Jak rozpoznać padaczkę u psów?

Jak rozpoznać padaczkę u psów?

U człowieka rozpoznanie padaczki nie jest najczęściej większym problemem. Jak jest natomiast u zwierząt? Utrata przytomności i drgawki całego ciała to z całą pewnością jeden z objawów padaczki. Powinien on skłonić właściciela psa do wykonania u swojego pupila badań. Z drugiej strony tomografia czy rezonans nie są tanie i nie każdego właściciela po prostu na to stać.

Atak padaczki u psa – przyczyna

Przyczyną ataku padaczkowego może być zatrucie organizmu. Drgawki pojawiają się po spożyciu trującego jedzenia czy przy niewydolności wątroby. Obie sytuacje prowadzą bowiem do podtrucia organizmu szkodliwymi produktami przemiany materii. Przy chorej wątrobie podanie psu leków na padaczkę sprawę może jedynie pogorszyć. Dlatego w przypadku ataku padaczkowego, u psa powinno się wykonać badanie krwi ze sprawdzeniem enzymów wątrobowych. Czasami drgania mięśni to po prostu efekt zaburzeń elektrolitowych. W tej sytuacji wykonać wystarczy badanie krwi i jonogramem i uzupełnić w diecie psa brakujące składniki np. wapń czy magnez. Drgawki pojawiają się też u psów z zapaleniem ucha wewnętrznego i środkowego. Wówczas zwierzakowi należy podać odpowiednie leki.

Padaczka u psa – jak ją rozpoznać?

Klasyczny atak padaczki wiąże się z utratą kontaktu z otoczeniem. Pies nie wie gdzie jest, traci przytomność i ma drgawki na całym ciele. Są to skurcze toniczno-kloniczne. Czasem zwierzak oddaje kał i mocz. Potem wstaje, jest otępiały, spragniony i głodny. Idzie spać i trudno jest go obudzić. Warto bowiem pamiętać o tym, z drgawki są dla organizmu ogromnym wysiłkiem. Jednak u psa takie napady zdarzają się raczej rzadko. Padaczkę sugerować mogą ponadto skurcze jednej kończyny np. zawieszanie się nogi u psa. Z pupilem nie ma kontaktu, bo patrzy tępo przed siebie. Czasem psa trudno jest zdiagnozować.

Leczenie padaczki u psa

Jeśli u psa stwierdzona została z całą pewnością padaczka, należy ją leczyć, ale nie od razu. Leki nie są bowiem dla organizmu zwierzaka obojętne. Trzeba więc w tej sytuacji znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W sytuacji, gdy atak występuje raz na miesiąc, leczenie nie jest konieczne. Leki mogą bowiem bardziej szkodzić niż atak padaczkowy. Wówczas zaleca się na ogół stosowanie wlewek doodbytniczych, które podawane są doraźnie w celu skrócenia czasu trwania ataku lub jego przerwania.

Gdy atak ma miejsce przynajmniej raz na tydzień, psu podawane są leki, na ogół dwa razy na tydzień. Konieczna jest odpowiednia dieta i ochrona wątroby. Psy, które są leczone na padaczkę wymagają odpowiednich leków i posiłków o stałej porze dnia. Nieregularne jedzenie, nawet przy stosowaniu leków, może skończyć się groźnymi atakami padaczkowymi. Skutkiem ubocznym takiego leczenia jest zawsze ryzyko wystąpienia u psa otyłości. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy również od właściciela psa. Jeśli ten nie dokarmia go, powinno być dobrze. To wszystko ma na celu dobra samego psa. W praktyce pomocą służyć powinien też lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *