Jak dbać o zęby psa? Porady i wskazówki

Jak dbać o zęby psa? Porady i wskazówki

Warto dbać o zdrowie zębów psa. Choroby przyzębia negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie i stan organizmu. Jak jednak przekonać psa do szczotkowania zębów? Czy są inne sposoby? Problematyczna bywa zwłaszcza pielęgnacja zębów szczeniąt. Metod jest wiele, podobnie jak akcesoriów i produktów do pielęgnacji.

Czyste i zdrowe zęby psa. Metody pielęgnacji

Do pielęgnacji zębów psa, nie można w żadnym razie używać pasty do zębów dla ludzi. Nauka wypluwania piany byłaby bardzo trudna. Dlatego pasty przeznaczone dla psów mogą być połykane. Jednocześnie dobrze likwidują bakterie i zanieczyszczenia, zapobiegając powstawaniu kamienia i ognisk chorobowych. Dokładne wyczyszczenie zębów psiaka to zadanie zdecydowanie niełatwe. Zwłaszcza szczeniaczki lubią notorycznie gryźć. Dlatego warto przystąpić do szczotkowania, kiedy pies jest wyciszony i przygotowuje się do snu. Czyszczenie można rozpocząć od głaskania pyska i zapoznania psa ze szczotką. Wyszczotkowanie całości uzębienia podczas jednej serii nie jest konieczne. Można ten zabieg podzielić na etapy. Takie przyzwyczajanie do codziennej pielęgnacji zębów, powinno się odbywać już w pierwszych miesiącach życia. Każda pozytywną reakcję na ten zabieg warto nagrodzić. Posłużyć do tego mogą smakołyki odświeżające oddech. Nie można oczywiście przesadzić, więc głaskanie i pochwały muszą od czasu do czasu zastąpić przysmak. Tak nauczony szczeniak, w przyszłości nie powinien sprawiać problemów podczas czyszczenia zębów. Trzeba jednak pamiętać, aby nauka szczotkowania była przeprowadzana regularnie. W innym przypadku ten nawyk nie pozostanie w pamięci psiaka na długo.

Kolejna metoda to gryzaki i smakołyki. Dostępny jest szereg rozwiązań dentystycznych dla psów – smakołyki i gryzaki ścierające kamień, redukujące ogniska bakterii, wybielające, wspierające mineralizację uzębienia oraz odświeżające oddech. Taka metoda na pewno przypadnie do gustu Twojemu psu. Większość pupili bardzo pozytywnie reaguje na smakołyk.

Dlaczego pielęgnacja zębów psa jest ważna?

Problemy z uzębieniem utrudniają przeżuwanie pokarmów i w efekcie powodują zaburzenia układu trawiennego. Efektem jest między innymi utrata wagi. Pies oczywiście cierpi i okazuje niezadowolenie, ponieważ choroby zębów są bolesne. Rozwijające się w jamie ustnej stany zapalne, nie wpływają pozytywnie na ogólny stan zdrowia. Dodatkowo pojawia się bardzo przykry zapach z pyska, a zęby nie prezentują się estetycznie. Uciążliwy objaw to także ślinotok. Nie warto więc bagatelizowań aspektu higieny uzębienia psa. Nie wystarczy gryzienie patyków na spacerze lub zabawa materiałowym gryzakiem. Koniecznie powinno się urozmaicić dietę psa o zdrowe przysmaki dentystyczne oraz gryzaki z wapniem. Dotyczy to zarówno szczeniaczków, jak też dorosłych psów i wiekowych czworonogów. Oprócz tego powinno się wykonywać zabiegi czyszczenia zębów szczotką i pastą dla zwierząt. Choć jest to trudne zadanie, na pewno uda się od czasu do czasu wyszczotkować zęby psa.

Obowiązkiem właściciela jest dbałość o stan zdrowia pupila. Jednym z działań prozdrowotnych i profilaktycznych jest dbałość o zdrowie uzębienia. Istnieje szereg metod, akcesoriów i przysmaków ułatwiających to zadanie. Czworonóg na pewno podziękuje nam szerokim psim uśmiechem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *