Miska spowalniająca jedzenie dla psa – Porady dla psów, które jedzą zbyt szybko

Niektóre psy zjadają swoje posiłki w bardzo szybkim tempie. Czasem robią to tak prędko, że może wzbudzać to w nas niepokój. Dlaczego tak postępują i co zrobić, aby nieco spowolnić ten proces? A wreszcie, jak najlepiej wybrać miskę spowalniającą jedzenie dla Twojego psa?

Zdarza się, że pies ma nadzwyczajny apetyt i cały jego posiłek zostaje zjedzony w nadzwyczajnym tempie. Powody takiego zachowania, mogą być różne. Jak zawsze, warto zwrócić uwagę na okoliczności, w których występuje dane zachowanie. Być może pies nie czuje się bezpiecznie, a w wyniku swojej przeszłości został nauczony, że najbezpieczniejszym wyjściem jest szybkie zjedzenie swojego pokarmu, zanim ktoś inne je zabierze. Bardzo często takie zjawisko jest dostrzegalne u psów z traumami oraz tych, które były przez pewien czas w schronisku. Może się zdarzyć, że taki pies pomimo tego, że znalazł już swój kochający dom, wciąż zjada wszystko w błyskawicznym tempie, przez przyzwyczajenie – nauczył się, że w ten sposób powinno się to robić. Ciężko psa zmusić, do tego, żeby przestał tak szybko jeść z miski. Jednak istnieją pewne rozwiązania, dzięki których Twój czworonóg spowolni czas jedzenia!

Co to takiego miska spowalniająca jedzenie dla psa?

Narzędziem, które pomoże spowolnić jedzenie u psa, jest np. miska spowalniająca. Chodzi w niej o to, że pies musi się nieco natrudzić, aby zdobyć swój pokarm. Nie jest on podawany w misce bez żadnych przeszkód, gdzie jedyne co trzeba zrobić, to nachylić się i można już zjeść swój posiłek. Miski spowalniające są zbudowane w taki sposób, aby pies nie tylko dostał swój smakołyk lub karmę, ale także spędził kreatywnie czas, a czasem także rozwinął swoją inteligencję, aby dostać się do cennego pokarmu. W ofercie dostępne są przeróżne miski – z wielorakimi wypustkami, zgrubieniami i w ciekawych kształtach. Niektóre są prostsze, inne trudniejsze. Kilka z nich można używać codziennie zamiast miski, jednak muszą być one dosyć proste, aby nie sprawić, że jedzenie będzie dla psa codziennym dużych wysiłkiem. Nada się do tego, np. miska z zakrętami.

W wielu sklepach dostępne są także tzw. lick-maty, z których pies zlizuje pokarm. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się kongi lub kule smakule. Wszystkie te produkty są szeroko dostępne. Każdy pies ma pewne upodobania, więc jakiś rodzaj spowalniaczy i urozmaicania jedzenia może mu się po prostu nie spodobać.

Bezpieczne i kreatywne spędzanie czasu

Sprzęty te mogą być także pomocne, jeżeli chwilowo nie mamy czasu zająć się psem. Możemy go wtedy zachęcić do korzystania z powyższych narzędzi, aby pomimo naszego braku czasu, pies mógł spędzić kreatywnie czas i się nie nudzić. Koniecznie jednak pamiętajmy, że nie powinniśmy zostawiać psa samego bez nadzoru z jakąkolwiek zabawką, z którą zwierzę ma styczność po raz pierwszy. Może się np. okazać, że pupil pozostawiony bez opieki pogryzł zabawkę i zjadł jej kawałki. Zawsze należy wcześniej wypróbować kilka razy zabawę z psem i obserwować przy tym jego zachowanie. Może się okazać, że niektórych sprzętów nie możemy mu dać bez nadzoru, bo nie jest to dla niego bezpieczne.

Dobierz zabawkę do psa

Należy również pamiętać, aby dobrać trudność narzędzia do psa i jego umiejętności. Nie można rozpoczynać od najtrudniejszej maty czy miski. Najpierw pies musi zrozumieć o co chodzi w tym nowym, dotychczas nieznanym mu mechanizmie zdobywania pożywienia. Ważne, aby pies nie zniechęcił się w trakcie wykonywania czynności. Pamiętaj, że to ma być zabawa dla psa i ciekawe spędzanie czasu.

Urozmaicenia fizyczne, w tym pokarmowe są bardzo ważnym elementem w życiu psa, ale nie tylko one istnieją. Można także wykorzystać różne zabawy, które wpłynął na psi umysł. W tym kursie za jedyne 27,00 zł dowiesz się, jakie to są zabawy i jak z nich skorzystać. Skorzystaj z tego już dziś i dostarcz swojemu psu dzień pełen wrażeń!

Emilia Rózik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *