Naturalne gryzaki dla psa – sposób na zdrowe zęby i spokojny umysł pupila
Zniszczone meble, pogryzione buty, wyciągnięte śmieci z kosza, to codzienność wielu właścicieli psów. Dzieje się tak, ponieważ gryzienie i żucie to jedne z podstawowych potrzeb psów w każdym wieku. Właściciele często zapominają o tym i wraz z zakończeniem wymiany zębów szczeniaka ograniczają mu zabawki do gryzienia. Dużo osób rezygnuje również z naturalnych gryzaków, takich jak kości, przez wzgląd na doniesienia o ich szkodliwości. Nie są to jednak do końca dobre kroki ani decyzje. Ich efekty można zauważyć zwłaszcza u psów, które przebywają samotnie w domu przez dużą ilość godzin, u psów młodych i aktywnych. Skutki tych decyzji występują również u psów mniej aktywnych i starszych, są nimi między innymi: apatia, agresja, szczęśliwość, pobudzenie, czy ogólne nieposłuszeństwo. Dlatego niezależnie od wieku i temperamentu psa, warto zainwestować w odpowiednie gryzaki dla niego.
Kości zwierzęce
Jednym z klasycznych typów gryzaków dla psów są kości innych zwierząt. Są bardzo wartościowymi przekąskami, gdyż nie tylko pomagają w oczyszczaniu zębów, ale są też pełne składników odżywczych. Istnieje wiele artykułów i badań mówiących o tym, że kości są szkodliwe dla układu pokarmowego psa i jest to prawdą. Niektóre kości, zwłaszcza te gotowane i drobiowe, są szkodliwe, przez rozpadanie się na drobne ostre kawałki lub ciężkostrawność. Tymi zaś kośćmi, które można i warto podawać, są kości surowe, takie jak kości z szyi kaczki, czy wołowe kości udowe.
Suszone uszy, nosy czy ogony
Coraz łatwiej dostępnym typem gryzaków naturalnych są suszone fragmenty pochodzące od różnych gatunków zwierząt. Można je dobierać w zależności od upodobań własnych i psa, z futrem, i bez futra, bardziej miękkie lub twardsze, mające więcej lub mniej zapachu. Jednym z psich faworytów od lat są żwacze oraz penisy wołowe. Dużym plusem żwaczy jest ich pozytywny wpływ na układ trawienny psa. Dla właścicieli o delikatnych nosach zapach może być jednak zbyt uciążliwy, zwłaszcza że często utrzymuje się on na psim futrze, a także łatwo przesiąka w dywany.
Poroże jelenia, korzeń oraz sery
Gryzak w wersji dietetycznej, który jest prawie niezniszczalny i spokojnie wystarczy na kilka miesięcy. Poroże wśród właścicieli psów jest hitem od 2017 roku. Jest to produkt w 100% naturalny, nieprzetwarzany, bez konserwantów czy sztucznych barwników. Zawiera pożądane mikroskładniki takie jak kolagen czy wapń. Jego największym plusem jest zapach wyczuwalny tylko dla psów oraz niezmieniająca się konsystencja, która ogranicza brudzenie otoczenia, ale też przyklejanie się brudu do powierzchni gryzaka.
Przy wyborze przysmaków do gryzienia warto również rozważyć zakup korzenia z wrzośca drzewiastego. Ma on właściwości podobne do poroża jelenia, jednak nie zawiera białka pochodzenia zwierzęcego, przez co jest hipoalergiczny. Ciekawym produktem również są bloki z twardego sera himalajskiego, które są naturalne i organiczne. Zawierają one również ponad 84% białka i chociaż są produktem mleczny, nie zawierają laktozy. Jest to zatem ciekawa alternatywa dla klasycznych gryzaków.