Jak psy reagują na papierosy?

Jak psy reagują na papierosy?

Wielu osobom wydaje się, że w gruncie rzeczy psy nie reagują wcale na papierosy. Jest to jednak błędne myślenie. Dym papierosowy nie przeszkadza tylko i wyłącznie ludziom. Nie doprowadza również do chorób tylko i wyłącznie ludzi. Również psy, które przebywają w jednym pomieszczeniu z osobą, która pali papierosy, są narażone na powstawanie mnóstwo chorób, w tym również poważnych nowotworów.

Dym drażni

Pies ma bardzo wrażliwy węch, dlatego dla wielu naszych czworonogów zapach papierosowy jest bardzo drażniący. Dla niektórych z nich do tego stopnia, że po prostu uciekają one od osób, które w danym momencie palą papierosy. Oczywiście nie zawsze się tak zdarza, ale dla naszych pupili wdychanie takiego dymu nie jest niczym przyjemnym i zdecydowanie nie lubią tego.

Dym dostaje się do organizmu

Psy oczywiście wdychają dym papierosowy, są biernymi palaczami. Jednak u nich wdychanie dymu papierosowego, to nie jest jedyny problem. Substancje, które zawarte są w takim dymie, osadzają się na wszystkim co nas otacza. Na naszych ubraniach, na meblach, na podłodze itp. Taki dym osadza się również na sierści naszych psów. Oczywiście jak wiadomo, pies wylizuje sobie każdego dnia sierść do czysta. Dlatego też nie tylko wdycha dym papierosowy, ale również te substancje dostają się do jego organizmu podczas takiej codziennej toalety.

Dlatego też niebezpieczne jest nie tylko bezpośrednie palenie przy psie. Problemu nie rozwiąże to, że przykładowo postanowimy wychodzić od tej pory do innego pomieszczenia. Jeśli bowiem ponownie wpuścimy do niego psa, być może nawet wcześniej wszystko wywietrzymy, dym osadzi się na jego sierści. Dlatego też nasi pupile w gruncie rzeczy są bardziej narażeni na choroby wynikające z wdychania i zlizywania dymu papierosowego, niż my sami.

Pies ma wyostrzony węch

Nie powinniśmy zatem ignorować faktu, że nasze zwierzęta są z nami gdy my palimy, gdy pali ktoś z naszym znajomych czy z rodziny. Tak samo jak wiele osób nie radzi sobie z wdychaniem zapachu z dymu papierosowego, tak samo reaguje na niego mnóstwo zwierząt. Dlatego by nie wywoływać w nich zbędnego rozdrażnienia czy też frustracji, powinniśmy zdecydowanie unikać takich sytuacji. Nie powinniśmy również wychodzić z założenia, że wietrzenie mieszkania coś zmieni. Człowiek po krótkim wietrzeniu może przestać czuć dym papierosowy, jednak z psem jest inaczej. Ma on o wiele czulszy węch, dlatego też jeszcze długo potem będzie odczuwał nieprzyjemną woń.

Dym papierosowy oczywiście nie wpływa negatywnie tylko i wyłącznie na nasze psy. Niestety podobnie jest również z innymi naszymi zwierzakami domowymi. Dlatego warto mieć na uwadze ich potrzeby i stan zdrowia. Być może z braku wiedzy możemy doprowadzić naszego pupila do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Warto zatem mieć się pod tym względem na baczności.

2 komentarze

  1. Dzień dobry. Mam pytanie czy szczeniak zabrany z domu palaczy może mieć zespół odstawienia? Interesuje mnie to bo nasza mała suczka po przyjściu do naszego domu po kilku dniach bardzo źle się czuła, wymiotowała chociaż nie bardzo intensywnie, nie było biegunki ale nie chciała jeść, była słaba. I nie był to żaden wirus śni zatrucie. Dostała witaminy i inne wzmacniajace zastrzyki i czekaliśmy i po ok 5, 6 dniach zaczęła wracać do zdrowia.

    • Psy mogą różnie reagować na substancje w powietrzu, ale nie znam żadnych badań dotyczących biernego palenia tytoniu przez psa. Możliwe, że w ten sposób przeżyła stres związany ze zmianą miejsca. To cudowne, że tak się troszczycie o Waszą psinkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *