Jak nauczyć psa czystości?

Jak nauczyć psa czystości?

Wiele osób nie może wyobrazić sobie życia bez posiadania zwierzęcia. Mamy wewnętrzną potrzebę przebywania z tymi istotami, które czasem mogą stać się dla nas nawet przyjaciółmi. Tak bywa z naszymi psami. Trzeba przyznać, że pies może być najlepszym przyjacielem człowieka. Przywiązuje się do nas, darzy szacunkiem, kocha bezwarunkowo. Jednak nie zawsze robi to, czego od niego oczekujemy. Nie dlatego, że nie chce, tylko po prostu wymaga nauki. Dla wielu ludzi kwestia uczenia psa czystości jest bardzo frustrująca. Musimy jednak pamiętać, że psy choć udomowione, nie są automatycznie przystosowane do życia w takich warunkach. Dlatego to my musimy pokazać im jak należy zachowywać się w domu.

Nie krzycz i nie bij

Psa czystości nigdy nie możemy uczyć krzykiem czy też bijąc go. To zachowania godne potępienia, które spowodować może tylko strach przed załatwianiem się w naszej obecności.

Przeanalizuj liczbę wyjść na dwór

Jeśli nasz pies załatwia się w domu, musimy oczywiście coś z tym zrobić. Przede wszystkim warto przeanalizować, czy nie wychodzimy z nim zbyt rzadko. Wówczas być może będziemy musieli coś zmienić w swoim własnym postępowaniu. Pies który załatwia się nam na wycieraczkę, nie do końca rozumie co zrobił. Ma normalne potrzeby fizjologiczne, a gdy nie zna żadnych zasad, daje im upust. Należy zatem regularnie wyprowadzać psa na spacery, by mógł załatwić się na dworze. Jeśli tylko zauważymy, że pies przymierza się do załatwienia w domu, wówczas natychmiastowo powinniśmy reagować, wyprowadzając psa na dwór. Dzięki temu szybko pojmie on iż jest to jedyne miejsce, w którym faktycznie może się załatwiać. Oczywiście to wszystko nie przyjdzie do nas od razu, psu na pewno będą zdarzały się również wpadki. Dlatego musimy być cierpliwi, nic bowiem nie dzieje się od razu.

Nagradzaj psa

Kolejną kwestią jest nagradzanie psa. Jeśli pies zauważy, że za posłuszeństwo i załatwianie się na dworze dostanie jakiś smakołyk, wówczas zacznie mu się to dobrze kojarzyć. W takiej sytuacji warto to wykorzystać i oferować psu coś smacznego. Gdy tylko zachce się załatwić, wówczas sam będzie prosił, by wyjść z nim na zewnątrz.

Leave a Reply