Jak pomóc psu przetrwać sylwestra? 10 sprawdzonych sposobów

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra? 10 sprawdzonych sposobów

Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, jak ciężką chwilą może być dla jego pupila noc sylwestrowa. Wszystko zależy od tego, jak nasze zwierzę reaguje na wzmożoną ilość wystrzałów. Naszą rolą jest zapewnić mu jak najlepszy komfort i sprawić, aby czuł się bezpiecznie. Jak to zrobić? Oto kilka porad dla osób, które chcą przygotować siebie i swojego psa na noc pełną niespodzianek.

1. Odczulanie psa- wysokie dźwięki

Jest to metoda, którą należy rozpocząć na kilka tygodni przed nocą sylwestrową. Polega ona na przyzwyczajaniu psa do niewygodnych dla niego wysokich dźwięków. Pies musi nauczyć się, że taka sytuacja to nic złego i podczas niej życie toczy się normalnie. Rozpocznijmy  spacerowanie w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na tego typu brzmienia. Nasz pupil, czując się bezpiecznie w naszym towarzystwie, zrozumie, że nic mu nie grozi.

2. Preparaty pomagające się wyciszyć

Nie zawsze odczulanie na wysokie dźwięki przynosi efekty. Po dokładnej konsultacji z weterynarzem możemy podać psu leki wyciszające, które pomogą mu przetrwać ciężką noc. Takie preparaty są w szczególności przeznaczone dla zwierząt po przeżytych traumach. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać środków przeznaczonych dla ludzi. Nie mamy stuprocentowej pewności, że takie leki zadziałają poprawnie. Konieczne jest wcześniejsze rozpoczęcie terapii, aby wykluczyć wszelkie działania niepożądane.

3. Spokojny przewodnik gwarancją sukcesu

Zachowanie psa jest zazwyczaj odbiciem zachowania jego przewodnika. Spokojny i zrównoważony właściciel będzie świetnym przykładem dla zestresowanego psiaka. Bądźmy szczególnie wyczuleni w dzień sylwestra na nasze gwałtowne ruchy i postępowanie. Starajmy się odpuścić wszelkie szkolenia i treningi, aby zapewnić maksymalny komfort naszemu zwierzakowi.

4. Zabawki, szarpaki i gryzaki

Podczas gryzienia, żucia i szarpania, nasz pies się wycisza. Pamiętajmy o przygotowaniu wszystkich ulubionych zabawek i przekąsek. W chwili stresu pies będzie potrzebował czegoś, co odwróci jego uwagę. Żucie gryzaków i wspólna zabawa z właścicielem przyniesie wiele dobrego.

5. Odpowiednie miejsce

Nie zawsze pokoje z pięknym widokiem na panoramę nieba, są dobrym pomysłem. W taki dzień jak sylwester przygotujmy naszemu pupilowi posłanie w pomieszczeniu dobrze wytłumionym. Świetnie się do tego nadaje łazienka. Maksymalny komfort sprawi, że pisak lepiej zniesie kulminacyjną godzinę zero.

6. Unikajmy zostawiania psa samego

W sytuacji, kiedy nas pies jest bardzo wrażliwy na wszelkie huki i wysokie dźwięki, zrezygnujmy z balów i zabaw poza domem. Nasza obecność jest potwierdzeniem i gwarancją bezpieczeństwa.

7. Zbawienne feromony

Feromony to kolejny środek wyciszający naszego psa. Występują pod postacią obroży lub wtyczki do kontaktu, którą umieszcza się w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa pies. Jak w przypadku innych metod, również ta będzie działać, jeśli zastosujemy ją na kilka tygodni wcześniej.

8. Muzyka, film lub kreskówka

Receptą na stres może być również puszczenie muzyki i kolorowego obrazu, co po części zagłuszy dźwięki zza okna oraz odwróci od nich uwagę. Psy intensywnie reagują na kreskówki i kolory. Sprawdźmy, czy ta metoda będzie skuteczna w przypadku naszego pupila.

9. Kamizelka ratunkowa dla psiaka- zrób to sam

Jedną z pomocnych metod jest stworzenie dla psiaka kokonu z ubrania właściciela. Może to być koszulka. Taka kamizelka uciska całe ciało, powodując uwolnienie stresu. Oczywiście warto przetestować tę technikę wcześniej. Nie wszystkie psy akceptują ten sposób.

10. Krótkie spacery na smyczy

Tego dnia spacery powinny być krótkie i intensywne. Unikajmy spuszczania psa ze smyczy. Niekontrolowany huk może go wystraszyć i spowodować ucieczkę. Jeśli nasz psiak jest energiczny i potrzebuje długich przechadzek, postarajmy się zmęczyć go dzień wcześniej podczas intensywnej zabawy czy biegania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *