Wakacje z psem – nad morze z psem
Wakacje z psem to świetna okazja, aby spędzić więcej czasu razem, dzięki czemu wzmocnicie więź. Wycieczka nad morze z psem to przygoda dla Ciebie i czworonoga! O czym powinniście pamiętać przed wyjazdem? Co zabrać ze sobą? Jak wybrać nocleg? Gdzie znaleźć informacje czy możemy zabrać psa? To najważniejsze pytania, na które Wam dziś odpowiem.
Oto zbiór rzeczy i spraw, o których powinniście zadbać ZANIM wyjedziecie na urlop z psem:
1. Stan zdrowia psa
Przed wyjazdem warto zrobić psu podstawowe badania, zabezpieczyć go od pasożytów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Jeśli Wasz pies ma chorobę lokomocyjną należy porozmawiać z lekarzem weterynarii o możliwości wsparcia farmakologicznego. Koniecznie sprawdźcie, kiedy należy zaszczepić swojego psa. Zachęcam do dodatkowych szczepień np. od kaszlu kennelowego.
2. Socjalizacja
Jeśli Twój pies na co dzień żyje na spokojnym odludziu, a Wy chcecie zabrać go w lipcu np. do Władysławowa, może nie być to najlepszy pomysł. Warto wcześniej zabierać psa do miejsc, gdzie zobaczy małe dzieci, inne psy np. do parku. Bezpieczna obserwacja środowiska na kocyku pozwoli czworonogowi stopniowo przyzwyczajać się do nowych dźwięków, poruszających się szybko obiektów, zwierząt czy ludzi (pamiętajcie o odpowiedniej odległości!).
3. Co sprawdzić zanim pojedziemy?
Znajdźcie wcześniej adres i telefon do najbliższego lekarza weterynarii, w sytuacjach awaryjnych oraz stresie nie będzie czasu ani głowy do zajmowania się takimi sprawami! Koniecznie przed wyjazdem dowiedzcie się czy nocleg, który chcecie zarezerwować akceptuje zwierzęta domowe. Uwaga Rozmiar psa ma znaczenie, nie każdy obiekt deklarujący się jako psiolubny zgadza się na duże psy
. Pamiętajcie, że zabierając psa na wyjazd możecie się spotkać z dodatkową opłatą noclegową. Warto wcześniej dowiedzieć się do jakich miejsc możemy zabrać psa, na szczęście coraz więcej obiektów czy restauracji są przyjazne psom. Takich informacji możecie dowiedzieć się między innymi na grupach na Facebooku np. ZABIERAM PSA NA WAKACJE
4. Nad morze z psem – plaże!
Czy jest coś piękniejszego niż hasanie po plaży z psem? Chyba nie . Jednak pamiętajcie, że nie na każdą plażę możecie wejść z pupilem, zwłaszcza w sezonie letnim (czerwiec-wrzesień). Na plażach prywatnych i strzeżonych obowiązuje zakaz wprowadzania psów za złamanie regulaminu grozi nawet 500 zł mandatu! Całoroczny zakaz wejścia z psem obowiązuje również na terenie parków narodowych:– Woliński Park Narodowy (w całym)– Słowiński Park Narodowy (tylko na plażach). Nie martwcie się, są wyznaczone plaże dla opiekunów z psami, dlatego tak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się, gdzie będziecie mile widziani. Każda miejscowość ma inny regulamin dotyczący wprowadzania psów na plaże, dlatego warto wziąć to pod uwagę w trakcie planowania urlopu. Pamiętajcie, o obowiązkowym sprzątaniu po swoim pupilu!
5. Jak spakować psa?
Tak jak kompletujecie swój bagaż, powinniście zrobić to samo dla Waszego psa. Obowiązkowo spakujcie książeczkę zdrowia psa wraz z aktualnymi szczepieniami, szczypce do wyciągania kleszczy, apteczkę. Nie zapomnijcie o adresówce przypiętej do obroży pupila. Co z jedzeniem? Zmiana karmy w nowym miejscu to nie jest najlepszy pomysł! Trzymajcie się sprawdzonych karm. Jeżeli na co dzień karmicie psa barf’em zapytajcie w miejscu noclegu o możliwość skorzystania z lodówki/zamrażarki.
Planujecie wchodzenie do wody z psem? Fajnym pomysłem są zabawki wodne zamiast patyków!
Obowiązkowym punktem jest bidon z wodą lub składana miseczka.
Powinniście mieć w zapasie woreczki na odchody. Jeśli macie przeprowadzony trening klatkowy zabierzcie psu klatkę/transporter.
Pies będzie czuł się bezpieczniej w nowym miejscu, kiedy będzie miał swój mobilny pokój
.
6. Podróż
Jak sprawić, aby było bezpiecznie? Nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdej sytuacji na drodze. Należy zabezpieczyć psa jak tylko możemy. Najlepszym rozwiązaniem będzie klatka/transporter, które są stabilnie zamocowane w aucie. Dobrze się sprawdzą również szelki ze specjalną smyczą samochodową którą mocuje się w miejsce, gdzie wpina się pasy. W trakcie jazdy powinniście uważać na zbyt mocno ustawioną klimatyzację, ale również na za wysoką temperaturę w aucie. Pies wystawiający głowę za okno samochodu wygląda uroczo jednak niezabezpieczony może z niego wyskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie! Jeśli czeka Was długa podróż pamiętajcie o częstych przerwach na załatwienie potrzeb fizjologicznych i rozprostowanie kości.
Nad morze z psem – podsumowanie
W lecie bywa gorąco! Pamiętajcie o zapewnieniu psu wody i cienia. Długie wędrówki w wysokiej temperaturze grożą udarem cieplnym! Starajcie się wybierać takie miejsca na plaży/ ogródku restauracyjnym które są mniej tłoczne, aby pies miał więcej przestrzeni do odpoczynku.
Na koniec najważniejsze. Cieszcie się wspólnie spędzonym urlopem!
Ada Dębska, trenerka i behawiorystka Wesołej Łapki w Puławach