Jak przygotować się do podróży z psem?

Jak przygotować się do podróży z psem?

Często zdarzają się sytuacje, w których ludzie nie mają z kim zostawić swojego pupila, a zbliża się okres wakacyjny. Wtedy jedynym rozsądnym wyjściem jest zabranie swojego psa ze sobą. Trzeba się jednak do takiego wyjazdu bardzo dobrze przygotować, dzięki czemu pies nie będzie wystraszony. Psy nie lubią dużo podróżować, a jeśli zabiera się zwierzę w bardzo daleką podróż można mieć pewność, że na pewno z początku będzie ono bardzo wystraszone i nieufne w stosunku do ludzi.

Należy zadbać o to, aby pies czuł się podczas takiego wyjazdu dobrze. Przed wyjazdem wakacyjnym warto zabierać go więc ze sobą na nieco krótsze wycieczki samochodowe, np. na pikniki za miasto. Dzięki temu przyzwyczai się z czasem do podróżowania. Jeśli właściciele nie będą decydować się na takie kroki, wtedy też mogą mieć pewność, że pies dozna w trakcie wycieczki szoku i nie będzie wiedział jak ma się zachować, może stać się nawet agresywny.

Odpowiedni bagaż

Przed wyjazdem trzeba też zadbać o to, aby pies miał swój bagaż. Zaliczyć można do niego:

  • miskę na wodę,
  • jedzenie,
  • worki na odchody,
  • smycz,
  • obrożę,
  • mokre chusteczki,
  • zabawki,
  • przysmaki.

Jest tego naprawdę sporo, więc cała jedna walizka będzie należała do pupila, dlatego należy mieć na uwadze to, że w samochodzie trzeba zrobić nieco więcej miejsca na bagaże. W końcu nie można pozostawić swojego psa bez opieki na okres kilkunastu dni. Przed wyjazdem pies powinien się wybiegać, warto zabrać go na kilkugodzinny spacer, aby w trakcie podróży spał lub też był zmęczony.

Wybierając samochód trzeba jednak mieć na uwadze to, że pies także musi być w jakiś sposób zabezpieczony. Nie może on swobodnie poruszać się po całym aucie, ponieważ może zdarzyć się tak, że przeszkodzi on kierowcy i doprowadzi do jakiegoś poważnego wypadku na drodze. Warto zainwestować więc w odpowiednie transportery, których na rynku jest na szczęście bardzo dużo. Dzięki temu pies będzie optymalnie przygotowany do czekającej go dłuższej podróży.

Ważne dokumenty

Biorąc ze sobą psa na wakacje nie można zapomnieć też o najważniejszych dokumentach swojego pupila. Mowa tutaj chociażby o jego aktualnej karcie szczepień, która może się bardzo przydać. W niektórych przypadkach trzeba będzie posiadać paszporty dla zwierząt, dlatego lepiej nieco bardziej zaznajomić się w tym temacie, niż potem przykro się rozczarować na granicy z innym krajem. Widać więc wyraźnie, że przygotowania do wyjazdu z psem mogą pochłonąć trochę czasu i energii, ale dzięki temu psiak nie będzie czuł się osamotniony i zapewni mu się należytą opiekę. Posiadając zwierzę ma się wobec niego pewne zobowiązania i okres wakacyjny nie może oznaczać tego, że całkowicie się o swoim pupilu zapomni. Takie sytuacje są niedopuszczalne, grożą za to poważne konsekwencje prawne. Warto zaaplikować swojemu psu także specjalny chip lub też identyfikacyjny tatuaż. Wtedy też gdy się zgubi będzie łatwiej znaleźć jego prawowitego właściciela. Pamiętając o wszystkich tych wskazówkach podróż z psem na pewno upłynie zainteresowanym bardzo przyjemnie.

5 komentarzy

  1. Super , dziękuję za rozwianie wszystkich wątpliwości.Pozdrawiam Alicja i Polar😀

  2. Myślę, że dokumenty psa to temat na osobny wpis na blogu. Może warto napisać o tym co daje czip i paszport, i jakie inne dokumenty-zaświadczenia są wymagane w różnych krajach przy podróżowaniu z psem? Z moich doświadczeń wynika, że mało kto z właścicieli o tym wie i zgłębiają temat dopiero przed wyjazdem albo jadą zupełnie nieświadomi, że sama książeczka zdrowia nie wystarczy.

  3. Moje 2 Yorki maja swoja walizeczke i w niej maja te rzeczy ,ktore sa wymienione wyzej.W aucie sa zamykane w transporterze aby byly bezpieczne i nie krecily sie pod czas jazdy.W srodku jest kocyk i ulubione maskotki.W daleka podroz zawsze jada z nami.Maja chipy,paszporty i ksiazeczki zdrowia.Dbam aby przed podroza byly zaszczepione wg.wymagan kraju do ktorego jedziemy.Napoczatku jak byly troche niespokojne dawalam specjalne tabletki na uspokojenie i wtedy spokojnie spaly.Dbamy o nasze 2 chlopaki(Yorki) tak ,jakby to byly nasze dzieci.

  4. Warto napisać o obowiązku posiadania wyniku miareczkowania, który może być absolutnym warunkiem powrotu psa do Unii z kraju nie będącego w Unii. jest to rzadko sprawdzane ale się zdarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *