Kiedy pies przestaje być szczeniakiem?

Kiedy pies przestaje być szczeniakiem?

Tempo dorastania psa zależy od jego rasy, a także od tego, jaka jest docelowa wielkość zwierzaka. Duże psy dojrzewają znacznie wolniej, a co za tym idzie dużo więcej czasu spędzają jako szczeniaki i później osiągają dorosłość psychiczną i fizyczną.

Szacuje się, że pies jest dorosły wtedy, gdy ma 12 miesięcy. Nie zawsze jednak się to sprawdza. Ze względu na to, że każde zwierzę ma również swój charakterek, to ciężko niekiedy dostrzec moment, w którym dochodzi do przemiany. W tym artykule znajdziemy kilka porad i zasad dotyczących tempa dorastania naszych psiaków, ale należy pamiętać, że jest to sprawa mocno indywidualna i nie zawsze wszystko będzie wyglądać tak samo, u każdego psa.

Fazy życia psów

Pomiędzy fazą szczeniaka, a dorosłością psy przechodzą przez tzw. okres nastoletni, który jest bardzo podobny do tego, który występuje u ludzi. Wtedy to pies wygląda już dorośle, ale jego zachowanie jest nieprzewidywalne i bardzo często trafiają się także okresy buntu. Jest to zdecydowanie najtrudniejsza faza w życiu każdego psa i od tego, w jaki sposób podchodzimy wtedy do naszego zwierzaka, zależy to, jaki będzie on w przyszłości.

Wyróżniamy następujące fazy w życiu psa:

  • Szczeniak
  • Dojrzewający pies
  • Pies dorosły
  • Pies senior

Większość psów staje się dorosła w wieku 12-18 miesięcy. W przypadku większych ras może się okazać, że okres ten jest nieco dłuższy i w przypadku takich ras jak bernardyny, Mastify i większość odmian psów pasterskich, może sięgnąć nawet 3 lat.

W jaki sposób zmienia się zachowanie psa?

Szczeniaki mają tendencję do gryzienia wszystkiego, co tylko znajduje się w ich zasięgu. Psy dorosłe  natomiast rzadko kiedy coś gryzą (z wyłączeniem jedzenia). Każdy szczeniak powinien mieć zapewnioną sporą ilość gryzaków, które zabezpieczą nas przed uszkodzeniami mebli i przedmiotów codziennego użytku. Dorosłe psy potrzebują również dużo mniej uwagi niż małe. Nie zależy im aż tak na zwracaniu na siebie uwagi, dlatego też dorosłe psy najczęściej bawią się same lub przesiadują w naszej okolicy, nie narzucają się jednak w żaden sposób.

Wiele osób twierdzi również, że dorosłe psy są spokojniejsze niż szczeniaki. Jest to jednak dyskusyjna kwestia, gdyż wcale nie musi tak być. Dorosłe psy w dalszym ciągu mogą być wulkanami energii. Dużo zależy także od szkolenia. Dobre ułożony pies będzie dużo grzeczniejszy od tego, który od młodych lat źle się zachowywał i nie był w żaden sposób temperowany.

Szczeniaki powinny być karmione 3-4 razy dziennie. Dorosłym psom wystarczy dawać jedzenie rzadziej, ale w większych ilościach. O ile w przypadku szczeniaka regularne jedzenie jest niezwykle ważne, tak w przypadku psa dorosłego chodzi tylko o to, by nie był on głodny.

Zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki, potrzebują dużo ruchu. Dorosły pies nie będzie tak bardzo szalał i wygłupiał się po domu, ale należy zapewnić mu możliwość swobodnego biegania lub wychodzenia na długie spacery. Na lenistwo można pozwolić psom, które wchodzą w sędziwy wiek i nie mają już tylu sił na bieganie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *