Jak dbać o pazurki psów?

Jak dbać o pazurki psów?

Stan pazurów ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie psiaków. Jeśli są odpowiednio zadbane i zdrowe czworonóg z pewnością łatwiej będzie mógł drapać, kopać czy biegać. Właściciele nie powinni zapominać o obowiązku regularnego dbania o tę części ciała swoich zwierząt. Jest to szczególnie ważne, kiedy pupil chodzi głównie po miękkich nawierzchniach lub spędza większość czasu w zamknięciu np. w kojcu.

Dlaczego regularne dbanie o pazurki zwierząt jest takie ważne?

Mówiąc o konieczności dbania o psie pazury, przede wszystkim ma się na myśli ich regularne obcinanie. Jeśli pazury psiaka są za długie, mogą nastąpić różnego typu urazy, zadarcia, złamania itd. Dla psa może to być bardzo bolesne i stresujące doświadczenie.

Skracanie pazurów nie jest jednak takie proste. Niewprawione osoby mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Dlatego, często najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do weterynarza. Jest to także zalecane, jeśli pupil jest szczególnie negatywnie nastawiony do całej operacji usuwania paznokci. Specjalista może użyć właściwie dobranego, bezpiecznego środka uspokajającego.

Innym rozwiązaniem jest zakupienie w sklepie zoologicznym gilotynki, która sprawi, że proces obcinania psu pazurków stanie się o wiele łatwiejszy, bezpieczniejszy i przyjemniejszy, zarówno dla zwierzęcia jak i dla właściciela. Gilotynka, w przeciwieństwie, do nożyczek do paznokci i obcinaczek, nie jest taka delikatna i mała. Z pewnością sprosta ona zadaniu. Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest obcinanie pazurów małymi fragmentami.

Obcinanie pazurków pupilom

Podczas obcinania pazurków pupilom trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie uszkodzić rdzenia. Jest to trudne, jeśli pazurki są ciemne. Przy jasny dokładnie widoczne jest zakończenie i cała struktura. Bardzo istotna jest także, regularność. Jeśli pazurki są zbyt zaniedbane, może to nieść bardzo negatywne konsekwencje dla zwierzęcia. Psiak będzie miał skłonność do nieprawidłowego stawiania łap, co może się skończyć nawet poważnymi problemami z kręgosłupem i stawami. Pazury mogą także wrastać w łapy, co może doprowadzić do trudnych do zagojenia ran.

Dalsza pielęgnacja psich łapek

Oprócz regularnego obcinania pazurków, właściciele czworonogów powinni także pamiętać o ogólnym dbaniu o łapki. Przede wszystkim ważne jest usuwania nadmiernej ilości owłosienia z przestrzeni znajdujących się pomiędzy opuszkami. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza zimą, ponieważ własnie te przestrzenie są narażone na zbieranie się śniegu wymieszanego solą, który uwiera i znacznie utrudnia psiakom chodzenie. Można także smarować te przestrzenie maściami na bazie wosku, które mają działanie ochronne.

Kolejną istotną kwestią jest dokładne mycie łapek, po każdym spacerze w zabłocone, piaszczyste, kamieniste lub śnieżna miejsce. Warto także kontrolować stan opuszków psich łap. Są one bardzo wytrzymałe, jednak np. bieganie po rozgrzanym asfalcie lub po rozbitej butelce, może doprowadzić do uszkodzenia.  Aby dobrze przeprowadzać pielęgnacje psich łapek, potrzebne są odpowiednie obcinaczki, pilnik, nożyczki, maść ochronna i inne zalecane przez specjalistów preparaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *