Jak pomóc psu przetrwać upały?
Temperatury sięgają 30 stopni. Dla nas jest to trudne do zniesienia. Nie mniej trudne jest to dla naszych psów. A może nawet bardziej, bo one nie mogą zrzucić futra i zostać bez niego. Swoją drogą okrywa włosowa psa jest bardzo dobrym izolatorem, dlatego NIE powinniśmy strzyc psów na łyso, wierząc, że to pomoże im w chłodzeniu się. Pies, w odróżnieniu od ludzi nie posiada w skórze gruczołów potowych. Tak naprawdę posiada je tylko na łapach. A więc nie może pocąc się wytracić nadmiaru ciepła. Jedynym sposobem obniżenia temperatury ciała jest dla psa dyszenie. Im bardziej gwałtownie nasz pupil dyszy – tym bardziej stara się obniżyć temperaturę swojego ciała. (Nie mówię tu o dyszeniu wywołanym stresem. O tym będzie osobny wpis). Rasy brachycefaliczne, czyli te o skróconym pysku mają szczególny problem. Ich mechanizmy termoregulacji są kiepskie. Dlatego jeśli masz buldoga, buldożka boksera, rottweilera – nie prowadź go na spacer i nie rzucaj m piłki w środku upalnego dnia! To może grozić udarem cieplnym!
W okresie szczególnych upałów wyprowadzamy psa na dłuższe spacery wczesnym rankiem i po zachodzie słońca. W środku dnia możemy co najwyżej wyprowadzić naszego czworonoga na krótki spacer “sanitarny”. Absolutnie nie wymagamy od niego fizycznego wysiłku, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka. Wiele osób trzyma się swojej rutyny spacerów, niezależnie od pogody. To błąd, który może skończyć się tragicznie. Gdy jest bardzo gorąco nie zabierajmy psa na zewnątrz na długie spacery. Chyba, że w pobliżu znajduje się jakiś zbiornik wodny, gdzie pies będzie mógł się ochłodzić.
Wychodząc na dłuższy spacer pamiętajmy, aby zabrać ze sobą wodę dla psa. Picie wody jest niezbędne, aby utrzymać właściwą ciepłotę ciała. Jeśli nasz pies nosi kaganiec – sprawdźmy, czy umożliwia on swobodne dyszenie i czy nie zamyka pyska psa. Kagańce nylonowe tzw. “weterynaryjne” służą jedynie do krótkiego zamknięcia pyska podczas zabiegów, ale absolutnie nie nadają się na spacery. Prawidłowo dobrany kaganiec musi umożliwiać psu dyszenie z wyciągniętym językiem.
Gdy nasz pies jest nadmiernie przegrzany, pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest schłodzenie jego brzucha zimną wodą. Jeśli wystawisz wanienkę z wodą, do której pies się zmieści – będzie on naprawdę szczęśliwy mogąc w niej położyć się i schłodzić swój brzuch. Głowa i szyja psa to okolice, które również trzeba schłodzić wodą. Pamiętaj, że gdy pies intensywnie dyszy, aby obniżyć temperaturę swojego ciała – równocześnie traci dużo wody z organizmu. Dlatego bardzo ważne jest aby dać mu do niej dostęp.
Jakie są objawy udaru cieplnego u psa?
Gdy widzisz, że Twój pies gwałtownie dyszy, ma intensywnie czerwone śluzówki (np. dziąsła), chwieje się na nogach, ma drgawki, jest apatyczny, ma skurcze mięśni, wymiotuje lub ma biegunkę – nie zwlekaj! Zabierz psa natychmiast do lekarza weterynarii! Podniesienie temperatury ciała psa powyżej 41 stopni C może spowodować trwałe uszkodzenia!
I bardzo ważna rzecz na koniec.
NIGDY! PRZENIGDY! nie zostawiaj psa w samochodzie nawet zaparkowanym w cieniu. Nawet uchylone okna nie są wystarczającą ochroną przed morderczym upałem.
Teraz już wiesz, jak chronić psa przed skutkami upałów. Bądź rozsądnym przewodnikiem. Nie pozwól, aby Twojemu pupilowi stała się krzywda!