa. Niektórzy, mają zaplanowaną przyszłość szczeniaka. Wystawy, rozród i dalsza hodowla. Szkolenia specjalistycze: ratownicze, tropiące, terapeutyczne, pomocnicze. Każdy szczeniak musi być przebadany przez zoopsychologa w kierunku predyspozycji w danym kierunku i dalej trenowany.

Spodobają Ci się również te posty

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Tym razem chcę napisać parę słów o zwierzętach nie mieszkających w ciepłych domach  i mieszkaniach, ale trzymanych na zewnątrz w budach i kojcach. Niektórzy myślą, że każdy pies jest w stanie poradzić sobie w zimie i że jego organizm przystosowany jest do niskich...

Efekt kobry w szkoleniu psa

Efekt kobry w szkoleniu psa

Brytyjski rząd kolonialnych Indii był zaniepokojony wzrostem populacji kobry. Dlatego zaoferował nagrodę za każdą martwą kobrę. Początkowo program rządowy odnosił duży sukces. Wypłacano coraz większe sumy jako nagrody za zabite kobry. Wtedy przedsiębiorczy Hindusi...

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Mały szczeniak jest jak małe dziecko – sika często i nie kontroluje tego.  Uczenie szczeniaka załatwiania się na dworze wymaga uważności i niezłego refleksu. Po pierwsze – szczeniak zwykle załatwia się w następujących momentach: po przebudzeniupo jedzeniupo...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *