Lista wad i zalet kastracji psa

Lista 10 wad i zalet kastracji psa

W gabinetach weterynaryjnych kastracja jest już od długiego czasu stałym zabiegiem, jednakże czy jest w każdym wypadku niezbędna bądź odpowiednia? Jakie są wady oraz zalety kastracji psa? Poniżej przedstawiamy 10 wad i zalet kastracji naszego pupila

Zalety:

1. Zdrowie – Kastracja psów usuwa zagrożenie postępu zaburzeń prostaty lub jąder. Kastracja (potocznie nazywana sterylizacją) suki przeciwdziała tymczasem powikłaniom połączonym z ciążą oraz porodem, zabezpiecza przed endometriozą, ropomaciczem i nowotworami organów rozrodczych.

2. Walka z bezdomnością. Jednym spośród największych walorów kastracji jest przeciwdziałanie niekontrolowanemu mnożeniu się zwierząt.

3. Spowolnienie popędu seksualnego. Posiadacze zaznaczają korzystny wpływ kastracji na zachowanie psa, w efekcie tego zabiegu pies może być mniej agresywny oraz nie ucieka.

4. Kastracja obniża agresję psów. Kłopot agresji jest niezwykle popularny pośród niekastrowanych psów.

5. Posiadanie samicy i samca bez zagrożenia zbytniego rozmrażania. Jest to dobra metoda na wspólne mieszkanie samca oraz samicy w jednym miejscu, bez ryzyka spłodzenia potomstwa.

6. Zniknie bądź zmniejszy się kłopot znaczenia terenu moczem. Kastracja zlikwiduje znaczenie moczem przedmiotów w domu. Jeśli pies ma zwyczaj znaczenia moczem sprzętów oraz mebli znajdujących się w domu zabieg powinien wyraźnie zmniejszyć ten problem.

7. Kastracja przeciwdziała nowotworowi jąder u czworonogów. Nowotwór jąder jest najpowszechniejszym typem nowotworu u psów w czasie prokreacyjnym i najpowszechniejszym typem nowotworu u wszelkich niekastrowanych samców

8. Zmniejszenie poziomu hormonów. Pozwoli zminimalizować zagrożenie zapadnięcia na nienowotworowe zaburzenia prostaty, nowotwory jąder u psów.

9. Zabieg kastracji pomaga w leczeniu oraz przeciwdziałaniu pozostałych dolegliwości infekcyjnych oraz niezakaźnych. Psy po tym zabiegu mają mniejsze predyspozycje do przepukliny oraz kłopotów z gospodarką hormonalną.

10. Kastracja wydłuża życie zwierzęcia.

Wady:

1. Kastrowane psy mają tendencję do nadwagi. Brak hormonów płciowych wpływa na zmniejszenie prędkości przemiany materii, co powoduje większe odkładanie się tkanki tłuszczowej, niż u czworonogów niepoddanych zabiegowi.

2. Zagrożenie związane z interwencyjnym zabiegiem.

3. Kastracja może odmienić zachowanie oraz charakter zwierzaka.

4. Kastrowane psy mogą być wyższe aniżeli osobniki niekastrowane. Dotyczy to psów, które zostały wykastrowane przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

5. Wykastrowany samiec może przyciągać niewykastrowane psy.

6. Kastracja psa może wywołać u niego kłopot z nietrzymaniem moczu. Jednakże zdarza się to zwłaszcza u samic, tymczasem jedynie w poniektórych wypadkach dotyka samców.

7. Pogorszenie się stanu sierści.

8. Zwiększenie możliwości zachorowania na niedoczynność tarczycy.

3 komentarze

    • Pewnie – jak mówi Iadn Dunbar – chodzi o to, że wykastrowany samiec nie pachnie jak samiec, ale nie pachnie też jak suka, dlatego budzi ciekawość niekastrowanych samców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *