Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Mały szczeniak jest jak małe dziecko – sika często i nie kontroluje tego. 

Uczenie szczeniaka załatwiania się na dworze wymaga uważności i niezłego refleksu.

Po pierwsze – szczeniak zwykle załatwia się w następujących momentach:

  • po przebudzeniu
  • po jedzeniu
  • po zabawie

Im częściej zapewnimy psu możliwość załatwienia się na dworze, tym szybciej tego się nauczy. A więc zawsze ilekroć szczeniak sie przebudzi, zje lub zakończymy zabawę z nim – wybieramy się na zewnątrz, żeby się mógł załatwić. Gdy to zrobi – możemy go pochwalić, pogłaskać. 

Zwykle pada pytanie, czy można karcić szczeniaka gdy sika w domu?

Jeśli uda Ci się w momencie gdy pies sika natychmiast przerwać mu tę czynność i wynieść na zewnątrz, gdzie się spokojnie załatwi, to takie postępowanie jest już dla niego wystarczającym „skarceniem”.

Absolutnie nie ma sensu karanie szczeniaka, który się załatwił, a my to odkryliśmy po chwili. Pies uczy się na podstawie bezpośrednich konsekwencji swojego działania. Jeśli skarcenie jest odwleczone w czasie, to pies nie skojarzy naszego oburzenia z sikaniem, tylko z naszą obecnością.

Następnym razem będzie się starał załatwić tak, żebyśmy tego nie widzieli. Może też osłabić swoje zaufanie do człowieka, skoro jest „karany” nie wiadomo za co.

Niektórzy twierdzą, że szczeniak „dobrze wie”, że źle zrobił. Niestety – tak nie jest.

W USA zrobiono doświadczenie polegające na tym, że w mieszkaniu ze szczeniakiem pozostawiono specjalną maszynę, która miała zrobić na podłodze kałużę. 

Zawsze ilekroć po wejściu człowieka na podłodze była kałuża – szczeniak zachowywał się tak, jakby „on to zrobił”. Dlaczego? Skojarzył sobie obecność człowieka i kałuży w jednym pomieszczeniu z czymś przykrym dla siebie i po psiemu próbował uspokajać człowieka. 

Gdy wracamy do domu i widzimy, że podczas naszej nieobecności szczeniak się załatwił jest na to jedna rada – posprzątać.

Niektóre szczenięta mają swoje ulubione miejsca w mieszkaniu, gdzie idą się załatwić. Jeśli tak jest – można łatwiej przewidzieć kiedy nastąpi ten moment i odpowiednio wcześnie wyjść ze szczeniakiem na zewnątrz.

Jeśli pies załatwia się w domu np. na gazety, a nie chce załatwić się na dworze – może to być związane z tym, że nauczył się, iż ma się wypróżniać tylko na określonym rodzaju podłoża. Bierzemy wtedy ze sobą gazetę na zewnątrz i kładziemy na niej pieska, czekając aż się załatwi. Stopniowo możemy zmniejszać rozmiar wynoszonej gazety, aż wreszcie pies załatwi się bez takiej pomocy.

Na koniec jedna pocieszająca informacja. Wszystkie psy wyrastają z załatwiania się w mieszkaniu w wieku maksymalnie 6 miesięcy. 

Zupełnie inna sprawa to załatwianie się w mieszkaniu dorosłego psa. Będzie to już problem medyczny lub behawioralny, którego rozwiązanie wymaga bardziej drobiazgowego poznania jego przyczyn.

Spodobają Ci się również te posty

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Tym razem chcę napisać parę słów o zwierzętach nie mieszkających w ciepłych domach  i mieszkaniach, ale trzymanych na zewnątrz w budach i kojcach. Niektórzy myślą, że każdy pies jest w stanie poradzić sobie w zimie i że jego organizm przystosowany jest do niskich...

Efekt kobry w szkoleniu psa

Efekt kobry w szkoleniu psa

Brytyjski rząd kolonialnych Indii był zaniepokojony wzrostem populacji kobry. Dlatego zaoferował nagrodę za każdą martwą kobrę. Początkowo program rządowy odnosił duży sukces. Wypłacano coraz większe sumy jako nagrody za zabite kobry. Wtedy przedsiębiorczy Hindusi...

Szczeniak, czy podrostek?

Szczeniak, czy podrostek?

Dla wielu osób pies niewielkich rozmiarów w wieku 8 - 10 miesięcy to ciągle „szczeniak”. W rzeczywistości jednak jest to już prawie dorosły pies. Kiedy więc możemy powiedzieć, że nasz piesek przestał być szczeniakiem i wkroczył w kolejną fazę - okres młodzieńczy?...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *