Niezbędnik psa: obroża, smycz, zabawki

Niezbędnik psa: obroża, smycz, zabawki

Każdy Właściciel psa staje przed koniecznością wyboru odpowiedniej obroży, smyczy i właściwych zabawek dla swojego pupila.

Jak uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy, a zarazem jak zapewnić bezpieczeństwo podczas wspólnych spacerów i zabawy.

Obroża

Jeśli chodzi o obrożę, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej szerokość, na materiał z jakiego jest wykonana oraz na rodzaj zapięcia. Właściwie dobrana obroża powinna mieć szerokość 2 okręgów szyjnych psa. Zazwyczaj do średniej wielkości psa wystarczy szerokość obroży 2 do 2,5 cm.

Prawidłowo założona obroża powinna być zapięta tak, aby po między nią i szyję psa dało się włożyć płasko 2 palce.

Kluczowy dla bezpieczeństwa psa podczas chodzenia na smyczy, jest sposób zapięcia obroży. Bardzo często zdarza się, że plastikowe zatrzaski przy szarpnięciu łamią się i pies pozostaje poza kontrolą. Dlatego zalecam używanie wyłącznie obroży mających zapięcie na metalową sprzączkę. Dodatkową zaletą tego rodzaju zapięcia jest fakt, że obwód obroży pozostaje niezmienny. Inaczej dzieje się w przypadku obroży z tak zwaną płyną regulacją obwodu. Jeśli mamy psa, który ciągnie na smyczy, to za każdym razem gdy to robi, obwód obroży nieznacznie się powiększa. Nawet, jeśli jest to jednorazowo tylko milimetr, to po kilku lub kilkunastu szarpnięciach, będzie to już kilka centymetrów. Wtedy pies może z łatwością wysunąć głowę z obroży. A to bywa bardzo niebezpieczne. (Pomyśl co by się mogło wydarzyć, gdyby stało się to przy ruchliwej ulicy!)

Materiał, z którego wykonana jest obroża powinien być łatwy do utrzymania w czystości, odporny na uszkodzenia mechaniczne ( w tym przetarcia) oraz trwały.

Smycz

Podobne cechy powinna mieć smycz, na którą się zdecydujemy. Jeśli smycz jest nadgryziona, ma szereg węzłów, jest przetarta lub sparciała – wyrzućmy ją. Podobnie jeśli karabinek jest zepsuty, zacina się lub zardzewiał. Od dobrej jakości karabinka i taśmy zależy bezpieczeństwo psa.

Przestrzegam również przed używaniem smyczy z kółkami, służącymi do zmieniania jej długości. Jeśli masz dużego psa, który szarpie i ciągnie na smyczy, to zdarza się, że w kółko zaplącze się Twój palec i możesz go złamać (niestety sam to przerobiłem na własnym przykładzie).

Optymalna długość smyczy wynosi od 1,2 do 2,5 m. Zależy ona od wielkości psa i od wprawy jaką masz w posługiwaniu się nią. Ważne, aby była wygodna dla Ciebie do prowadzenia psa. Osobiście lubię lekkie smycze z taśmy gumowanej, która nie ślizga się w ręce i daje pewny chwyt.

Niektórzy preferują smycze automatyczne, które mają wyciąganą ze szpuli taśmę lub linkę. Takie smycze są przydatne, gdy chcemy wyprowadzić psa w nieznanym miejscu, dać mu trochę swobody, ale jednocześnie mieć go pod ścisłą kontrolą. Jednak nie nadają się one do treningów i przy stałym używaniu uczą psa ciągnięcia na smyczy. Nasz pupil przyzwyczaja się do tego, że idąc do przodu przez cały czas czuje delikatne napięcie. Uczy się więc je ignorować i pokonywać. Gdy będziemy chcieli zmienić tę automatyczną smycz na zwykłą – prawdopodobnie pies będzie na niej mocno ciągnąć.

