Dlaczego ważna jest zabawa z psem?

Dlaczego ważna jest zabawa z psem?

Psy lubią się bawić. Oczywiście, nie każdy pies będzie się bawił w ten sam sposób. Są psy, które lubią zabawy ruchowe – bieganie, skakanie, gonienie, eksplorację itp. Inne wolą zabawy z przedmiotami: gryzienie np. kija, mordowanie piłki, tarmoszenie zabawki… Jeszcze inne najbardziej szczęśliwe są wtedy, gdy bawią się ze swoim przewodnikiem np. w aportowanie.

Dlaczego psy się bawią?

Powodem, dla którego nasze psiaki lubią się bawić niezależnie od ich wieku jest neotenia. To słowo określa przetrwanie cech młodzieńczych w wieku dorosłym. Jedną z takich cech jest skłonność do zabawy. To skutek udomowienia. Nasz domowy pupil jest nigdy nie dorastającym “wcieleniem” wilka – jego kuzyna. W procesie udomowienia pewne wilcze cechy zostały przez psy porzucone. Pies nie potrafi tworzyć watahy, nie dałby sobie rady polując tak, jak to robią wilki. Również sposób w jaki tworzy więzi społeczne odbiega od wilczego modelu. Można powiedzieć, że jest wiecznym wilczym szczeniakiem. To całkiem udana ewolucyjnie strategia, zważywszy, że na całym świecie jest ok. 40.000 wilków i 400 000 000 psów.

Jakie funkcje pełni zabawa?

Zabawa ma kilka bardzo ważnych zadań w życiu psa. Przede wszystkim umożliwia ona młodym osobnikom przećwiczenie zachowań agonistycznych i rytuałów rozrodczych bez ich konsekwencji. To trochę tak, jak dzieciaki bawiące się w “wojnę” albo “dom”. Psy w zabawie wiedzą, że to wszystko dzieje się “na niby”. Jednocześnie uczą się sygnałów i zachowań, które będą miały duże znaczenie w wieku dorosłym, gdy pojawią się wzorce zachowań rywalizacyjnych, kopulacyjnych i obronnych.

Zabawa rozwija umiejętności motoryczne. Pies musi się nauczyć chwytania, trzymania, noszenia, biegania i szarpania. Równie ważne jest rozwijanie kompetencji psychologicznych. Zwierzak uczy się, co znaczy posiadanie, w jaki sposób czerpać z niego radość i jak radzić sobie ze stresem i  ze stratą np. zabawki. Bez przesady można chyba stwierdzić, że najbardziej istotne w zabawie jest budowanie więzi społecznych. Psiak musi nauczyć się współpracy, rywalizacji, negocjacji, rozładowywania napięcia i konfliktów.

Rola przewodnika w zabawie z psem

Ty, jako przewodnik swojego psa możesz doskonale wykorzystać zabawę do budowanie mocnej i trwałej więzi ze swoim psem. Generalna zasada jest jasna: to TY powinieneś inicjować, kontrolować i kończyć zabawę. Jednak wyobraź sobie, że chciałbyś nauczyć małego chłopczyka boksu. Oczywiście bez trudu możesz go znokautować za każdym razem, wygrywając kolejną rundę. Ale czy taka zabawa zachęciłaby malucha do uprawiania tej dyscypliny sportu? Odpowiedź jest oczywista.

Podobnie powinniśmy postępować bawiąc się z psem. Pozwól swojemu psu czasami WYGRAĆ w zabawie. To zwiększy jego poczucie pewności siebie i chęć do dalszej zabawy. Jeśli Twój pies jest nieśmiały – wygrywanie zbuduje jego zaangażowanie i sprawi, że poczuje się pewniej. Skoro mógł wygrać z kimś tak silnym, jak TY – to jest naprawdę MOCNY

Nie pozwól jednak, aby Twój pies sam sobie zabierał zabawki i odchodził gdzieś daleko, rozszarpując je i uciekając od Ciebie. Wielu opiekunów psów pozwala swoim pupilom na samodzielne posiadanie i niszczenie zabawek. Takie postępowanie osłabia Twoją rolę jako kogoś bardzo ważnego w relacji z czworonogiem.

A więc – zabawki powinny być Twoje. Pies może bawić się z Tobą, na Twoich zasadach, nawet jeśli czasami pozwalasz mu wygrywać. Postępując w ten sposób sprawisz, że psiak będzie pragnął zabawy z Tobą i będzie ją przedkładał nad wszystko inne.

W jakich sytuacjach może to się przydać?

Tworząc właściwą strukturę zabawy uzyskujesz nieprawdopodobnie silny argument, który będzie najbardziej upragnioną przez psa nagrodą. Jeśli np. oczekujesz od psa, że wróci do ciebie z pogoni za innym psem i wtedy nagrodzisz go zabawą – będzie miał poczucie tryumfu. Jeśli psiak znajdzie się w trudnej sytuacji: np. minie spokojnie na smyczy znienawidzonego wroga i w nagrodę pobawisz się z nim chwilę ulubioną zabawką – będzie wiedział, że jest to bardziej korzystne, niż bezsensowne rzucanie się i szczekanie na innego psa.

Prawidłowa zabawa z psem umacnia Twój autorytet i czyni z Ciebie dostarczyciela najbardziej upragnionych nagród. A wtedy pies będzie gotów zrobić dla Ciebie wszystko, o co go poprosisz, ponieważ wie, że w nagrodę dostanie to, czego najbardziej oczekuje i co sprawia mu największą frajdę.

Na koniec zacytuję moje ulubione powiedzenie:

“Kto się nie bawi z psem, ten pójdzie do piekła”.

Tego piekła możesz doświadczyć już tutaj, mając psa, który Ciebie nie szanuje, nie potrzebuje, nie zwraca na Ciebie uwagi. Ale możesz też doświadczyć NIEBA – widząc, że stajesz się dla Twojego pupila prawdziwym centrum jego świata. Czego Ci z całego serca życzę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *