Na tropie psich snów, czyli słów kilka o tym czy nasze psy śnią
Mechanizm marzeń sennych do dziś jest sprawą bardzo niejasną w przypadku nas – ludzi, nie mówiąc już o zwierzętach. Nasze pupile nie są w stanie opowiedzieć o tym co im się śniło. Pojawia się zatem pytanie: czy pies ma sny? Jak zachowuje się on podczas snu?
Obecnie jesteśmy pewni, iż sny są powiązane z naszą świadomością. Stanowią one wynik „porządków”, które nasz mózg robi ze wspomnieniami oraz wydarzeniami, które miały miejsce w naszym życiu lub są naszymi fantazjami. Kiedy obserwujemy śpiącego psa to wówczas możemy dostrzec jego „dziwne zachowanie”. Czasami pies wyje przez sen, czasami piszczy, a czasami szczeka lub warczy. Trudno w takim momencie nie mieć wrażenia, iż takie zachowanie jest efektem snu.
Czy psie sny są rzeczą możliwą?
Jeżeli weźmiemy pod uwagę anatomiczną budowę i funkcjonowanie mózgu naszych czworonogów, który jest zbliżony do tego który posiadają ludzie, nic nie stoi na przeszkodzie, by stwierdzić, iż psy śnią. Dlatego też możemy powiedzieć, iż skoro sny są związane ze świadomością to również psy nie są jej pozbawione. Marzenia senne są zależne od tego jakiego zwierzęcia dotyczą. Są one obecne przede wszystkim w fazie snu REM (inaczej mówiąc jest to paradoksalna faza snu albo fazą szybkiego ruchu gałek ocznych). Ostatnie badania pokazały, iż ludzie śnią również w fazie snu wolnofalowego. Jeśli chodzi o zwierzęta to naukowcy przywiązuje wagę głównie do fazy REM, w której mózg zwierzęcia jest w fazie wzmożonej aktywności.
Co robi pies podczas snu?
W zależności od wielkości psa, faza marzenia sennego może pojawić się
w różnym czasie oraz z bardzo różną częstotliwością. Psy ras mniejszych
zwykle w fazę REM wchodzą po 20 minutach snu, natomiast kolejne fazy
nadchodzą co mniej więcej 10 minut. W sytuacji psów ras dużych odstęp
pomiędzy fazami wynosi nawet do 1,5 godziny. Wejście w fazę REM można z
łatwością zauważyć – oddech psa staje się bardzo płytki oraz
nieregularny, mogą wystąpić mimowolne skurcze mięśni, różnego rodzaju
dźwięki, szczerzenie zębów lub ruch gałek ocznych.
Po zaobserwowaniu takich symptomów możemy mieć pewność, iż nasz pies
przeżywa jakieś przygody albo się boi. Na rodzaj snów ma wpływ codzienne
życie naszego czworonoga. Jeśli zapewniamy mu bezpieczne otoczenie to
wówczas możemy być pewni, iż sny naszego psa są bardzo przyjemne.
Wówczas nasz pies będzie się zachowywał we śnie jakby biegał lub
polował. Jeśli natomiast będzie przeżywał stres lub czegoś się bał to
będzie on popiskiwał albo budził się gwałtownie.
Czy powinniśmy budzić psa, kiedy ma zły sen?
Sytuacja wygląda następująco – nasz pies ma zły sen i bardzo się męczy. Co powinniśmy zrobić? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Pomimo, iż w tej fazie snu nasz organizm wypoczywa trochę mniej niż w sytuacji snu wolnofalowego to jednak ta faza jest konieczna dla utrzymania zdrowia. Dlatego też lepiej nie ingerować w sen naszego pupila. Ważną rzeczą jest, aby zawsze posiadał on spokojne miejsce na swój odpoczynek i aby nikt mu wówczas nie przeszkadzał.
Moja Sunia czasami biega i poszczekuje, więc myślę że jest szczęśliwie zmęczona i przypomina sobie dobre chwile we śnie;)