Zabawki

Zabawki odgrywają w życiu psa ważną rolę. Są niezbędną pomocą edukacyjną w wychowaniu szczenięcia. Można rozróżnić zabawki do samodzielnej zabawy i zabawki do interakcji z przewodnikiem (lub innym psem). Niektóre psy wolą zabawki do przeciągania się, inne będą uwielbiały piłki, które można aportować. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek?

Przede wszystkim, NIGDY nie pozwalajmy bawić się psu samodzielnie piłką z lanej gumy, która co prawda dobrze odbija się od podłoża, ale może utkwić w gardle psa i spowodować zadławienie. Każda piłka powinna mieć sznurek, który umożliwia jej chwycenie. Taką piłką łatwiej też się rzuca. Osobną kwestią jest nauczenie psa przynoszenia zabawek do nas. Jeśli pupil łapie rzuconą zabawkę w paszczę i ucieka z nią zmuszając nas do zabawy w berka – nie jest to najlepszy sposób na budowanie relacji z czworonogiem.

Niezależnie od rodzaju zabawki powinna obowiązywać zasada, że to my inicjujemy, kontrolujemy i kończymy zabawę.

Te postulaty najłatwiej jest spełnić przy zabawie w przeciąganie. Do przeciągania wystarczy kawałek splecionego sznura. Bawiąc się z psem takim sznurem imitujemy wspólne „rozszarpywanie zdobyczy”. Tak, zabawa jest substytutem polowania, dlatego budzi emocje. Podczas zabawy pies może powarkiwać, jednak nie ma to nic wspólnego z agresją. W zabawie w przeciąganie trzeba nauczyć psa puszczania zabawki na komendę i respektowania tego, że czasami zabawka nie jest dostępna.

Zabawki, o których piszę nie powinny być stale dostępne dla psa. Najlepiej jeśli będą schowane i używane tylko podczas wspólnych ćwiczeń i zabaw. Dzięki temu pies będzie oczekiwał na naszą inicjatywę i cieszył się, gdy zaproponujemy chwilę zabawy.

Tak jak wspomniałem istnieją również zabawki do samodzielnej zabawy. Do takich należą np. Maty węchowe lub KONG. Najprostszą matę węchową, angażującą psa w poszukiwanie i odkrywanie przysmaków możemy zrobić sami zawijając w ręcznik kilka smakołyków. Aby się do nich dostać, pies będzie musiał pyszczkiem rozwinąć ręcznik. Istnieją oczywiście bardziej skomplikowane zabawki, jednak ich idea jest zawsze zbudowana wokół zasady: „Znajdź i zjedz”.

KONG, o którym wspomniałem to najczęściej rodzaj gumowej gruszki, którą można wypełnić smakolykami albo jedzeniem dla psa i pozwolić mu samodzielnie to jedzenie zdobyć. Wymaga to od niego wysiłku i pracy. Przydaje się również, gdy chcemy nauczyć psa, aby lepiej znosił rozłąkę z nami, gdy wychodzimy np. do pracy. Jeśli takiemu wyjściu zawsze będzie towarzyszył rytuał podawania jedzenia w KONG-u – pies przyzwyczai się, że nieobecność właściciela nie jest związana z przykrością, lecz z okazją do pałaszowania przysmaków.

Mając szczeniaka, który lubi rozrywać i rozpruwać zabawki, zwróćmy baczną uwagę, aby nie były one wypełnione gąbką lub sztuczną watą i nie miały twardych elementów, które pies może połknąć. Zawsze też pozwalając psiakowi na samodzielną zabawę – nadzorujemy ją.

Obecnie rynek psich akcesoriów dostarcza ogromnego bogactwa różnych zabawek i gadżetów dla psów. Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku ważnych wskazówkach, jakie przekazałem powyżej – wybierzecie takie zabawki i sprzęty, które będą zarówno pożyteczne jak i bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *