Ile kosztuje wychowanie psa?

Ile kosztuje wychowanie psa?

Mój znajomy zadał mi właśnie pytanie: “Ile powinienem wydać pieniędzy, aby wychować psa”? Wiemy, że kursy psiego przedszkola, podstawowego posłuszeństwa, psich sportów itp. kosztują kilkaset złotych. Do tego dochodzi koszt zakupu odpowiedniego sprzętu, dojazdów na zajęcia i wszystkich “okołoszkoleniowych” spraw, które trudno nawet policzyć.

Niektórzy właściciele lubią korzystać ze szkoleń i seminariów, spędzając czas w gronie takich samych pasjonatów jak oni. Poznają przy tym różne sposoby podejścia do zagadnień wychowania psów, metody szkoleniowe, ciekawych i wartościowych prelegentów. Seminaria u wybitnych zawodników lub ekspertów również są kosztowne, a jeśli dochodzi do tego cena dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia – to możemy zauważyć, że z naszego portfela zniknęło parę tysięcy złotych. Zdarza mi się rozmawiać z uczestnikami takich seminariów, którzy wielokroć opowiadają o tym gdzie byli, u kogo się uczyli, jakie metody poznali i … ciągle mają wrażenie, że nie osiągnęli zamierzonego efektu w pracy z psem.

Są również i tacy, którzy poszukują odpowiedzi w Internecie. Dawniej kupowali książki. O dziwo! Niektórzy do dzisiaj je kupują i … nie czytają. O wiele łatwiej jest wejść do Internetu, wpisać poszukiwaną frazę w wyszukiwarce i otrzymać parę tysięcy odpowiedzi na swoje pytanie np. “jak wychować psa”. Niektóre filmy lub nawet porady są całkowicie bezpłatne. O ile jednak wydawca książki zazwyczaj czuje się odpowiedzialny za jej merytoryczną wartość (przecież nie zaryzykuje wypuszczenia na rynek pozycji, która zniszczy reputację jego wydawnictwa!), o tyle dzisiaj każdy może opublikować w Internecie cokolwiek. Jedne z tych pomysłów mają jakąś wartość, inne są kompletnie bezwartościowe, a niektóre wręcz szkodliwe.

Zwykły właściciel psa nie ma jednak zazwyczaj kompetencji, aby ocenić czy dana informacja jest wartościowa, czy nie. Dlatego ostrożnie podchodziłbym do tego typu źródeł w poszukiwaniu idealnego sposobu na wychowanie, czy szkolenie psa.

Wróćmy jednak do pytania, jakie zadał mi mój znajomy. Ile kosztuje wychowanie psa? Wiecie, co mu odpowiedziałem?

“Możesz wydać dowolnie dużo pieniędzy i nadal mieć niewychowanego psa”. W wychowaniu nie chodzi bowiem o to ile pieniędzy wydasz, lecz o to ile CZASU poświęcisz na ćwiczenia z psem, porozumiewanie się  z nim, zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Najważniejszą inwestycją są: czas, cierpliwość, konsekwencja.

A więc jak mądrze wychować psa?

  • Znajdź kogoś, kogo podejście i metody odpowiadają Ci zarówno pod kątem fachowości, jak i osobistych preferencji.
  • Sprawdź, czy ta osoba posiada jakieś doświadczenie, czy może pokazać efekty swojej pracy
  • Porozmawiaj, jaki ma plan pracy z psem, jakimi metodami osiągnie zamierzony cel

A później, gdy już podejmiesz decyzję – trzymaj się jej przez dłuższy czas. Każdy proces potrzebuje czasu. Nikt z nas nie nauczył się płynnie czytać i pisać w ciągu miesiąca (przynajmniej ja takich nie znam). Jeśli widzisz, że Twój pies robi postępy, a Ty wraz z nim  – trzymaj się tego. Poszukiwanie nowości jest zaspokojeniem naszej potrzeby rozrywki, ale nie pomoże w dojściu do celu. Wyobraź sobie, że ruszasz w podróż. Decydujesz się, że jedziesz na północ, a po chwili zmieniasz zdanie i wybierasz się na zachód, potem na południe, potem znowu na północ, potem na wschód. Gdzie się znajdujesz po przejechaniu wielu kilometrów? Prawie w punkcie wyjścia. A tymczasem ktoś, kto podjął decyzję i się jej trzymał dojechał już do celu.

Jeśli miałbym Ci poradzić najlepiej jak umiem: zainwestuj w wychowanie psa trzy razy więcej czasu niż pieniędzy, a zobaczysz efekty, których pragniesz.

Chcesz dowiedzieć się więcej o psach? A może chciałabyś zostać psim trenerem? Zapisz się na nasz kurs już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *