Jak oduczyć psa spania w naszym łóżku?

Jak oduczyć psa spania w naszym łóżku?

Właściciele psów dzielą się na dwa rodzaje. Te osoby, które swojemu pupilowi pozwalają spać w swoim łóżku, oraz na takie, które niekoniecznie się na to godzą. Nie jest naszym celem oceniać, które z tych zachowań jest lepsze od drugiego. Często dzieje się tak, że nauczymy małego szczeniaka spać w naszym łóżku, jednak kiedy nasz psi towarzysz dorośnie, zaczyna nam jego obecność trochę w tym łóżku przeszkadzać. Nie każdemu pasuje chrapanie pupila, rozkładanie się na całym łóżku oraz wszędzie leżąca sierść zwierzaka. Jak efektywnie więc nauczyć psa spania w swoim łóżku oraz unikania wchodzenia na łóżko właściciela?

Zadbaj o wygodne posłanie dla Twojego pupila

Przede wszystkim, bardzo istotne jest, aby zapobiegać sytuacjom, w których psiak niekoniecznie chce spać w przeznaczonym mu do tego celu posłaniu. Może tak być głównie ze względu na jego komfort i wygodę. Przed wyborem legowiska dla zwierzaka, poobserwuj więc swojego pupila. Zauważ, w jakiej pozycji pies lubi spać najbardziej oraz czy bardzo rusza się podczas snu. Jeżeli pupil lubi zwijać się w kłębek podczas snu, idealnym dla niego posłaniem będzie takie owalne, które otuli go ze wszystkich stron. Jeżeli natomiast nasz zwierzak lubi rozciągać się podczas snu i leżeć do góry brzuchem, niewygodnie będzie mu w takim posłaniu. W takim przypadku najlepiej postawić na duże, prostokątne legowisko, które pozwoli zwierzakowi na komfortowe wylegiwanie się.

Naucz psa istotnych komend

Bardzo ważne jest, aby Twój pies znał podstawowe komendy. Jedną z nich jest komenda „nie” Stosować możesz ją zawsze wtedy, kiedy widzisz, że Twój pupil chce wejść na łóżko. Wtedy należy mu to uniemożliwić, blokując wejście, na przykład za pomocą dłoni i wydając stanowczym głosem komendę. Jak natomiast postąpić w przypadku, gdy wchodzimy do pokoju, a nasz zwierzak dumnie zajmuje już nieswoje posłanie? Przede wszystkim nie należy na psa krzyczeć, aby nie wzbudzić w nim poczucia zagrożenia. Najlepiej użyć drugiej istotnej komendy, którą powinien znać nasz pupil. Komenda „zejdź” powinna zostać wypowiedziana w sytuacji, gdy chcemy, aby zwierzak zszedł z nieswojego łóżka.

Nagradzaj pupila za przebywanie na swoim posłaniu

Bardzo ważną częścią nauki pupila unikania spania na Twoim łóżku będzie pozytywne wzmacnianie. Istotne jest, aby pies kojarzył swoje miejsce do spania pozytywnie. W tym celu warto nagradzać zwierzaka zawsze w sytuacji, gdy leży na swoim posłaniu przynajmniej kilka minut. Można również trenować z psem przebywanie w legowisku. Aby to zrobić, sięgamy po ulubiony smakołyk psa i dajemy mu go do powąchania. Następnie kładziemy ten smakołyk na legowisku, nakłaniając psa, aby się w nim położył. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że pies powinien dostać smakołyk dopiero wtedy, gdy położy się na swoim posłaniu. Z czasem smakołyki należy zastąpić odpowiednimi pieszczotami i głaskaniem.

Posłanie zwierzaka jego azylem

Bardzo istotne jest, aby Twój zwierzak kojarzył swoje legowisko z poczuciem bezpieczeństwa. W tym celu pamiętaj, aby ustawić jego posłanie w takim miejscu, aby mógł z niego wszystko obserwować. Ważne jest również, aby nie przeszkadzać psu podczas drzemki. Musi mieć on poczucie, że jego legowisko to miejsce, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *