Domowa tresura czworonoga. Jak dobrać odpowiednie przysmaki dla psa?

Domowa tresura czworonoga. Jak dobrać odpowiednie przysmaki dla psa?

Wychowanie czworonoga jest konieczne, jeżeli chcemy, by zwierzak stosował się do zasad panujących w naszym domu. Każdy właściciel przed rozpoczęciem szkolenia powinien odpowiednio się przygotować i zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tresury. Pozwoli to uniknąć najczęściej popełnianych błędów i rozczarowania podczas pracy z czworonogiem. Najpopularniejszym obecnie sposobem szkolenia psa jest metoda pozytywnego wzmocnienia. Eliminuje się tutaj element bezpośredniej kary, a na pierwszy plan wysuwa się motywacja do wykonywania określonych komend. Niezbędnym narzędziem podczas takiego treningu psich umiejętności są różnego rodzaju przysmaki.

Jak zacząć trening z psem używając przysmaków?

Wspomniana wcześniej metoda pozytywnego wzmocnienia działa przede wszystkim na podstawie system nagrody, którą pies spodziewa się dostać po prawidłowym wykonaniu zadania. Tego typu techniki z zastosowaniem pozytywnych bodźców motywujących wykazują znacznie lepsze efekty, niż te oparte karach np. w postaci krzyku, mogącego powodować jedynie agresywną odpowiedź zwierzęcia. Pośrednim rodzajem kary w treningu z przysmakami będzie po prostu ich brak w przypadku gdy pies nie wykonuje polecenia. Jeszcze przed rozpoczęciem treningu musimy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze musimy uzbroić się w cierpliwość. Po drugie musimy działać zawsze z taką samą konsekwencją. Wybierając odpowiednie do treningu przekąski, zwróćmy uwagę na to, by były nagrodą atrakcyjną dla zwierzaka. Muszą być aromatyczne, odżywcze i przede wszystkim smakować naszemu pupilowi. Element motywacji pełni tutaj bowiem kluczową rolę. Jeżeli pies niechętnie będzie sięgał po przysmak, trudno mówić tu o motywacji. Ważne jest, by każdorazowo po uzyskaniu pożądanego zachowania nagrodzić psa i metodycznie umacniać w nim chęć do dalszego działania. Ten rodzaj treningu nie tylko może stać się dla psa świetną zabawą i okazją do nauki, ale także wzmacnia więź pomiędzy właścicielem a pupilem.

Na jakie przekąski dla psa się zdecydować?

Decydując się na przekąski pamiętajmy, że powinny być poręczne i stosunkowo małe. Szczególnie jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z tresurą. To ważne ze względu na konieczność podawania smakołyku przy każdej prawidłowo wykonanej komendzie. Zbyt duże przysmaki i konieczność ich przeżuwania mogłyby wybić czworonoga z rytmu i znacząco zmniejszyć jego skupienie. Większe kąski mogą się sprawdzić w przypadku psów, które podstawy mają już opanowane i wykazują większy stopień zaawansowania. Konieczne jest zakupienie przekąsek, które będą stanowić dla psa prawdziwą atrakcje i odmianę od codziennej karmy. Wybierając konkretny smakołyk, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego wartości odżywcze. Stawiajmy na te z naturalnym składem i pozytywnie wpływające na organizm zwierzęcia. Możemy stosować także przekąski funkcyjne np. poprawiające kondycję sierści czy pozytywnie wpływające na stan uzębienia. Musimy pamiętać też o jednej ważnej rzeczy. Stosując motywację w postaci przekąsek, odejmujmy tę porcję od codziennej racji żywnościowej psa. Nie chcemy bowiem, by efektem szkolenia była nadwaga czworonoga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *