Ile kosztuje wychowanie psa?

Ile kosztuje wychowanie psa?

Mój znajomy zadał mi właśnie pytanie: “Ile powinienem wydać pieniędzy, aby wychować psa”? Wiemy, że kursy psiego przedszkola, podstawowego posłuszeństwa, psich sportów itp. kosztują kilkaset złotych. Do tego dochodzi koszt zakupu odpowiedniego sprzętu, dojazdów na zajęcia i wszystkich “okołoszkoleniowych” spraw, które trudno nawet policzyć.

Niektórzy właściciele lubią korzystać ze szkoleń i seminariów, spędzając czas w gronie takich samych pasjonatów jak oni. Poznają przy tym różne sposoby podejścia do zagadnień wychowania psów, metody szkoleniowe, ciekawych i wartościowych prelegentów. Seminaria u wybitnych zawodników lub ekspertów również są kosztowne, a jeśli dochodzi do tego cena dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia – to możemy zauważyć, że z naszego portfela zniknęło parę tysięcy złotych. Zdarza mi się rozmawiać z uczestnikami takich seminariów, którzy wielokroć opowiadają o tym gdzie byli, u kogo się uczyli, jakie metody poznali i … ciągle mają wrażenie, że nie osiągnęli zamierzonego efektu w pracy z psem.

Są również i tacy, którzy poszukują odpowiedzi w Internecie. Dawniej kupowali książki. O dziwo! Niektórzy do dzisiaj je kupują i … nie czytają. O wiele łatwiej jest wejść do Internetu, wpisać poszukiwaną frazę w wyszukiwarce i otrzymać parę tysięcy odpowiedzi na swoje pytanie np. “jak wychować psa”. Niektóre filmy lub nawet porady są całkowicie bezpłatne. O ile jednak wydawca książki zazwyczaj czuje się odpowiedzialny za jej merytoryczną wartość (przecież nie zaryzykuje wypuszczenia na rynek pozycji, która zniszczy reputację jego wydawnictwa!), o tyle dzisiaj każdy może opublikować w Internecie cokolwiek. Jedne z tych pomysłów mają jakąś wartość, inne są kompletnie bezwartościowe, a niektóre wręcz szkodliwe.

Zwykły właściciel psa nie ma jednak zazwyczaj kompetencji, aby ocenić czy dana informacja jest wartościowa, czy nie. Dlatego ostrożnie podchodziłbym do tego typu źródeł w poszukiwaniu idealnego sposobu na wychowanie, czy szkolenie psa.

Wróćmy jednak do pytania, jakie zadał mi mój znajomy. Ile kosztuje wychowanie psa? Wiecie, co mu odpowiedziałem?

“Możesz wydać dowolnie dużo pieniędzy i nadal mieć niewychowanego psa”. W wychowaniu nie chodzi bowiem o to ile pieniędzy wydasz, lecz o to ile CZASU poświęcisz na ćwiczenia z psem, porozumiewanie się  z nim, zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Najważniejszą inwestycją są: czas, cierpliwość, konsekwencja.

A więc jak mądrze wychować psa?

  • Znajdź kogoś, kogo podejście i metody odpowiadają Ci zarówno pod kątem fachowości, jak i osobistych preferencji.
  • Sprawdź, czy ta osoba posiada jakieś doświadczenie, czy może pokazać efekty swojej pracy
  • Porozmawiaj, jaki ma plan pracy z psem, jakimi metodami osiągnie zamierzony cel

A później, gdy już podejmiesz decyzję – trzymaj się jej przez dłuższy czas. Każdy proces potrzebuje czasu. Nikt z nas nie nauczył się płynnie czytać i pisać w ciągu miesiąca (przynajmniej ja takich nie znam). Jeśli widzisz, że Twój pies robi postępy, a Ty wraz z nim  – trzymaj się tego. Poszukiwanie nowości jest zaspokojeniem naszej potrzeby rozrywki, ale nie pomoże w dojściu do celu. Wyobraź sobie, że ruszasz w podróż. Decydujesz się, że jedziesz na północ, a po chwili zmieniasz zdanie i wybierasz się na zachód, potem na południe, potem znowu na północ, potem na wschód. Gdzie się znajdujesz po przejechaniu wielu kilometrów? Prawie w punkcie wyjścia. A tymczasem ktoś, kto podjął decyzję i się jej trzymał dojechał już do celu.

Jeśli miałbym Ci poradzić najlepiej jak umiem: zainwestuj w wychowanie psa trzy razy więcej czasu niż pieniędzy, a zobaczysz efekty, których pragniesz.

Spodobają Ci się również te posty

Szczeniak, czy podrostek?

Szczeniak, czy podrostek?

Dla wielu osób pies niewielkich rozmiarów w wieku 8 - 10 miesięcy to ciągle „szczeniak”. W rzeczywistości jednak jest to już prawie dorosły pies. Kiedy więc możemy powiedzieć, że nasz piesek przestał być szczeniakiem i wkroczył w kolejną fazę - okres młodzieńczy?...

Wpływ żywienia na psychikę psa

Wpływ żywienia na psychikę psa

Autorka: Izabela Sekuła. Ogromna ilość psów wykazuje zaburzenia psychiczne oraz zachowania trudne do zaakceptowania. Nadmierna szczekliwość, ucieczki, destrukcja otoczenia, lęk separacyjny, nadwrażliwość na bodźce słuchowe, brak tolerancji innych zwierząt, dzieci,...

Jak nauczyć psa samodzielności

Jak nauczyć psa samodzielności

Dzień, w którym mama przyprowadza swoje dziecko do przedszkola i musi ono zostać bez niej z obcymi ludźmi, dziećmi, których nie zna i w otoczeniu, które jest inne, niż to, w którym czuło się bezpiecznie, jest często prawdziwym koszmarem i dla dziecka i dla jego...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *